בנאום באוניברסיטת סטנפורד שטח סטיב ג'ובס, המנכ"ל המיתולוגי של חברת אפל שהלך לעולמו הלילה (ד'), את עצותיו בפני בוגרי האוניברסיטה הצעירים של 2005.

"זמנכם מוגבל", הדגיש ג'ובס בפני הצעירים, "אל תבזבזו אותו בלחיות חיים של אדם אחר. אל תתנו לדוגמתיות, החיים עם תוצאות צורות חשיבתם של אחרים, להגביל אתכם. אל תתנו לרעש של הדעות של אחרים להשתיק את קולכם הפנימי. וחשוב מכל, איזרו את האומץ הדרוש כדי ללכת בעקבות לבכם ותחושותייכם. בפנים, אתם כבר יודעים מה אתם באמת רוצים להיות. כל השאר הוא בעל חשיבות משנית בלבד", ייעץ ג'ובס לבוגרי האוניברסיטה המוערכת שבקליפורניה.

"הידיעה המתמדת שאמות בקרוב היא הכלי החשוב ביותר שנתקלתי בו אי פעם כדי לעזור לי לבצע את הבחירות הגדולות בחיי", הסביר ג'ובס, "כי כמעט כל דבר - כל הציפיות החיצוניות, כל הגאווה, כל הפחד ממבוכה או כישלון - דברים אלה פשוט נופלים אל מול המוות, ומותירים רק הדברים החשובים באמת".

בנאומו המפורסם הסביר ג'ובס על יתרונותיו האבולוציונים החשובים של המוות באופן מעורר השראה: "לזכור שאתה עומד למות היא הדרך הטובה ביותר שאני מכיר, כדי למנוע את מלכודת החשיבה שיש לך מה להפסיד. אתה כבר עירום. אין שום סיבה לא ללכת בעקבות לבך". והוסיף: "המוות הוא כנראה ההמצאה החשובה ביותר של החיים. הוא סוכן ההתייעלות של החיים. הוא מסיט הצידה את הישן ומפנה מקום לחדש - ועכשיו החדש הוא אתם", פנה לצעירים.

לסיכום, איחל ג'ובס עצה המצוטטת מכתב העת "קטלוג העולם כולו" שפורסם בשנות ה-70: "השארו רעבים, השארו שטותיים".

>> מותה של אגדה: סטיב ג'ובס הלך לעולמו - סיקור מיוחד