גוגל מאוד רוצה שנעשה עם המכשירים שלנו יותר דברים בפחות מאמץ. זו כנראה גולת הכותרת של פתיחת אירוע המפתחים של החברה, שנערך הערב (ה') בסן-פרנסיסקו ועסק בעיקר בגרסתה הבאה של אנדרואיד, ששמה הזמני הוא M - עד שתחשוף החברה איזה קינוח המתחיל באות זו יזכה להפוך לסמל החדש שלה.

IO 2015
מתוך חשבון הגוגל פלוס של גוגל

החברה התגאתה בכך שמנוע Google Now, האינטליגנציה המלאכותית במערכת שלה המתחרה בסירי של אפל וקורטאנה של מיקרוסופט, הולכת ומשתפרת, ומאפשרת לה להבין טוב יותר מה המשתמשים צריכים. הביטוי המרכזי לכך בגרסה החדשה הוא היכולת לקבל תשובות לשאלות על בסיס האפליקציה בה השתמשתם לפני שהפעלתם את העוזרת הווירטואלית, שהחברה קוראת לה Now on Tap.

כך, למשל, הדגימה החברה איך לחיצה ארוכה על כפתור הבית מתוך מייל מחבר שמציע בילוי בקולנוע יעלה אוטומטית תיאורים וביקורות של הסרטים שהוזכרו במייל. או למשל, מתוך שיחת וואטסאפ עם בן הזוג, שכללה התייחסות לארוחת ערב ובגדים שנשכחו בניקוי יבש, ניתן לקבל בבת אחת גם המלצה למסעדה לארוחה וגם תזכורת לאסוף את הבגדים מהמכבסה בדרך. וגם: בעת גלישה בכרום, ניתן לקבל מידע על אדם שמוזכר בטקסט בלחיצה אחת, ובזמן האזנה למוסיקה ניתן לקבל מידע על האמן ללא צורך בהכנסת שמו המלא לשאלה - מספיק לשאול את המכשיר "מה שמו המלא" (באנגלית, כמובן) - והא יבין שאתם מדברים על האמן לו אתם מקשיבים.

 

חוץ מהעוזרת הווירטואלית של גוגל, מבטיחה החברה לשפר גם את היכולות של אפליקציות אחרות לתקשר אחת עם השנייה. לצורך כך הציגה החברה יכולת לכל אפליקציה ליצור קישורים משלה. כך, למשל, אפליקציית פייסבוק יכולה לבקש מהמכשיר לשלוח אליה את המשתמש בעת לחיצה על קישור לפוסט בפייסבוק, לא משנה מאיזו אפליקציה הוא הגיע. גוגל מבטיחה שקישורים כאלה יחסכו למשתמשים את השאלה המעצבנת באיזו אפליקציה הם רוצים לפתוח כל קישור מתוך הדפדפן, למשל, וכך תקל עליהם את השימוש.

מרעננים את מערכת היחסים עם הרשאות

אנדרואיד M מציגה גם מספר שיפורים להדבקת הפער מול יכולות קיימות ב-iOS של אפל. כך, תאפשר המערכת החדשה למשתמש להחליט איזו אפליקציה תקבל אילו סוגי הרשאות, בניגוד למצב הקודם בו הורדת האפליקציה מהחנות היוותה הסכמה לכל בקשות ההרשאות שלה. עתה, בכל פעם שאפליקציה תשתמש בהרשאה חדשה (למשל: וואטסאפ בשיחה קולית) היא תצטרך לבקש רשות מהמשתמש באופן חד פעמי, והמשתמש גם יוכל לשנות את הבחירה שלו לגבי כל הרשה לכל אפליקציה מתוך תפריט ההרשאות. רוצים לכבות את הגישה של פייסבוק למיקרופון שלכם (למרות שהחברה נשבעת שהיא לא באמת מקשיבה לכם כל הזמן)? עם אנדרואיד M תוכלו לעשות זאת בקלות.

שני שיפורים מתבקשים אחרים שיישמעו למשתמשי האייפון מוכרים הם תמיכה מובנית בחיישני טביעות אצבע, כך שכל אפליקציה תוכל להשתמש בסריקת טביעת האצבע של המשתמש כאמצעי זיהוי חלופי לסיסמה, בניגוד למצב הקודם בו נדרש מעבר דרך תוכנה של יצרנית המכשיר, כמו סמסונג. כמו כן, הכריזה גוגל על Android Pay, שירות תשלומים חדש למכשירים התומכים בתקשורת טווח אפס (NFC), המאפשר תשלום בקירוב המכשיר לקופה והזדהות ללא צורך בפתיחת אפליקציה כלשהיא, בדומה לשירות של אפל.

גוגל הבטיחה גם צריכת חשמל משופרת, בזכות שימוש בחיישני התנועה של המכשיר כדי לזהות מתי הוא לא הוזז זמן רב והכנסתו למצב חסכוני יותר באנרגיה במקרה כזה. החברה טוענת כי מבחנים שביצעה הצביעו על הכפלה של חיי הסוללה במצב המתנה בזכות זה.

גיבוי תמונות בחינם וללא הגבלה

אנדרואיד M תביא איתה גם גרסה חדשה של אפליקציית התמונות של גוגל, שנפרדת כפי שצפינו מהרשת החברתית הכושלת גוגל+. Google Photos העצמאית תציע גיבוי של כל התמונות והסרטונים האישיים חינם ללא הגבלת אחסון, בשירות Google Drive. היא תוכל לזהות אוטומטית את הפנים, המקומות והדברים המצולמים ולמיין את התמונות בהתאם. גם חלוקת זמן קיימת, כאשר מחוות צביטה תעבור בין תצוגת ימים, חודשים ושנים. כדי לשתף את התמונות והסרטונים, ניתן יהיה לערוך מהם אוספים וקליפים מתוך האפליקציה והאנשים איתם ישותפו התכנים לא יצטרכו את האפליקציה כדי לצפות בהם.

 

המערכת החדשה לא מסתפקת בסמארטפונים וטאבלטים, ותביא איתה גם שני פרויקטים חדשים של החברה: פרויקט ברילו (Brillo) ו-Eave. ברילו הוא גרסה ייעודית וקלה במיוחד של אנדרואיד למכשירי חשמל שונים, החל ממנעולי דלתות ועד מכונות כביסה. המערכת תאפשר למכשירים לתקשר אחד עם השני והמשתמש יוכל לשלוט על כולם באמצעות הסמארטפון או הטאבלט. איב הוא ה"שפה" בה יתקשרו מכשירי ברילו, וגוגל מבטיחה שהיא תאפשר למכשירים מיצרניות שונות להסתדר אחד עם השני, בניגוד למכשירים חכמים קיימים שלרוב תומכים בתקשורת רק עם מכשירים נוספים של אותה חברה. ה"שפה" המשותפת תאפשר גם למפתחי אפליקציות לשלב יכולות שליטה על מכשירים ביתיים בכל אפליקציה, כך שהמשתמשים לא יצטרכו עוד לשלוט על המכשירים הביתיים בעזרת האפליקציות של היצרניות שלהם.

גוגל תאפשר למפתחי אפליקציות גישה למידע הדרוש לפיתוח אפליקציות לאנדרואיד M החל מהיום, אך היא טרם ציינה מתי תצא המערכת למכשירים. עם זאת, לפי דפוס הפעולה שלה משנים קודמות אפשר לנחש שמכשירי נקסוס ומוטורולה יזכו לעדכון ראשון למערכת החדשה באזור חודש אוקטובר.