הנשיא ריבלין זעק. המום, פגוע, מופתע. "אנחנו חברה אחת, מדינה אחת!". סליחה, אבל אדוני הנשיא פתח באחרונה איזו רשת חברתית? דיבר עם אנשים צעירים? לא? האמת שגם הם לא שומעים אותך. אוזניהם כרויות, פשוט לא אליך. אם הנשיא חפץ להבין היכן הדברים מתלהטים ונחתכים, שיתכבד ויבוא למקומות שבהם מתרחשות ההסתה וההתססה, שבהם מתארגנות פעולות אלימות. טיקטוק, אינסטגרם, וואטסאפ, טלגרם. 

הסתה בקבוצות טלגרם (צילום: צילום מסך)
הסתה בקבוצות טלגרם | צילום: צילום מסך

למערכה הזו עוד יקראו "מלחמת הטיקטוק הראשונה". שם יצאו לראשונה התמונות האיומות של ערבים זורעים פוגרום ברחובות לוד, יהודים קורעים ערבי במכות עם דגל ישראל, ערבים תוקעים דגל פלסטין על רכב משטרת ישראל, יהודים פורעים בחנויות של ערבים בבת ים, ערבי מטפס על עמוד במזרח ירושלים ומנפץ מצלמת אבטחה, חייל צה"ל מנגב את הנעליים בדגל פלסטין, ואפשר להמשיך עד שהנצח יישרף עם או בלי סימטריה. רבים מהם מצטלמים בפנים גלויות, בלי פחד מאף אחד. עמוד ה-For You הפופולרי של האפליקציה כבר יביא את הסרטונים עד אליכם. 

הכתובת על הוול 

הימים האחרונים הם הגירסה הישראלית לאירועי הקפיטול בארה"ב. ובניגוד לבדרך כלל, הגירסה הישראלית מפחידה בהרבה. אבל האמת שזה לא תפקידו של הנשיא להיות ברשתות. זה כן תפקידה של משטרת ישראל. כי האלימות לא רק עולה בלייב לרשת. היא עולה מראש. שם המתפרעים מתארגנים לפעולה. "לא לעצור חבר'ה, לרצוח ערבים", מנחה אחד בקבוצת "מחזירים מלחמה - ביפו". "כן, חייב לארגן נשק גם. לדקור רק בצוואר". "יש תחמושת בכיכר של גן נר", מודיעים בקבוצת "מוות לערבים - סניף עפולה". "תלך, אכוון אותך. בקבוקי תבערה, זה הנשק להיום". "מחר איתכם" מצלם עצמו חייל צה"ל עם הנשק הצה"לי. "חצי שעה שם" מודיע אחר. 

"חברים אגרופנים עלות סכינים בלי גז פלפל לבוא מצוידים" כותב אדיר ק. בקבוצת "חולונים בת ימים ראשלצים יוצאים להחזיר מלחמה". "היום אנחנו נאצים", עונה לו אחר. שני רעולי פנים יהודים מודיעים למצלמה "דקירות לראש! טרור היום".

ארגון פייק ריפורטר חדר לקבוצות ושלח את התכתובות למשטרה. אגב, אין לי ספק שבקרב המתפרעים הערבים התמונה לא מחמיאה יותר. אבל אל תחפשו לשלוח צילומי מסך. התגובה של המשטרה דומה לתגובות שקיבלו תושבי לוד היהודים שצלצלו 100 באימה. ניתוק והתעלמות. 

איפה באמת הנדסת התודעה 

הנשיא, מכולם, דווקא יכול היה לחזות את זה. הוא זה שדיבר על "השבטים" שאליהם החברה הישראלית מתפצלת: חילונים, דתיים-לאומיים, חרדים וערבים. הנשיא דייק - לאף שבט אין רוב ברור, ולכן צריך ללמוד לעבוד ביחד. אבל אנשים צעירים לא חיים בתוך נאום של הנשיא. הם ברשתות החברתיות. והמסר של "לעבוד ביחד" הוא לא ויראלי. מה שמנצח שם זה ההיפך הגמור. פיצול, קיטוב ושנאה. 

הסתה בקבוצות טלגרם (צילום: צילום מסך)
הסתה בקבוצות טלגרם | צילום: צילום מסך

שנאה ואלימות כבר היו קודם. מיעקב ועשיו, דרך פרעות תרפ"ט בחברון ועד פרעות תשפ"א בלוד. אבל היום, הרשתות החברתיות הן זירת הפשע של "הנדסת התודעה" שאנחנו כל כך אוהבים לנופף בה. בן כספית או ינון מגל לא יכולים "להנדס תודעה", למרות שמאשימים אותם בזה 60 פעמים בשעה. את הנדסת התודעה עושים האלגוריתמים. אלה שמאפשרים לטיקטוק, טוויטר, אינסטגרם או פייסבוק לפרק אותנו משבטים לקבוצות ולאנשים בודדים, לזהות מה מפחיד ומה מרתיח כל אחד מאיתנו, ולדחוף לו עוד מזה. קחו עוד סרטוני מכות שומטי-לסתות, עוד לייב מדביק-עיניים מפוגרום, עוד איומים מרחיבי-ורידים. עד שיתפוצץ לכם העורק ותצאו לרחוב עם לום ביד. 

תתפסו אותם 

כבר הוכח שרובן הגדול של הקבוצות הפופולריות בפייסבוק הן רעילות ואלימות. והוכח שרוב האנשים נכנסו אליהן בגלל המלצות של האלגוריתם של פייסבוק. מבינים? פייסבוק דוחפת הקצנה ואלימות. היא ידעה את זה, אבל התעלמה זמן רב. למה? כי זה מייצר לה כסף. חיפשתם הנדסת תודעה? הנה. 

הסתה בקבוצות טלגרם (צילום: צילום מסך)
הסתה בקבוצות טלגרם | צילום: צילום מסך

הנחמה היחידה כרגע היא שהכל מתועד. וכמו שהסרטונים משמשים להלהטת הרוחות, כך הם חייבים לשמש לזיהוי התוקפים מכל הצדדים והגשת כתבי אישום. אפשר למצוא רבים ממחוללי מעשי הלינץ' משני הצדדים, וגם לא קשה לאתר את הערבי שפירק מצלמה או את חייל צה"ל שניקה נעליו בדגל פלסטין. אם האלגוריתם מהנדס את התודעה של הצופים בו לטובת אלימות ואנרכיה, המשטרה צריכה להנדס את התודעה של כולנו חזרה לטובת שלטון החוק והסדר. כרגע, היא מפסידה מאה-אפס. 

>> לטור הקודם של דרור גלוברמן: מדינת החלטורה
>> בזמן שעבדתם: וידאוקאסט המדיה והטכנולוגיה של דרור גלוברמן ודני פלד