בחודש האחרון שילמתי כ-31 שקלים על חימום מים בחשבון החשמל.

פרט הטריוויה הזה מעלה אצלכם שלוש שאלות: מה אכפת לי (שאלה לגטימית בהחלט), למה לא דוד שמש, ואיך אני יודע את זה. התשובות, לפי הסדר: כי אתם צריכים לדעת את הצריכה שלכם ולהקטין אותה, כי דירה שכורה ישנה, ובעזרת הסוויצ'ר - מתג חכם לדוד שהחליף את שעון השבת. השאלה הרביעית ששכחתי - האם זה אני בתמונה? לא. זה דוגמן אילוסטרציות.

הסוויצ'ר קיים כבר כמה שנים, ולאחרונה יצאה גירסה שנייה שלו ושל האפליקציה שמפעילה אותו. בבסיסו, מדובר במתג יפה יותר לדוד החשמל. אפשר להדליק ולכבות, כפי שהייתם רגילים במתג האדום הקלאסי עם הנורה. אבל הנה הקונץ (כן, כתבתי קונץ): אפשר גם להדליק מהטלפון בהקשה על המסך, אם אתם בטטות שעדיין שוכבים במיטה, או עצרתם בצד בצורה מסודרת בדרך הביתה. אפשר להדליק ברצף או לזמן מוגבל (עד שעה). יש אפליקציה די פשוטה, ומאוד ויזואלית שבעזרתה עושים את זה.

מפסק דוד חכם Switcher 2 (צילום:  יחסי ציבור )
המתג החכם לדוד Switcher 2 | צילום: יחסי ציבור

מלשין מי הדליק את הדוד

אחרי שהחשמלאי התקין אותו, נדרשו כמה דקות ואז אפשר היה לחבר אותו לרשת הביתית ומשם לסמארטפון שלי, ולמעשה לכל סמארטפון אחר בבית, או לכל סמארטפון בארץ או בעולם. מה עוד ימציאו. הדבר הראשון שעשיתי אחרי שחיברתי אותו הוא לקבוע טיימר יומי לפי שעת המלקחת בבית.

את זה, תגידו, אפשר לעשות באמצעות שעון שבת עם הזיזים האלה שמאוד קשה לכוון. נכון – אבל בסוויצ'ר אפשר גם לקבוע שעות שונות לכל יום, באופן קבוע או חד פעמי. נניח שביום שלישי הקרוב אתם קמים מוקדם לטיסה. תעשו חיים. אפשר לשים את הדוד ל-4 לפנות בוקר, רק לשלישי הזה.

אחד הדברים החשובים שהסוויצ'ר מציע הוא זמן הדלקה מירבי, ככה שאי אפשר אף פעם לשכוח את הדוד דולק. הוא פשוט מתחיל לספור לאחור בכל פעם שהוא נדלק.

מסך נוסף באפליקציה הוא היסטוריה. אפשר לראות בדיוק מתי הדוד דלק ומי הדליק אותו (או ליתר דיוק: מהסמארטפון של מי הדליקו אותו). אפשר גם לקבל פושים אם מישהו אחר בבית מדליק אותו ולדעת מי עשה את זה מהטלפון. בינתיים לא מצאתי שימושים לסטטיסטיקה הזאת, אבל הסיכום שלה הוא חישוב שלוקח בחשבון את צריכת החשמל שנמדדת במתג, ותעריף חברת החשמל.

כל הפיצ'רים היפים האלה דורשים חיבור קבוע לאינטרנט ולשרתיה של סוויצ'ר. אבל אם אתם בבית, מספיק שהרשת הביתית פועלת, והכל יעבוד.

כמה עולה והאם שווה לקנות?

מחירו של הסוויצ'ר הוא 349 שקל ברשת באג ותצטרכו לשלם לחשמלאי מוסמך (לבחירתכם) עוד כ-200 שקל על התקנה, כי מסוכן ואסור להתקין דברים כאלה לבד. גם אם יש לכם "ידיים טובות". הוא אמור להתאים בגדול גם לדודים ישנים מאוד - כי הוא פשוט מחליף את המתג עצמו.

החיסכון של כמה שקלים פה בצריכת חשמל ושם לא יתקזז מיד, וגם לא כעבור זמן רב, במיוחד אם אתם אנשים מסודרים שבסופו של דבר זוכרים לכבות את הדוד וגרים בדירה עם פתרונות חימום נוספים.

מצד שני, הסוויצ'ר מאוד קל לתפעול ונוח, ובחברה מבטיחים פיצ'רים מתקדמים יותר - כמו למשל שהדוד יידלק אוטומטית כשאתם יוצאים מהעבודה ומתקרבים הביתה, או שהטיימר היומי יתבטל אם טסתם לחו"ל, ועוד שלל תוספות. 549 שקלים הם לא מעט כסף ובמיוחד לטיימר לדוד, אבל יקנו לכם נוחות - אם כל הדברים האלה חשובים לכם.