מי שעובר היום ברחוב יגאל אלון פינת דרך השלום בתל אביב ומרים ראשו לשמים, יראה כנראה בלוני צפלין שעליהם כתוב מצד אחד "כחלון תמסה את גוגל" (כאשר המילה גוגל מופיעה בצורת לוגו החברה), ומהצד השני "על גוגל לשלם מיסים" באנגלית.

הצפלין של עמותת טרון נגד גוגל ישראל (צילום: גיא אופיר)
הצפלין של עמותת טרון | צילום: גיא אופיר

מדובר במחאה שיזם עורך דין גיא אופיר באמצעות עמותת טרון. לדבריו, הבלונים הורמו בשעה 6 בבוקר לגובה של 25 מטרים, ממש מול משרדי גוגל שבבניין אלקטרה המתנשא מעל נתיבי איילון. הוא מתכוון להשאיר אותם עד השעה 24:00 הלילה. אופיר טוען שהתחמקות של גוגל מתשלום מיסים בישראל עולה למדינה מיליארד שקל בשנה.

על פי דיווחים בעיתונים כלכליים עוד מ-2010, גוגל לא משלמת את כל המיסים על הכנסותיה מפרסום בישראל, וזאת בשל פירצה בחוק שמאפשרת לה להעביר את ההכנסות ממכירות מקוונות של שטחי פרסום למשרדים באירלנד, שם המסים נמוכים משמעותית. לפי מומחי מס, הבעיה היא שמכירת הפרסומות נעשית באמצעות האינטרנט, כך שהיא לא בהכרח נעשית פיזית בישראל.

הצפלין של עמותת טרון נגד גוגל ישראל (צילום: גיא אופיר)
הצפלין של עמותת טרון | צילום: גיא אופיר

בכל הדיווחים הללו, גוגל חוזרת ומגיבה שהיא מצייתת לחוק ומשלמת מסים כנדרש. ואכן, הטענות הן לא שהחברה מפרה את החוק, אלא שיש פירצה בחקיקה, שבשילוב עם אמנות בינלאומיות מאפשרות לה לחמוק מהמסים בישראל ולשלם אותם במדינה אחרת (וכך לא לשלם כפל מס על אותה הכנסה), על אף שיש לה משרדי מכירות בארץ שפונים לשוק המקומי.

בשנים האחרונות ניסו חברי כנסת שונים לפתור את הבעיה באמצעות חקיקה ותקנות. מדי שנה מתפרסמת ידיעה שלפיה רשויות המס פועלות לפתרון שיחייב את גוגל (ואת פייסבוק) לשלם מיסים בישראל במקום במדינות זרות, אולם עד כה לא נמצא פתרון שהניח את דעתם של אלה שמתנגדים לפעילות של גוגל.

הצפלין של עמותת טרון נגד גוגל ישראל (צילום: גיא אופיר)
הצפלין מחוץ למטה גוגל ישראל | צילום: גיא אופיר