יצרנית הסמארטפונים הדועכת בלאקברי מנסה לשקם את עצמה בעזרת שירותי הניהול שלה. בסוף השבוע החברה הודיעה על שיתוף פעולה עם יצרנית המטוסים בואינג במסגרתו השתיים יפתחו את סמארטפון ה-Black, בו ישולבו יכולות בקרה מרחוק. המכשיר אגב, מיועד לגופים ממשלתיים וצבאיים.

Boeing Black, הסמארטפון שמשמיד את עצמו
השאלה היא אם גם הממשלות שישתמשו בו ישמידו את עצמן. Boeing Black phone | צילום: Boeing

"אנו שמחים להודיע שבואינג משתפת פעולה עם בלאקברי לאספקת פתרון נייד ומאובטח למכשירי אנדרואיד בעזרת פלטפורמת BES 12 שלנו", אמר מנכ"ל החברה, ג'ון צ'ן, בסיום שיחת ועידה עם משקיעים ביום שישי, בה נאלץ לספר להם כי החברה דוחה את הערכת הזמן בו תחזור להניב עבורם רווחים. "זה, אגב, כל מה שהם מרשים לי להגיד".

הסמארטפון של בואינג, שאמור היה לצאת כבר ב-2012, אמור להיות המכשיר המאובטח בעולם. הוא מבוסס על גרסה מותאמת של מערכת ההפעלה אנדרואיד מבית גוגל, מצפין שיחות והודעות, כך שבלתי אפשרי לצותת לו, וכולל חיבור חיצוני לאביזרים כגון קוראים ביומטריים לאישור זהות המשתמש וקופסאות תקשורת לווייניות לעקיפת רשתות תקשורת סלולריות שעלולות להיות מואזנות.

אך התכונה המעניינת ביותר של המכשיר היא היכולת שלו להשמיד את עצמו אם מישהוא שאינו משתמש מאושר מנסה לחדור אליו - בין אם הוא עושה זאת בעזרת שימוש בתוכנה כדי להוציא מידע מהמכשיר ובין אם הוא מנסה לפרק אותו כדי לחלץ ממנו את הרכיבים הפיזיים שלו.

עתה, נראה כי בנוסף ליכולת של המכשיר לזהות ניסיונות פריצה ולהרוס את עצמו, מנסה בואינג להקנות לו גם יכלות ניהול מרחוק. BlackBerry Enterprise Server, התוכנה אותה מספקת בלאקברי לבואינג, היא חבילה לניטור של מכשירים סלולריים בארגון, העברת מידע מאובטחת בינם ובין הארגון ומחיקת מידע מהם גם כאשר גישה פיזית אליהם בלתי אפשרית.

רק בחודש שעבר הודיעה החברה על שיתוף פעולה עם סמסונג לשילוב תוכנת האבטחה העסקית במכשירי גלקסי, כחלק מחבילת Knox של היצרנית הקוריאנית. נראה שהחברה, שרק בשבוע שעבר השיקה סמארטפון שזכה לתשבחות מעורבות בלעג על התצורה המיושנת (מקלדת QWERTY מלאה ומסך בצורת ריבוע), מתכוננת לאפשרות הבלתי נמנעת שתצטרך לוותר לחלוטין על ענף המכשירים ולהסתפק בשירותי תוכנה.