ענקית הטכנולוגיה Yandex (יאנדקס), ה”גוגל הרוסית”, מעמיקה את המעורבות שלה בישראל. לאחר שהשיקה בשבועות האחרונים את שירות המוזיקה שלה ואת שירות המוניות שלה, החלה החברה גם לבחון בישראל את הרכב האוטונומי שלה, כך לפי מידע שהגיע לידי גיקטיים.

צומת עזריאלי אירחה את הרכב האוטונומי של יאנדקס

הקורא אלעד שחם הבחין במכונית ניסוי אוטונומית של חברת Yandex אשר חלפה על פניו ברחוב קפלן אשר בתל אביב לכיוון צומת השלום בסמוך לקרייה. עם זאת, שחם לא הצליח להבחין האם הנהג שישב מאחורי ההגה הוא זה שביצע את הנהיגה בפועל, או שהרכב נסע בצורה אוטונומית.

המכונית בה משתמשת יאנדקס לצורך בניית מערך שירות המוניות האוטונומי שלה היא רכב מסוג Toyota Prius+ (טויטה פריוס פלוס), המכונית ההיברידית הפופולארית של טויוטה. עליה הורכב המטען הייעודי, שכולל מה שנראה כמו חיישני לייזר, LiDAR ומצלמות.

מכונית אוטונומית של יאנדקס
מכונית אוטונומית של יאנדקס | צילום: אלעד שחם, Geektime

בדרך למונית אוטונומית?

בחודש פברואר השנה החלה יאנדקס לבחון את שירות הרכבים האוטונומיים שלה בכבישים ציבוריים ברוסיה, וגם בחורף הקשה של רוסיה הצליחה המכונית להתמודד עם שלג נמס, קרח, מכוניות נוספות והולכי רגל מתפרצים לכביש. באוגוסט השיקה את שירות המוניות האוטונומיות שלה באיזור מסביב לאוניברסיטה ברוסיה עם שני רכבים שיכולים להסיע נוסעים בחינם ברחבי האיזור. על פי רכבי הניסוי שלה בעבר, יאנדקס משתמש במעבד גראפי Nvidia GTX ובחיישני LiDAR על גג הרכב אשר מאפשרים לרכב לזהות את כל מה שמסביבו, ולקבל החלטות בזמן אמת בנוגע לאופן הנהיגה.

פורסם לראשונה ב-Geektime

עוד ב-Geektime

רשמי: אפל מיוזיק מגיע גם לרמקולים של Amazon Echo ו-Alexa
הגיק ממליץ: אירועים בשבוע הקרוב שלא כדאי לפספס

בשלב זה לא ברור מה בדיוק החברה בוחנת בישראל, עד כמה רחב הניסוי שלה והאם מדובר בסימן הראשון להשקה עתידית של שירות המוניות האוטונומיות שלה בישראל, כפי שעשתה ברוסיה.

בתגובה לפניית גיקטיים, מסרה Yandex: “בימים אלו אוסף רכב אוטונומי של יאנדקס מידע בתל אביב לצורכי מיפוי. נשמח לשתף בפרטים נוספים בעתיד”.