ע"פ נתוני ארגון "בטרם", מאז 2008 יותר ממאה ילדים מתו בישראל כתוצאה מחנק, כשחצי מהם נחנקים בגלל פיסות מזון. פיתוח ישראלי חדש צפוי לעזור לשפר משמעותית את הסטטיסטקה העגומה.

"Lifewand הוא מכשיר שמיועד לעזרה ראשונה בזמן חנק, הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים. "זה מכשיר שמצמידים אותו לפה ובאמצעות ואקום הוא שולף את הגוף הזר בגרון ופותר את הבעיה", מספרת לימור קוזניץ, מייסדת Lifewand", ומוסיפה: "הסטטיסטיקות בארה"ב אומרות שלוקח לשירות ההצלה קצת יותר משבע דקות כדי להגיע לטפל במקרים כאלה, כשאחרי יותר מ-30 שניות של חנק תאים במוח מתחילים למות ותוך חמש דקות מוות הוא כבר בלתי נמנע".

"אם הזמנת פרמדיק ולא הצלחת לשלוף בעצמך את מה שתקוע לילד בגרון, הוא מוצא גופה", סיפר יולי לייפבנראג, שותף במיזם והוסיף: "הדבר הזה הוא מגפה, מדובר באחד מגורמי המוות המובילים בארה"ב אצל ילדים מתחת לגיל 14. למה ילד צריך למות מכזו שטות? זו הסיבה שפיתחנו את את המכשיר. הוא תוכנן לאימהות. לא צריך כוח ולא צריך שום הכשרה. יש איזשהו מקרה חירום – אתה מצמיד ומבצע".

המוצר מאושר על ידי ה-FDA? (מנהל המזון והתרופות האמריקאית).
"כן. הוא מאושר למכירה בארה"ב".

איך בודקים כזה דבר?
"המוצר נבדק על גופות ובובות. המכניזם של שאיבה כבר הציל חיים, אבל מה שהמכשיר הזה מחדש הוא את היכולת של כל אחד להציל, ללא הכשרה וללא כוח. אנחנו רוצים את הדבר הזה בכל גן ובכל מטבח. אין סיבה שילד ימות על שטות כזו".

האנשים מאחורי המיזם החלו בקמפיין גיוס המונים ומציעים לציבור לרכוש את המוצר במחיר מוזל. "אפשר לתמוך בקמפיין ולקנות את המכשיר ב-99 דולר במקום ב-139 דולר ולקבל את המוצר בעוד כמה חודשים שנגיע לפס ייצור.