בשנת 2020 שוק המחשבים האישיים קם לתחייה; אחרי עשור שבו המומחים הספידו את המחשב השולחני ואת הלפטופ, והעלו על נס את הסמארטפון ואת הטאבלט, חל מהפך. לפי חברת האנליסטים Canalysis, יצרניות המחשבים האישיים הפיצו 297 מיליון יחידות בשנת 2020 – עלייה של 11 אחוזים ביחס לשנת 2019.

הסיבה לכך ברורה. בעקבות מגפת הקורונה, העובדים הפכו את שולחן העבודה בסלון למשרד, והתלמידים נאלצו להפוך את החדר לכיתה. כך, בשיאו של משבר בריאותי חמור האחרונות, שאליו נלווה גם מחסור בשבבים, הביקוש ללפטופים עלה על ההיצע והמלאי בחנויות אזל.

כעת, למרות שנראה שישראל חוזרת לשגרה שפויה יותר, רבים מעוניינים לרכוש לפטופ חדש. לא מדובר בבחירה קלה במיוחד: השוק מוצף בדגמים ובחברות, והמשתמשים הפשוטים מתקשים להבין את המפרט הטכני. אז איך בוחרים? בסיוע אתר "מידרג", ביקשנו מ-30 טכנאים לומר לנו מהו המחשב הנייד המומלץ ביותר עבור המשתמש הממוצע, בדגש על אמינות ועל עלות התיקונים.

אין הגבלת מחיר? לכו על דל

בעקבות מגפת הקורונה, צרכנים רבים מעוניינים להשקיע בלפטופ שלהם. לכן, בשלב הראשון שאלנו את הטכנאים על מחשב נייד מומלץ ללא הגבלת מחיר. בשאלה הזו היה רוב מובהק לחברת Dell, שזכתה ב-67.7% מקולות הטכנאים. הטכנאים ציינו לטובה את החומרה החזקה של מחשבי דל (תלוי בדגם, כמובן), האמינות, והאחריות הארוכה: 3 שנים, לעומת שנה אצל רוב החברות האחרות.

למקום השני והמכובד הגיעו מחשבי Lenovo, עם 22.6% מקולות הטכנאים. מבין הסדרות השונות של לנובו, הטכנאים המליצו במיוחד על סדרת ThinkPad. "לאחר ניסיונות רבים עם מספר רב של דגמים וחברות של מחשבים ניידים, ThinkPad היא הבחירה שלי", אמר איתן, טכנאי מחשבים עם 214 חוות דעת במידרג.
מעט קולות הטכנאים הנותרים הלכו לAsus (שני קולות), כש-HP זכתה בקול אחד בלבד.

היצרניות Samsung, Acer, Toshiba, Panasonic ו-MSI לא זכו לאף קול בקטגוריה הזו. 

מחשב נייד מומלץ לסטודנטים: אסוס מפתיעה

קשה למצוא היום סטודנט ללא לפטופ. לכן, וביקשנו מהטכנאים המלצות למחשבים קלים לנשיאה עם ביצועים גבוהים ככל האפשר, תוך שמירה על תקציב סטודנטיאלי של עד 2,500 שקלים.

הפעם, את המקום הראשון בהמלצות הטכנאים חולקות שתי חברות שווה בשווה: Dell ו-Asus. מתשובות הטכנאים נראה כי גם הדגמים היוקרתיים וגם הדגמים הזולים של דל (נניח, חלק מסדרות Vostro או Inspiron) מראים ביצועים טובים. לטובת אסוס זקפו הטכנאים את המשקל הנמוך ואת המפרט הטכני המשתלם בסדרות כמו ZenBook, אך חלקם הזהירו מפני תקלות. "יש לאסוס חולשה בצירים של המחשב, עם נטייה להיתלש", אמר גיא, טכנאי מחשבים עם 1,217 חוות דעת במידרג. "בנוסף, השירות של אסוס לא מחזיק פלסטיקה להחלפה". המשמעות: נשבר לכם המחשב? תצטרכו לקנות חדש. 

