בשנה האחרונה פוטרו 29 עובדים באפל ובחברות שמעורבות בייצור ומכירת המוצרים שלה, כך נחשף ברשומה שעלתה בבלוג פנימי של החברה. הסיבה: אותם אנשים נחשדים בהדלפת מידע פנימי על מוצרי החברה ותהליכי יצירתם. אלא שגם העובדה הזו אמורה היתה להישאר בתוך החברה - והודלפה לאתר בלומברג.

ברשומה מוזכרת פגישה שנערכה בשנה שעברה, ובה הודיע קרייג פדריקי, האחראי על התוכנה בחברה, על השהיית פיתוח התכונות החדשות לאייפון לטובת התרכזות בשיפור פעילותן של התכונות הקיימות. לפי בכירי אפל, לאחר שהידיעה דלפה לתקשורת אותר המדליף ופוטר מהחברה - והוא לא היחיד.

החברה טוענת שהדלפות פוגעות במכירות המוצרים ואף עוזרות למתחרות לדעת מה היא מתכננת ולהעתיק אותה במהירות.

הטקסט המלא של הרשומה:

"בחודש שעבר, אפל תפסה ופיטרה עובד האחראי להדלפת פרטים מפגישה פנימית וסודית בנוגע לתוכניות התוכנה של אפל. מאות מהנדסי תוכנה נכחו, ואלפים נוספים בתוך הארגון קיבלו פרטים על מהלכה. אדם אחד בגד באמונם.

"העובד שהדליף את (פרטי) הפגישה לכתב אמר מאוחר יותר לחוקרי אפל שעשה זאת משום שחשב שלא יתגלה. אך מדליפים - בין אם הם עובדי אפל, עובדי קבלן או ספקים - נתפסים, ונתפסים מהר מאי פעם.

"במקרים רבים, מדליפים אינם יוזמים את ההדלפות. במקום זאת, עובדי אפל נמצאים על הכוונת של עיתונאים, אננליסטים ובלוגרים ההופכים לחבריהם ברשתות חברתיות או מקצועיות כמו לינקדאין, טוויטר ופייסבוק ומתחילים לצוד מידע. בעוד שזה עשוי להיראות מחמיא כשפונים אליכם, חשוב שתזכרו שמשחקים בכם. הצלחתם של הגורמים החיצוניים הללו נמדדת בהשגת סודותיה של אפל מידיכם ופרסומם. בכוחו של סקופ על מוצר אפל שטרם יצא לחולל תנועה רבה לגוף שפרסם אותו ולהניב כסף לבלוגר או לכתב שהוציא אותו. אך עובד אפל שהדליף יכול רק להפסיד הכל.


"הדלפה עלולה להשליך לא רק על העובדים בפרויקט. הדלפת עבודתה של אפל עלולה לפגוע בכל עובדי החברה ובשנים שהם משקיעים ביצירת מוצרי אפל. 'אלפי אנשים עובדים ללא לאות במשך חודשים על כל גרסת תוכנה גדולה', אומר מוביל (הפיתוח של) UIKit ג'וש שפר, שעבודת הצוות שלו היתה חלק מההדלפה בנוגע ל-iOS 11 בסתיו שעבר. 'לראות את זה מודלף הרס לכולנו'.

"השלכות הדלפה לא עוצרות באנשים שעבדו על פרויקט מסוים - הן מורגשות בכל חלקי החברה. מידע מודלף אודות מוצר חדש עלולות להשפיע לרעה על מכירות של דגם נוכחי; לתת לחברות מתחרות יותר זמן להכין תשובה תחרותית; ולהוביל למכירות נמוכות של המוצר החדש כשהוא יוצא. 'אנו רוצים את ההזדמנות לספר ללקוחות שלנו למה המוצר (שלנו) מדהים, ולא שמישהו אחר יעשה את זה בשבילנו באופן גרוע', אומר גרג ג'וזוויאק משיווק מוצרים.

"להשקעות של אפל היתה השפעה אדירה על יכולתה של החברה לזהות ולתפוס מדליפים. ממש לפני האירוע המיוחד בספטמבר האחרון, עובד הדליף לעיתונות קישור ל-iOS 11, שוב באמונה שלא ייתפס. מערכת ההפעלה שטרם יצאה חשפה פרטים על תוכנה וחומרה שלא הוכרזו, כולל אייפון X. תוך ימים, המדליף זוהה באמצעות חקירה פנימית ופוטר. היכולות הפורזניות של Global Security עזרו גם לתפוס מספר עובדים שהעבירו פרטים סודיים אודות מוצרים חדשים, כולל אייפון X, אייפד פרו ואיירפודס לבלוגר באתר 9to5Mac.

"גם מדליפים בשרשרת האספקה נתפסים. Global Security עובדת בשילוב כוחות עם ספקים כדי למנוע גניבת קניין רוחני של אפל, כמו גם לזהות אנשים שמנסים לגשת למידע שהם לא אמורים לראות. הם גם שיתפו פעולה עם ספקים כדי לזהות חולשות - בין אם פיזיות ובין אם טכנולוגיות - ולהבטיח שרמות האבטחה שלהם עומדות או עוברות את הציפיות של אפל. התוכניות האלו כמעט חיסלו את גניבת האבטיפוסים והמוצרים ממפעלים, תפסו מדליפים ומנעו מרבים אחרים להדליף מלכתחילה.

"מדליפים לא רק מאבדים את עבודתם באפל. במקרים מסוימים, הם נשפטים למאסר וקנסות ענק על חדירה לרשתות וגניבת סודות מסחריים, ששניהם פשעים פדרליים. ב-2017 תפסה אפל 29 מדליפים. 12 מהם נעצרו. ביניהם היו עובדי אפל, עובדי קבלן וכמה שותפים בשרשרת האספקה של אפל. האנשים האלה איבדו לא רק את עבודתם (באפל), אלא גם את הסיכוי למצוא עבודה במקום אחר. 'ההשלכות הפליליות האפשריות של הדלפה הן אמיתיות', אומר טום מויר מ-Global Security, 'ויכולות להפוך לחלק מזהותכם האישי והמקצועי לעד'.

"בעוד שהתוצאות שלהן חמורות, דליפות ניתנות לחלוטין למניעה. הן תוצאה של החלטה של אנשים שאולי לא חשבו על השלכות מעשיהם. 'כל אחד מגיע לאפל כדי לעשות את העבודה הכי טובה בחיים שלו - עבודה שמשנה ותורמת למה שכל 135,000 העובדים החברה הזו עושים יחד', אומר ג'וסוויאק. 'הדרך הטובה ביותר לכבד את התרומה הזו היא לא להדליף'."

בלומברג פנו לאפל לתגובה על הדלפת הרשומה נגד הדלפות. החברה סירבה להגיב.