חסן רוחאני, בנימין נתניהו, טראמפ, פוטין, תרזה מיי ומנהיגים אחרים שרו ביחד את אימג'ין של ג'ון לנו ומדברים על שלום ואחווה, בסרטון שפורסם ביוטיוב ובפייסבוק. 

"יש לנו טכנולוגיה שמאפשרת להחליף דיאלוג בווידאו", מפר עומר בן עמי, מייסד שותף ב-CannyAI - החברה הישראלית שיצרה את הסרטון. "אם צילמתי אותך במשך כדקה, אני יכול לדבב אותך". לדבריו ברגע שמקליטים שחקן - אפשר לקחת את תנועות השפתיים שלו ולהלביש על כל שחקן אחר. 

הסרטון של CannyAI הזכיר לנו את עולמות הדיפ-פייק - שבהם מחליפים פנים של שחקן. גולשים כבר הצליחו לשתול, באמצעות הטכנולוגיה, את פניהן של שחקניות מוכרות בסצינת פורנו - וכך לכפות עליהן להופיע בסרטונים מיניים - בלי שהן הסכימו לכך או בכלל יודעות שזה נעשה. חלק מאתרי הפורנו אפילו הודיעו שימחקו סרטונים כאלה (אך לא באמת מצליחים לעשות את זה). מצד שני, הטכנולוגיה גם יכולה לשמש לשחזור סרטים, או ליצירת הופעות אורח של שחקנים שאינם בין החיים.

"דיפ פייק זה עולם של החלפת פנים, אצלנו זה עולם טיפה שונה", הסביר בן עמי וחשף את אחורי הקלעים של הסרטון. בן עמי צילם את שותפו יהונתן, שהזיז את תנועות השפתיים בהתאם למילות השיר ולקצב השירה. "המערכת למדה להעביר את תנועת השפתיים של יהונתן לכל שחקן אחר".  שימו לב - לא חותכים את השפתיים של יהונתן ומדביקים על השחקנים האחרים, אלא רק מחכים את התנועה. "השפתיים של אובמה זזות לפי יהונתן".

בהדמיה נוספת שאתם יכולים לראות בווידאו, ישראלי בשם עמית שהזדמן לחברה מתועד כשהוא "מדבר קוריאנית" - במציאות הוא פשוט מדובב על ידי נאום שפורסם באינטרנט.

אז מה עושים עם זה

המטרה היא דיבוב. אם אתם רוצים לראות משחקי הכס באנגלית או אפילו בעברית - במקום בספרדית, אפשר כבר עכשיו להחליף את שפת השמע. אבל תנועות השפתיים של השחקנים לא יתאימו וזה נראה מוזר. באמצעות CannyAI אפשר לקחת את הפרקים הקיימים ולתקן רק את תנועת השפתיים - ואז הפרקים ייראו כאילו מראש צולמו בעברית, אנגלית או כל שפה אחרת.

דוגמה נוספת, "נניח שהייתי רוצה שביונסה תלמד אותי אנגלית, אני יכול להביא אותה ל-10 דקות לאולפן, ואני יכול להשתמש בחומר הזה כדי לייצר שעות של לימוד אנגלית".

לפני מספר חודשים, הבמאי ג'ורדן פיל דיבב את אובמה, והראה איך אפשר לגרום לו להגיד כל דבר, גם דברים פחות "נשיאותיים". מה ימנע ממישהו לקחת את טראמפ ולגרום לו להגיד שתוכנית השלום שלו כוללת את מתן אל עקצה ליהודים, והכותל לערבים? 

"יש כלים בעולם לעריכת תמונה כמו פוטשופ. גם היום אנחנו רואים תמונה ובודקים מה המקור שלה. אנשים יפתחו כלים בשביל לזהות -אלה דברים שאנחנו גם עובדים עליהם".