ידעתם שכשנולדת אפרוחה בישראל היא נשמרת ומגודלת לתרנגולת מטילה, אך כשנולד אפרוח זכר הוא מושמד? בכל שנה מושמדים רק במדינה הקטנה שלנו 5 מיליון אפרוחים, וברחבי העולם המספר המשוער הוא 6 מיליארד

עכשיו, חברה ישראלית בשם eggXYT טוענת שפיתחה פיתרון שימנע את ההרג ההמוני. יהודה אלרם, מייסד ומנכ"ל החברה, מסביר שהגנום של התרנגולות נערך כך שלביצים שבתוכן מתפתח זכר תהיה תגובה שונה לקרן אור מיוחדת.

כאשר מאירים על הביצה במכשיר מיוחד בשם seXYt - היא תיראה אטומה אם מתפתחת בה נקבה, אבל תזהר בצהוב אם מתפתח בה זכר. כך אפשר לזהות מראש את מין העובר בביצה. אם זו נקבה - היא תישלח למדגרה כדי לבקוע ולהפוך לתרנגולת, ואם זה זכר - הוא יישלח כביצה שלא עברה דגירה לתעשיית המזון, הקוסמטיקה או הפארם.

מצד אחד, זו בשורה משמעותית שיכולה להציל את חייהם של מיליארדי אפרוחים בשנה. מצד שני, שירה הרצנו מארגון זכויות בעלי החיים אנונימוס ספקנית: "כשהם מדברים על טכנולוגיה שתזהה את מין העובר - צריך להיות זהירים, כי אנחנו לא מכירים את הטכנולוגיה, אנחנו לא יודעים אם היא מתאימה לשימוש מסחרי, אם באמת הסבל נמנע... לצד זאת, צריך לזכור שתעשיית הביצים היא תעשייה אלימה גם בלי קשר. התרנגולות עוברות חיים שלמים של גיהנם, ולצערי גם אם תופסק האכזריות הזאת של גריסת האפרוחים, תעשיית הביצים היא עדיין תעשייה אלימה".