את יתר הקולות קיבלו מחשבי Lenovo. "יש להם דגמים דקים במחירים טובים," אומר הטכנאי ארי, והטכנאי חיים מוסיף: "מניסיוני, המחשבים העדיפים הם דל ולנובו. חוויתי פחות תקלות איתם, מה גם שהשרות של שתי החברות בארץ מעולה". הטכנאי מיכאל מסכם: "המחשבים של דל הם האמינים יותר, בלי צל של ספק. אבל אם מסתכלים על העדפה כלכלית - לנובו ואסוס משתלמים יותר מבחינה כספית".

כך תפענחו את המפרט הטכני 

שוק הלפטופ רווי בדגמים שונים, ולא מומלץ לרכוש מחשב רק כי שמעתם דברים טובים על היצרנית או כי הוא יפה; רצוי לצלול למפרט הטכני ולהבין האם הדגם שבו אתם מעוניינים מתאים לשימושים שלכם. הנה כמה דברים שכדאי לשים לב אליהם.

סוג המעבד

יצרנית המעבדים AMD אמנם רושמת גידול מרשים, אך רוב הלפטופים הנמכרים בישראל עדיין כוללים מעבדי Intel מהסדרות i3, i5 ו-i7. ככל שהסדרה גבוהה יותר, כך המעבד מסוגל להריץ תוכנות כבדות יותר ולעמוד בעומס גבוה יותר, וככל שמדובר בדור מתקדם יותר (נניח, דור 10 של מעבדי i5 ולא דור 8), כך המעבד יהיה יעיל וחזק יותר.

כששאלנו את הטכנאים איזה מעבד מומלץ לשימוש סטנדרטי במחשב שלא כולל תוכנות גרפיקה או גיימינג, הרוב המליצו ללכת על i5. "מעבדי i5 הם איכותיים ומספקים ביצועים טובים", אומר הטכנאי מיכאל. "מעבדי i3 איטיים יותר ויכולים לתסכל".

למרות הקונצנזוס סביב סדרה i5, כמעט שליש מהטכנאים (31.6 אחוזים) דווקא כן המליצו על i3. "לתוכנות אופיס, אינטרנט וצפייה ישירה, מספיק מעבד i3", אומר הטכנאי אילן. אם הציפיות שלכם מהמחשב בסיסיות מאוד (הלפטופ מיועד לעבודה משרדית פשוטה), Intel i3 אמור להספיק.

אף אחד מהטכנאים לא המליץ על יצרנית המעבדים AMD, על אף שהיא הולכת וצוברת תאוצה; ייתכן שהסיבה לכך היא שהיא עדיין לא נפוצה מאוד בישראל. נדגיש בכל זאת כי סדרות המעבדים Ryzen 3, 5, 7, ו-9 הציגו תוצאות מרשימות במבחני ביצועים, ומצליחות גם לגבור על המעבדים המקבילים של אינטל – הן בכוח החישוב והן בצריכת האנרגיה.

נפח זיכרון RAM

זיכרון RAM הוא זיכרון העבודה של המחשב. הוא מגיע בחזקות של שתיים (לרוב 8GB או 16GB), והוא קריטי לביצועים חלקים ומהירים. שימו לב: לא מדובר בשטח האחסון שבו אתם שומרים קבצים, אלא במשאבים שעומדים לרשות המעבד. אם אתם פותחים 30 לשוניות בכרום, למשל, זיכרון ה-RAM מתמלא – ויתרוקן שוב רק כשתסגרו אותן.

רוב הטכנאים ששאלנו אמנם מאמינים ש-8 ג'יגה בייט מספיקים לשימוש סטנדרטי, אך אנחנו מאמינים שכדאי ללכת דווקא על 16 ג'יגה בייט, אם יש לכם את האפשרות.

