אחרי עיכוב של שנים, טכנולוגיית הדור הרביעי הסלולרי (LTE) מגיעה לישראל. משרד התקשורת הודיע הבוקר כי יאפשר למפעילות הסלולר להשתמש בתדרים שברשותן על מנת להשיק שידורים בדור 4. המשמעות: בטווח זמן מיידי יחלו החברות לספק שירותים מוגבלים בדור 4. הפריסה תהיה הדרגתית, לפי ערים ויישובים. ראשונה תהיה פרטנר, שלה כבר מאות אתרי LTE ברחבי הארץ, אחריה תצטרף סלקום ולאחר מכן גם פלאפון.

בושש להגיע. ארדן (צילום: ששון תירם)
הרשתות יוכלו להפעיל את הדור הרביעי באופן מיידי. גלעד ארדן | צילום: ששון תירם

שר התקשורת, גלעד ארדן, מסר כי "כבר בזמן הקרוב החברות תוכלנה להשתמש בטכנולוגיה המתקדמת ולהכין עצמן לקראת אספקת שירותים מתקדמים בדור הרביעי לציבור הרחב. נעמוד על כך שההשקעה בתשתית הטכנולוגית המתקדמת תהיה זהה בין פריפריה למרכז, באופן שיביא לצמצום פערים. החברות יחויבו שלא לגבות תעריף נוסף מהלקוחות תמורת השימוש בטכנולוגיה המתקדמת יותר".

משרד התקשורת אישר לחברות להשתמש בתדרים הקיימים שלהן, בעוד מכרז התדרים לדור הרביעי נמשך. המשמעות היא שסלקום ופרטנר, שכבר החלו לפנות רצועות שידור מתאימות לדור 4, יוכלו להפעיל את רשתות הדור הרביעי שלהן באופן מיידי ואילו פלאפון (ויתכן אף מפעילות אחרות שיבקשו זאת) תקבל הקצאת תדרים זמנית. מדובר בתדר צר למדי, שלא יספק ללקוחות חוויה יוצאת דופן, אך מדובר למעשה בצעד שיאפשר לחברות להיערך ולפרוש תשתית דור 4, לקראת מכרז התדרים שיערך בסוף השנה.

לאישור השימוש בתדרים הזמניים שניתן כעת יש מספר התניות: החברות לא יוכלו להעלות תעריפים ללקוחות דור 4 מול תוכניות תעריפים קיימות, הפריסה בין הפריפריה לבין המרכז צריכה להיות ביחס זהה וכן, מפעילות מתארחות ונודדות (כגון גולן, הוט, רמי לוי ויופון) יהנו גם הן מאותה רשת בדיוק כמו לקוחות החברות הגדולות.

בהודעה לתקשורת משרד התקשורת מוסבר כי "בהמשך למכרז התדרים לדור 4 שהפיץ המשרד בשבוע שעבר, החליט המשרד לאפשר לכל מפעיל סלולר קיים, המעוניין בכך, להשתמש בפס תדרים ברוחב 5 מגה-הרץ (X2) בתחום ה-1,800 מגה-הרץ בטכנולוגיית LTE. במידה ולמפעיל אין הקצאה שכזו כיום, המשרד יקצה לו באופן זמני פס תדרים ברוחב פס זה לשימוש בטכנולוגיית LTE, וזאת על מנת לאפשר הזדמנות שווה. במטרה לצמצם את הפערים הקיימים בין פריפריה למרכז, המשרד יחייב את החברות לשמור על יחס השקעה זהה של 1:1 בין הפריפריה למרכז באספקת השירותים המתקדמים ללקוחות.

"החברות לא יוכלו להפלות בין מנוייהן לעניין תעריפי השירותים, ולא יוכלו לגבות תוספת מחיר בגין שירותי דור 4 עד למועד השקת רשת הדור הרביעי לאחר פרסום הזוכים במכרז התדרים וקבלת רישיונן המתוקן. באותו האופן, תתבקש התחייבות מצד החברות שלא להעלות תעריפים על רקע השדרוג הזה, לא למנויים ולא למפעילים הוירטואלים או המשתמשים בנדידה פנים ארצית".


לכתבה המקורית ב-TheMarker

עוד ב-TheMarker: