גברים רבים בעמדות כוח נוטים לנצל את מעמדם בקרב המין השני, ובחוגים מסוימים ניהול רומנים אף נחשב לנורמה שאין צורך למתוח עליה ביקורת. אך רומן אחד שכזה הצליח להצית מהומות באחת החברות הגדולות בעולם ולהעלות אל פני השטח שאלות קשות על אחריות, אתיקה וניצול.

לפי כתבה שמתפרסמת בגיליון אפריל של המגזין "ואניטי פייר", הרומן בין מייסד גוגל סרגיי ברין לאשת יחסי הציבור שלו, אמנדה רוזנברג, הצליח לחולל סערה בחברה ואף לגרום לנתק בין ברין לשותפו לדרך, לארי פייג'.

אמנדה רוזנברג, סרגיי ברין (צילום: אילוסטרציה)
"השניים האלה רבים בצרחות נוראיות. זה חלק מהתשוקה, מהמשיכה הכימית". רוזנברג וגרין | צילום: אילוסטרציה

 

כזכור, הרומן בין ברין לרוזנברג נחשף בקיץ האחרון, לאחר שהוול-סטריט ג'ורנל אישר כי ברין ואשתו כבר אינם חיים בבית אחד, אם כי הם עדיין נשואים. רוזנברג, שעד לחשיפה ניהלה מערכת יחסים מקבילה עם עובד בכיר אחר בגוגל, זרקה אותו וגרמה לו לעזוב את החברה בטריקת דלת. לפי מקורות בגוגל, בעוד ברין ידע על בן הזוג האחר של רוזנברג - הוגו בארה, מנהל הפיתוח של מערכת ההפעלה אנדרואיד לסמארטפונים וטאבלטים - בארה לא ידע על הקשר בין רוזנברג לברין.

אין תמונה
רוזנברג והחבר הגוגלי לשעבר- הוגו בארה, שעזב לסין כדי לנהל שם את שיאומי""

עוד NEXTER בפייסבוק שלנו

הרומן התגלה לאחר שאן וודז'יצקי, אשתו של ברין, גילתה התכתבות בינו לבין רוזנברג ש"גרמה לה להרגיש נרעשת", לדברי המגזין. וודז'יצקי, אשת היי-טק מוערכת בפני עצמה, נחשבת אישה חזקה ולדברי חברים במשך שנים לא התכוונה כלל להתחתן, מאחר והכירה מעבודתה עם בנקאי וול-סטריט את הרגלי הבגידה של גברים עשירים. לאחר חתונתה עם ברין ב-2007, היא דווקא התמסרה לחיי המשפחה, אך החברים מספרים שברין התעקש לנצל עד תום את מעמד הטייקון הצעיר במקום לחזור הביתה כל ערב לחתל את הילדים. כשגילתה את ההתכתבות בין בעלה לבין רוזנברג היא מיהרה לספר על כך לרוזנברג, איתה ניהלה קשר ידידות קרוב מאז הביא אותה ברין הביתה כדי לדון עם וודז'יצקי בדרכים לשווק את "גוגל גלאס" כאביזר לאמהות. השתיים אף נראו יחד באירועים חברתיים כגון מסיבת יום הולדת למיליארדר הרוסי-יהודי יורי מילנר. לאחר העימות, בתחילת 2013, עזב ברין את ביתם המשותף ועבר להתגורר בבית אחר.

סרגיי ואנה (צילום: Donald Bowers, GettyImages IL)
ברין ואשתו. גילתה על הרומן דרך התכתבות | צילום: Donald Bowers, GettyImages IL

עוד ב-NEXTER:

בינתיים, מספר המקור בגוגל, תוך כדי הרומן עם ברין המשיכה רוזנברג לנהל מערכת יחסים עם בארה, שהזמין אותה לעבור איתו להונג-קונג כאשר קיבל עבודה ביצרנית הסמארטפונים הסינית שיאומי, המכונה "אפל הסינית". רק כמה חודשים לאחר שרוזנברג סירבה להצעתו ואמרה שעליהם להיפרד, ובאותו יום בו פורסם דבר הרומן בינה לבין ברין, הודיע בארה על התפטרותו מגוגל מוקדם משתכנן, ככל הנראה בשל הפגיעה האישית שחש מהמעורבות הלא-מודעת למרובע הרומנטי בו היה מעורב.

