בעוד 5 שבועות ימלאו 7.5 שנים ליום בו הציגה מיקרוסופט את מערכת ההפעלה שלה לסמארטפונים (15 בפברואר 2010) - ואתמול היא הרגה אותה. זה לפחות מה שאנחנו קוראים הבוקר בחדשות. אלא שזה רחוק מלהיות נכון.

אתמול (ג') הופסקה התמיכה בווינדוס פון 8.1 - הגרסה האחרונה של מערכת ההפעלה של מיקרוסופט לטלפונים חכמים, ששוחררה ב-15 ביולי 2014 (לפני 3 שנים). זו לא היתה הפתעה - החברה הודיעה על כך כבר באוקטובר. מה שזה אומר הוא שמי שמחזיק מכשיר המריץ את הגרסה הזו לא יקבל יותר עדכוני תוכנה ותמיכה טכנית.

אבל מכאן ועד להגיד שמיקרוסופט מפסיקה את התמיכה בסמארטפונים, כפי שמנסים להציג זאת בכלי תקשורת רבים, המרחק רב: ראשית, נציין שתקופת התמיכה של מיקרוסופט בווינדוס פון 8.1 - 3 שנים - ארוכה פי שניים מתקופת התמיכה של גוגל בכל גרסה נתונה של אנדרואיד (18 חודשים). שנית, מיקרוסופט פשוט מתחזקת היום מערכת הפעלה אחרת לסמארטפונים - Windows 10 Mobile, שהיא גרסה "רזה" של ווינדוס 10.

 ובכל זאת, הסיפור של מיקרוסופט עם סמארטפונים, שלא נגמר כאן, גם לא משתפר: מאז תחילת דרכה של ווינדוס פון היא לא הצליחה להמריא. הגרסה הראשונה, שמספרה היה 7, היתה מפגרת מאוד לעומת המתחרות ולא תמכה כלל בעברית, למרות שעובדי החברה בישראל שמחו ללחוש לכל עיתונאי שעבר בסביבה שחלק ניכר מהפיתוח נעשה כאן.

רק עם המעבר לגרסה 8, שלא תמכה באף אחד מהמכשירים הקיימים, השלימה מיקרוסופט פערים והוסיפה תמיכה בשפות שונות ובכללן עברית - אם כי מבחינת תכונות עדיין פיגרה אחרי אייפון ואנדרואיד.

מלבד הפיגור בתכונות, גם תפוצת המכשירים הנמוכה לא עזרה למיקרוסופט. תחילה היא חשבה שהפיתרון לזה הוא לגייס יצרניות רבות ככל האפשר להוצאת מכשירים עם המערכת - אך מלבד HTC הטייוואנית אף חברה לא השקיעה במכשירים האלה. כך, למשל, גרסת הגלקסי S3 של סמסונג שהריצה את ווינדוס פון ונקראה Ativ S לא קודמה על ידי החברה כלל, וכנ"ל לגבי מכשירים מתחרים מבית LG. אסוס, החברה הראשונה שייצרה מכשיר ווינדוס פון עבור עובדי מיקרוסופט, ביטלה את שיתוף הפעולה עם האחרונה מבלי למכור את המכשירים בחנויות כלל. כתשובה לקשיים הללו חתמה מיקרוסופט על שיתוף פעולה יומרני עם נוקיה (שנגמר ברכישה), שהתחייבה להוציא סמארטפונים מבוססי ווינדוס בלבד - אך זה רק הבריח את היצרניות האחרות לחלוטין מהוצאת מכשירים עם המערכת והעלה את המכירות בשיעור מזערי בלבד.

בעקבות הכשלונות (וכחלק מתוכנית ארוכת-טווח שאליה חתרה כבר שנים), הכריזה מיקרוסופט ב-2014 כי היא נפרדת מווינדוס פון לטובת גרסה רזה של ווינדוס 10. ההבדל העיקרי בין שתי המערכות הוא בעיקר התמיכה באפליקציות אוניברסליות - כאלו שעובדות גם על מחשבים, גם על טאבלטים, גם על סמארטפונים וגם על כל מכשיר אחר שמריץ את וויינדוס 10 (מישהו אמר הולולנס?). זה היה אמור למשוך מפתחים, מכיוון שאפליקציה אחת עובדת כך על סוגי מכשירים רבים - אך גם זה לא הצליח בינתיים, אם כי שיפר את המצב ומיקרוסופט ממשיכה במאמצים האלו.

מיקרוסופט עצמה, אגב, אשמה לא במעט במצב: החברה לא הוציאה סמארטפון ווינדוס חדש מאז אפריל 2016 - לפני כמעט שנה וחצי, ומכשיר דגל מאז אוקטובר 2015 - כמעט שנתיים. למעשה, המכשיר שבתמונה למעלה (לומיה 950) הוא אחד האחרונים שנמכרו באירופה, וכותב שורות אלו עבר בינואר 2017 עשרות חנויות במספר ערים עד שהצליח למצוא אחת שבה עדיין נמכר המכשיר. מכשירי הווינדוס האחרונים שיצאו עד כה היו דווקא של חברות אחרות - Acer Liquid Jade Primo שיצא באפריל 2016 ו-HP Elite x3 שיצא באוגוסט אותה שנה.

בגלל כל זה, פחות מאחוז מהסמארטפונים הנמכרים בעולם מריצים את ווינדוס. לפי נתונים שונים (תפוצת מכשירים ומדידת גלישה באינטרנט), נראה שמתוך כל הכמה עשרות מיליוני מכשירים האלה, ווינדוס 10 פעילה על בין 30% ל-40% - זה אומר שהיא במצב גרוע לעומת iOS של אפל, אבל זוכה ליותר משתמשים מעודכנים מכל גרסה עדכנית של אנדרואיד. בימים אלה עובדת מיקרוסופט, לפי שמועות שהיא עצמה מעודדת, על סמארטפון מסוג חדש, שאמור להחזיר אותה לתמונה בתחום.