דיילת אל-על וילד בן 10 שוכבים עכשיו בקומה עם נזק מוחי בלתי הפיך. מה קרה? חצבת. זה חלק מהנזקים שהיא עלולה לגרום. אותה החצבת שמתנגדי החיסונים מטיפים לחלות בה במקום להתחסן. כי מה קרה, קצת חום ומגרד. במקרה הגרוע חוטפים נזק מוחי. אפשר לחשוב.

בית המשפט בישראל פסק פיצויים להוריו של תינוק שנפגע מחיסון, כך פורסם ב-YNET לפני חודש. איזה פחד. כתבה כזו מרתיעה הורים מלחסן את ילדיהם - הרי לא תרצו שהילד שלכם יהיה נכה, נכון? מה לא פרסמו ב-YNET ובשום מקום אחר? שלא מתו 8 מיליון ישראלים בחודש אחד, כמו שקרה בספרד לפני 100  שנה. אף אחד לא דיווח שלא מתו 5 מיליון איש בישראל מ"המוות השחור", כמו שקרה באנגליה במאה ה-14. כמו שקרה אינספור פעמים בהיסטוריה לפני המצאת החיסונים. אבל כן פרסמו שהחצבת הפכה למגפה כלל עולמית, עם 110 אלף נדבקים ועשרות מתים. אז לחסן או לא?

גם כשיורדים לפרטים של המקרה העצוב ההוא - מתבררת תמונה אחרת לגמרי: מדובר בילד שחוסן בשנת 1992, בחיסונים מיושנים שלא משתמשים בהם היום, וגם לגביהם - לא הוכח קשר בין החיסון ובין מחלת הילד. הקשר היחיד: סמיכות הזמנים  בין החיסון למועד שבו ההורים הבחינו שהתפתחות הילד נפגעת. השופט החליט לקבל את זה כקשר סיבתי ולפסוק פיצויים. מדעית, אגב, זה לא היה עובר, גם לפי חוות הדעת הרפואיות שהוגשו לבית המשפט. ובכל זאת - הכותרת, ומתנגדי החיסונים שמעיפים אותה בעליצות בפייסבוק - היא חסרת אחריות, מורידה את המוטיבציה ואת ההיענות לחיסונים - והתוצאה: אלפי חולי חצבת בישראל, מחלה קטלנית שכמעט נעלמה מהעולם ועכשיו עושה קאמבק מהסרטים.

עונת הנסיעות

זה התחיל ממש השבוע: אהוד קינן פתח את האפליקציה והזמין לעצמו הסעה. תמורת 15 שקלים, אספו אותו קרוב יחסית לבית, והורידו אותו די קרוב לעבודה. המסלול התאים את עצמו אוטומטית לבקשות הנוסעים. כך עובד השירות החדש של באבל, שמוכר בניו יורק בשם Via ומופעל על ידי חברה ישראלית.

זה שאטל עם עשרה מקומות, משהו בין מונית לאוטובוס. באבל מצטרפת לשלל כלי תחבורה שנכנסו לעיר הצפופה הזאת - על המדרכות מפוזרים קורקינטים להשכרה שמציעות 4-5 חברות, אופניים של מובייק ושל השירות העירוני תל אופן. תל אביב מציעה גם את האוטו-תל - מכוניות להשכרה שמסתובבות בעיר. וכל זה בנוסף לרכבות, אוטובוסים, מוניות ספשל ומוניות שירות, ולפני הרכבת הקלה.

תל אביב הפכה להיות מקרה מבחן סופר מעניין של תחבורה אישית. הצרכים לוחצים, העיר צפופה, הכל פקוק ואין חניה. זה טוב שהעיר גמישה ופתוחה לאמצעים חדשים. אבל יש כאן שני אבלים: האחד - ממש לא בטוח שכל אמצעי תחבורה נוסף דווקא עוזר לתחבורה בעיר. המוניות הזולות יחסית של אובר בניו יורק - וזה ידוע - הגדילו את העומס ואת הפקקים, כי אנשים לוקחים מונית במקום לנסוע ברכבת התחתית, וזה מעמיס במקום לרווח. במתחם עירוני כל כך סבוך, קשה לדעת מה תהיה ההשפעה של כל כלי תחבורה. אבל חייבים לבדוק, לקבל מסקנות זריזות ולשנות. להכניס אמצעי תחבורה חדשים ולהוציא מיותרים, להוסיף תשתיות כמו שבילי אופנים וכו'.

לדברי עיריית תל אביב, היא "מרכזת מאמצים בימים אלה ללמוד על פעילות החברות הפרטיות במרחב הציבורי ולקבל תמונת מצב מדויקת של התופעה. העירייה פועלת להסדרת הפעילות של הכלים השיתופיים הזעירים בדגש על שמירה על הסדר במרחב הציבורי".

האבל השני קשור לזה שתל אביב היא לא העיר היחידה בישראל. גם ערים אחרות צריכות לפתור בעיות תחבורה לוחצות עם אמצעים עדכניים. אלא שכל אחת מהן תקועה עם הבעיות שלה, מתלבטת ועושה ניסויים. למה לא לשתף מסקנות בין העיריות? מה שעובד - יתרחב לערים נוספות. מה שמקלקל - יישאר בחוץ. למה שכל עיר תנסה בנפרד לגמרי? על זה עוד לא קיבלנו תשובה טובה.

אנשים קטנים, אנשים גדולים

תראו את הדבר הזה. טבעת האש הזאת מסמנת חור שחור בחלל במרכז. 55 מיליון שנות אור מכאן. בקילומטרים זה 5 עם עשרים אפסים אחריו. חורים שחורים הם גוף קוסמי כל כך מסתורי, שעד עכשיו אי אפשר היה לצלם אותם, כי הם בולעים הכל, גם את קרני האור.

זאת ד"ר קייטי באומן. כאן בתמונה היא נורא מתרגשת מההישג. היא חלק מ-200 חוקרים שחיברו ביחד שמונה טלסקופ-רדיו מסביב לעולם, ויצרו טלסקופ בגודל כדור הארץ, שהצליח להביא את התמונה הזאת. תמונה שמסייעת להוכיח את תורת היחסות הכללית של אלברט איינשטיין!

התקשורת הפכה את קייטי לגיבורת ההישג. ומאז היא סופגת - לצד המחמאות - השפלות והכפשות מאינסוף טרולים, שמאשימים אותה שהיא גנבה את הקרדיט של מדען גבר. כי בעצם איך יכול להיות שאישה תביא הישג כזה. הפציצו לה את הטלפון, התחזו בשמה ברשתות החברתיות, פירקו אותה ברשת. אגב, קייטי עצמה אמרה מהתחלה - זה לא אני לבד, זה כולם. הקול שלה בקושי נשמע בתוך הרעש.

גם אנחנו עוד מנסים להסדיר נשימה אחרי הטינופת והשנאה כאן בבחירות - נגד ראש ממשלה מצד אחד ונגד רמטכ"לים מהצד השני. החיים שלנו הפכו לתחרות תשומת לב באווירת ילדים בגן טרום חובה. ככל שאתה מצליח יותר, חזק יותר, יפה יותר, הישגי יותר - ככה תצבור יותר טרולים שיפיצו יותר שנאה ורעל כלפיך. זו מציאות מעוותת, אבל מזל שיש את ההייטרים. בלעדיהם לא הייתי שומע בכלל על ד"ר קייטי באומן המוכשרת.