מייסדי גוגל סרגי ברין (מימין) לארי פייג'  (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
לא מרוצה מהרומן. לארי פייג', מייסד ומנכ"ל גוגל | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

הרומן שגרם לקרע בין מייסדי גוגל

הרומן הרב-כיווני הסעיר את עובדי גוגל, כולל המנכ"ל פייג'. לפי מקור בחברה, לאחר חשיפת הרומן סירב פייג' לדבר עם שותפו במשך תקופה מסוימת. הרומן, לפי המקור, גרם לסערה בחברה כולה, בעיקר בשל העובדה שברין הוא הבוס הישיר של רוזנברג. המקור ציין כי נשים העובדות בגוגל הביעו שאט נפש מכך שרוזנברג וברין מנהלים רומן וממשיכים לעבוד יחד.

מריסה מאייר, גוגל (תמונת AVI: mako)
ניהלה רומן עם מייסד ומנכ"ל גוגל, לארי פייג', כשעבדה בחברה. מנכ"לית יאהו, מריסה מאייר | תמונת AVI: mako

בינתיים, וודז'יצקי דווקא שומרת עם ברין על קשר והם נצפים מדי פעם יחד באירועים משותפים, כמו למשל במסיבת ליל כל הקדושים האחרון בביתה של עובדת גוגל לשעבר ומנכ"לית יאהו בהווה, מאריסה מאייר, אליה הגיעו יחד עם שני ילדיהם. לפי מקורבים לברין, הדבר הוביל לריב קולני בינו לבין רוזנברג, שנוהגת בקנאות רבה הרבה יותר מאשתו החוקית, למרות שמעמדה הוא עדיין של מאהבת. המקור אמר לעיתון כי "השניים האלה רבים בצרחות נוראיות. זה חלק מהתשוקה, מהמשיכה הכימית".

לפי פרסומים שונים, ברין ואשתו ממשיכים לנהל יחד קרן משותפת להשקעות. אחת מההשקעות המרכזיות של הקרן היא חברת 23andMe, שייסדה וודז'יצקי עצמה ב-2006. החברה, העוסקת בבדיקות DNA, תוכננה להפוך למעצמה מסחרית בתחום הבריאות ואן זכתה בשל כך לתשומת לב לא מעטה ולתואר המנכ"לית הנועזת ביותר בעמק הסיליקון. אך בשלהי השנה שעברה החלה החברה להיתקל בקשיים כאשר מנהל הבריאות והמזון האמריקאי הוציא נגדה צו מניעה בטענה כי היא מוכרת שירותים פסבדו-רפואיים לא מאושרים ואף מנסה לרשום פטנטים על גנים - מהלך שנחשב לשיא חדש באנוכיות החצופה של חברת טכנולוגיה. גיסתו של ברין, סוזאן וודז'יצקי, שבחניית הבית שלה הקימו הוא ופייג' את גוגל ושם פגש את אן לראשונה, אף קודמה לאחרונה לתפקיד המנהלת בפועל של פורטל הווידאו יוטיוב.

המנכ"ל לארי פייג' ניהל רומן עם מריסה מאייר

ברין ורוזנברג אינם הזוג היחיד בגוגל. עובדי החברה בעבר ובהווה סיפרו למגזין כי המנכ"ל לארי פייג' ניהל בזמנו רומן עם מריסה מאייר, עובדת בכירה בגוגל אז, ומנכ"לית יאהו היום. בנוסף, סיפרו העובדים, לחברה מדיניות של התעלמות מכוונת מרומנים בין עובדים. רשמית, היא מזהירה כי רומנים כאלה עלולים לגרום לניגודי עניינים ולאלץ את ההנהלה להתערב, להעביר עובדים ממקום למקום ואף לפטר במקרים מסוימים, אך הדבר לא נאכף כנראה ועשרות אם לא מאות "זוגות-גוגל" מתקיימים בחברה, גם בין שני בני זוג רווקים וגם בין נשים רווקות לגברים נשואים.