הייטר: איזה שעמום היה האירוע של אפל השבוע, בקלות האירוע הכי גרוע שלהם אי-פעם! אני לא מאמין שבזבזתי את הזמן שלי על זה, הם פשוט כל כך גמורים!

המעריץ: עד המשפט האחרון הייתי איתך אבל אז הרסת. אפל? גמורה? באיזה מציאות אתה חי? אפל גדולה ורווחית יותר מאי-פעם, וההכנסות שלה ברבעון אחד היו סוגרות את תקציב המדינה ועוד משאירות לנו תוספת לעוד איזו קו רכבת תחתית. אפל הכי מצליחה שהיא אי-פעם הייתה, איך בדיוק אתה רואה אותה נגמרת?

הייטר: פשוט - אפל של היום היא כבר לא החברה שהמציאה את האייפון. אני לא הולך לחזור לך על קלישאות כמו ״אפל לא מחדשת״ ו״אצל סטיב ג׳ובס זה לא היה קורה״, כי ברור שאפל מחדשת לפעמים וגם אצל ג׳ובס לפעמים עפו על המצאות מטופשות. אבל בחייאת, מסיבת עיתונאים על זה שאפשר לסובב תמונה על הצד? חמש דקות של דיבורים על שומר מסך? זה הרגיש כאילו לאף אחד שם אין על מה לדבר, והם רק מכריחים את עצמם לעלות על הבמה כדי לסגור שעתיים פלוס של שטויות. הם כבר לא הכוח המוביל בתעשייה, ולא רחוק היום שמישהו פשוט יתפוס אותם לא מוכנים, ממש כמו שאפל עצמה עשתה לנוקיה.

המעריץ: אתה חמוד ממש, יצא לך לראות לאחרונה איך נראה כל מכשיר אנדרואיד חדש שיוצא לשוק? איכשהו, ממש בדרך מסתורית לחלוטין שאי אפשר לפענח, לכולם יש מגרעת קטנה למעלה בדיוק כמו לאייפון X. ליצרניות האחרות כבר אין אפילו יומרה לחדשנות, עשר שנים אחרי האייפון אף אחד בתעשייה הזו לא יודע לעשות כלום חוץ מלחזור אחרי אפל.

הייטר: קודם כל, את המגרעת אפל העתיקה בעצמה מ-Essential, שהיא אולי לא היצרנית הכי מצליחה בעולם או בכלל ממשיכה להתקיים, אבל לפחות תן את הקרדיט למי שראוי לו. ואם בקשר למי מעתיק ממי את העיצוב החיצוני עוד אפשר להתווכח, אני לא מאמין שיש לך איזשהו טיעון רציני בכל הקשור למערכת ההפעלה עצמה. אפל לא הציגה השבוע פיצ׳ר אחד שלא היה באנדרואיד קודם. אפילו ההתמקדות שלה בפרטיות משתמש והזמן שהוא מבזבז מול המסך מגיעה אחרי שגוגל כבר דיברה בדיוק על זה בכנס המפתחים שלה, למרות שהיא בכלל חברה שמתפרנסת מפרסום.

המעריץ: וגם גוגל מעתיקה חופשי מאפל, כמו לדוגמא להעיף את כל הכפתורים מהמסך ולהחליף אותם בתנועות אצבע שונות - ממשק שהיא פשוט לקחה אחד לאחד מהאייפון X. אבל עזוב, זה בכלל לא העניין. ברור שחברות מובילות, שמפתחות פחות או יותר את אותו המוצר, ייקחו רעיונות אחת מהשנייה וזה בסדר גמור. השאלה היא איך אתה מיישם את הרעיונות האלה, מה בדיוק אתה עושה איתם. אצל אפל אתה רואה ירידה לפרטים הקטנים, מחשבה לעומק על כל שינוי. מהבחינה הזו היא אולי איטית יותר, אבל עושה הרבה פחות טעויות. והתוצאה היא שהאייפון הוא עדיין, אחרי כל השנים האלה, הסמארטפון הכי טוב בעולם.

WWDC 2018 (צילום: באדיבות אפל)
אימוג'י אישי - כמו בסמסונג | צילום: באדיבות אפל

הייטר: ברשותך אני אתעלם לחלוטין מהמשפט האחרון שלך, לא לכבודך אמירות כאלו. אבל באמת, בוא ותסביר לי איך בדיוק משהו שאפל עושה נראה ומתנהג כל כך הרבה יותר טוב מהמוצר המקביל של גוגל. אל תחזור לי על הססמאות של טים קוק, תסביר לי בשטח מה אתה רואה.

המעריץ: בכיף! ניסית פעם לשחק במשחק AR במכשיר אנדרואיד? בוא נתחיל מזה שיש אולי איזה עשרה מכשירים יקרים שתומכים בטכנולוגיה הזו, אבל אפילו שם אפל כבר פתחה פער ענק עם רמה אחרת לחלוטין של זיהוי אובייקטים ופעולה חלקה לגמרי. ועם הגרסה החדשה שהם הציגו השבוע, כמה אנשים יכולים לשחק ביחד באותו העולם הווירטואלי. מאחורי הקלעים קורה פה משהו מדהים, אבל למשתמש עצמו הכל שקוף לגמרי. זו בדיוק הגדולה של אפל.