כונן קשיח

הכונן הקשיח הוא שטח האחסון של המחשב, ובו נשמרים כל הקבצים והתוכנות שלכם. כיום קשה למצוא מחשב בלי כונן SSD; הכוננים הללו מהירים עד פי 20 מדיסק קשיח רגיל (HDD), צורכים פחות חשמל ועמידים יותר מפני מכות וטלטולים. בהתאם, השאלה החשובה ביותר היא שאלת הנפח.

כיום, נפח האחסון הסטנדרטי עומד על 256GB. יש אפשרות לשדרג לזיכרון גדול יותר, ומחשבים רבים יגיעו עם 512GB, אבל הטכנאים מוסרים שאין צורך לשדרג – אם יש לכם הרבה קבצים כבדים לשמור, תוכלו לאחסן אותם בגוגל דרייב, ב-iCloud, ב-OneDrive או בכונן חיצוני. אנחנו מסכימים.

כמה מילים על אפל

האייפון הוא אחד הסמארטפונים הפופולריים בישראל, אך נתח השוק של הלפטופים של החברה נמוך במיוחד - והרוב המוחלט של המחשבים בישראל מבוסס ווינדוס. יחד עם זאת, אם אתם משתמשי אייפון מושבעים, דווקא כדאי לכם לשקול לרכוש לפטופ של אפל. באוקטובר 2020 חשפה החברה את מעבד M1, שמחליף את מעבדי אינטל במחשבי החברה. מדובר במעבד מבוסס ארכיטקטורת ARM, ומבחני הביצועים של המחשבים החדשים השאירו אבק למעבדי הביניים של אינטל.

רבים נוטים לחשוב שמחשביה של אפל הם מחוץ להישג יד, אך כיום ניתן לרכוש את דגם הבסיס של מקבוק אייר (M1) עבור כ-4,200 שקלים. לא זול, אך גם לא יקר מאוד, והמחשב הזה ישרת את כל הצרכים הבסיסיים שנים קדימה. 

בשורה התחתונה

1. מעבד: תלמידים ביסודי? תסתפקו ב-i3. סטודנטים באוניברסיטה או עובדים מהבית? כדאי ללכת על i5. גיימרים, מעצבים או מפתחים? i7 זה בשבילכם. גם סדרות Ryzen של AMD על הפרק, כמובן.

2. זיכרון RAM: שמונה ג'יגה בייט זה המספר שכדאי לזכור. אם אתם לא מתכננים להחליף מחשב בשנים הקרובות, תוכלו לשקול לרכוש 16 ג'יגה בייט.

3. כונן קשיח: כונן SSD בנפח 256GB יספיק לכם לגמרי, אבל אל תתפשרו על פחות.

דברים נוספים שכדאי לשים לב אליהם

הרזולוציה של המסך. אל תתפשרו על 1366x768. חפשו מחשב עם רזולוציה של 1920x1080 (רזולוציה גבוהה יותר היא מותרות), ורצוי עם פאנל IPS. 

המצלמה. אם אתם רוצים להיראות טוב בשיחות ועידה, כדאי לבחור במחשב עם מצלמה ברזולוציה גבוהה ככל האפשר. לפטופים רבים מצוידים במצלמת 720p. לא מדובר באיכות גבוהה במיוחד, אך היא עדיפה על רזולוציית VGA.

תקן אינטרנט. כיום, יותר ויותר לפטופים מגיעים עם תקן WiFi 6. אם אתם לא מחליפים את המחשב לעתים תכופות, כדאי לקחת את זה בחשבון ולוודא שהלפטופ שבחרתם לא מצויד בתקן ישן יותר.  

 


אתר מידרג פעיל משנת 2003 ומדרג בעלי מקצוע על-פי חוות דעת של לקוחות מאומתים. באתר מופיעות מעל מיליון חוות דעת על יותר מ-6,800 בעלי עסק ב-100 תחומים שונים.