"האומץ להמשיך הלאה" - בשלוש המילים הללו הגדיר פיל שילר, מנהל השיווק באפל, את החלטת החברה לוותר על שקע האוזניות החל מאייפון 7, שהוצג לפני כשנתיים.

התגובות למהלך היו מעורבות. לא מעט אנשים כעסו מאוד על אפל - לא שזה הפריע להם לקנות בהמוניהם את האייפון החדש, אבל כנראה בפחות התלהבות מאשר בעבר. אחרים חשבו שבעידן הבלוטות' השקע הזה מיותר כמו הכבל שיוצא ממנו - וכותב שורות אלה נמנה ביניהם ולעג בעבר למבקרי ההחלטה (אם כי בינתיים שיניתי את דעתי, אבל לא בגלל שחזרתי להאמין בשימוש באוזניות עם שקע סטנדרטי).

אבל במבט לאחור, נראה שההחלטה הזו השתלמה לאפל, ואף תרמה לחציית שוויה של החברה את רף הטריליון דולר.

חברת התוכנה Ceros שמה לב שלפי נתונים שאספה חברת ייעוץ ההשקעות Thinknum, מתאמים ואביזרים אחרים שהצורך בהם נובע מהוויתור על שקע האוזניות באייפון ועל שקעי ה-USB הגדולים במחשבי מקבוק, הם המוצרים הנמכרים ביותר של אפל בחנויות בסט ביי.

החברה מציגה את רשימת 10 מוצרי אפל הנמכרים ביותר בבסט ביי נכון לאמצע החודש - וחמישה מתוכם הם כבלים ומתאמים: מתאם שקע אוזניות לשקע Lightning (מקום שני), כבל באורך מטר לטעינה של אייפון ממקבוק חדש (USB-C ל-Lightning, מקום רביעי), כבל 2 מטר עם אותם תקעים (מקום שישי), מתאם וידאו ל-Lightning (מקום שמיני) ומתאם USB A ל-C (מקום עשירי). בנוסף, מציינים בחברה כי ברשימת המוצרים הנמכרים ביותר של מותג הבית של בסט ביי לאביזרי חשמל, יותר ממחצית מ-20 המובילים הם מתאמים למוצרי אפל.

מעניין לציין כי לא רק מתאמים נמכרים בהמוניהם, אלא גם אוזניות EarPods החוטיות של אפל, שמגיעות עם כל אייפון (מקום חמישי ומקום תשיעי).

נוסיף כי אלו רק מכירות של מוצרים מורשים ברשת אחת. סביר להניח שלקוחות רבים נוספים לא מוכנים לשלם את מחיריהם של המוצרים המוזכרים - עשרות דולרים כל אחד - ומזמינים ברשת זיופים סיניים.

מה ניתן ללמוד מזה? ב-Ceros אומרים שלא הרבה. מצד אחד, יכול להיות שזה אומר שאפל טעתה כשטענה שהגיע הזמן להיפרד משקע האוזניות (ומכל השקעים האחרים מלבד USB-C בלפטופים), ומכירות המתאמים הם ההוכחה לכך שהלקוחות עדיין רוצים את התמיכה בחיבורים הישנים. מצד שני, אפשר גם לראות בזה הוכחה לכך שאפל צדקה - לא בעצם הסרת השקע, אלא בהבנה שלה שהקהל מוכן לשלם מחיר גבוה עבור מתאמים מקוריים שכלל לא היו אמורים להזדקק להם, ובפועל הם נאבדים ונהרסים בקצב כזה שב-Ceros מגדירים את השימוש בהם כחתימה על מינוי לרכישת מתאמים חלופיים באופן קבוע.