הייטר: אז בחרת לשבור אותי עם פיצ׳ר אחד מיותר לגמרי שאף אחד לא משתמש בו, ואפל באמת השקיעה בו בלי שום סיבה יותר מכל המתחרים? סבבה, אתה צודק. בפועל, עבור מאות מיליונים בכל רחבי העולם, חווית השימוש באנדרואיד לא נופלת בכלום מ-iOS. אם לפני עשור ההבדל בין האייפון לכל מכשיר אחר בשוק היה יום ולילה, היום זה כבר לגמרי עניין של טעם והרגל.

המעריץ: אני מסכים איתך שאם פעם להשתמש במכשיר אנדרואיד זול היה עינוי, אני מוכן להודות שהיום זה פחות או יותר סביר ואפילו יכול להספיק לאנשים שאין להם דרישות מי יודע מה. ועדיין, אירוע כמו זה שהיה השבוע מדגיש בדיוק את ההבדל. זה לא שאין לאנדרואיד אפליקציות של סרגל ווירטואלי, אבל לשנינו ברור שברגע שהיא תצא, זו של אפל תהיה בכמה רמות מעל כל האחרות. שיחות וידאו ב-Hangouts ניסית לעשות פעם? אחד המוצרים הגרועים שראיתי. ברור שעוד כמה חודשים מהיום כל האפליקציות האלו יראו בדיוק כמו Facetime שבאמת נראית מדהים. בסדר, אפשר לעשות באנדרואיד פחות או יותר את כל מה שאפשר לעשות באייפון, אבל אצל אפל זה פשוט עובד טוב יותר.

אנדרואיד נוגט (צילום: גוגל)
אנדרואיד נוגט | צילום: גוגל

הייטר: וכל זה עדיין לא עונה לי למה ישבתי וראיתי חבורה של נשים וגברים (בעיקר נשים אגב, על זה באמת מגיע לאפל כל הכבוד) מדברת שעתיים וחצי על פיצ׳רים זניחים לחלוטין שרגע אחרי שמערכת ההפעלה החדשה תצא כולם ישכחו מהם. אתה לא תצליח לעבוד עלי שראית את האירוע השבוע באותה התלהבות שהייתה לך מההכרזות של אפל לפני חמש או עשר שנים.

המעריץ: אתה צודק, ואתה גם צודק לגמרי שזו לא אותה אפל. אפל של עידן סטיב ג׳ובס הייתה, לפחות בהתחלה, חברה כושלת על סף פשיטת רגל. ברור שחברה כזו חייבת להמר על כל הקופה, רגע לפני שהיא פשוט נסגרת. אפל של היום, אני אזכיר לך שוב, היא בפשטות החברה הכי מצליחה בעולם. אז כן, כשהיא כל כך גדולה, כל כך עשירה וכל כך רווחית, קשה לאפל להפתיע. היא לא באמת יכולה להרשות לעצמה להישאר הילד המגניב של השכונה שבועט בכולם, היא חייבת להיות מוסדית, קורקטית וצפויה יותר. אבל כל זה נוגע למופע, לסיפור, לאיך שאפל נראית מבחוץ. במבחן החשוב באמת, המוצרים עצמם, אפל נאמנה בדיוק לאותו חזון שהפך אותה לחברה כל כך מצליחה - עיצוב ודיוק חסר פשרות. לפעמים הוא מתרגם להמצאות מהפכניות, ולפעמים לשינויים הרבה יותר קטנים ועדינים, אבל כאלו שבטווח הארוך יהפכו את הלקוחות שלה לעוד יותר מבסוטים. אתה רוצה דרמות? חכה לשנה הבאה.

הייטר: ולי זה נראה כאילו אתה מוצא הרבה מאוד מחשבה ועומק אסטרטגי מאחורי סתם שאננות. כן, אפל היא כרגע חברה מאוד עשירה, ומאוד רווחית ומאוד מצליחה, ובדיוק בגלל זה היא ממש לא לחוצה להציג חידושים טכנולוגיים או פיצ׳רים מדהימים - היא פשוט לא מרגישה שהיא צריכה את זה כרגע. וזה יעבוד לה בדיוק עד הרגע שמישהו, אולי גוגל ואולי מישהו אחר, יוכיח פתאום שאפל והמעריצים שלה פשוט ישנו בעמידה בזמן שהתעשייה רצה קדימה. ואז - אז זה כבר יהיה מאוחר מידי. בכל מה שקשור לאינטליגנציה מלאכותית אולי זה כבר קרה, ואפל בסך הכל חיה על זמן שאול עד הרגע שגוגל אסיסטנט, אלכסה וקורטנה יהפכו לאפליקציות הכי מצליחות וחשובות שיש, בזמן שסירי המסכנה נשארת הרחק מאחור. אתה חושב שעד השנה הבאה הם יסדרו את זה? סחטיין על האופטימיות. לדעתי, מפה אפל יכולה רק לרדת.