"סנודן תוקף את NSO על חלקה ברצח חשוקג'י"
"אדוארד סנודן מזהיר את הישראלים מפני ריגול ברשת"
"סנודן: אני רוצה לחזור הביתה"
"אדוארד סנודן: NSO הישראלית היא הגרועה שבגרועות"
"אמרו לי לא להרצות בישראל בגלל הכיבוש"
"הישראלים שואפים לעשות כל מה שסוכנויות המודיעין האמריקניות עושות"
"לפייסבוק לא אכפת משום דבר שלכם – מהמדינה, או העתיד שלכם. אכפת להם לשים את המוח שלכם על המדף ולקבוע לו תג מחיר".
״ישראלי שגולש בפייסבוק ובגוגל יכול להניח שהביון האמריקאי יודע עליו הכל"

כלי התקשורת לא היו צריכים להתחרות על הכותרות מהראיון עם אדוארד סנודן שערכתי השבוע. השיחה איתו, במסגרת אירוע של פירמת הייעוץ אורנשטיין חושן, ניפקה מספיק כותרות שונות לכולם.

מיהו סנודן? אפשר להגיד עליו בוגד, אפשר להגיד עליו לוחם חופש. איש המחשבים המוכשר מאוד עבד בעבר עבור זרועות המודיעין האמריקאיות, ה-NSA וה-CIA, אבל מה שהוא ראה משולחן העבודה שלו לא הסתדר לו. "יכולתי להאזין לכל מי שרציתי. לך, לרואה החשבון שלך, לשופט בכיר או אפילו לנשיא ארה"ב, אם היה לי את האימייל שלו" - כך סיפר ביוני 2013 לעיתונאי גלן גרינוולד, כשברח מארה"ב להונג קונג. יחד עם הטקסטים הקשים האלה, הוא מסר לגרינוולד ולעיתונאים אחרים ערימה עצומה של מידע סודי על רשויות המודיעין ודרכי הפעולה שלהן.

בזכותו אנחנו יודעים היום שהן האזינו - באופן לא חוקי - לכל מה שכולנו עושים ועשינו ברשת ובטלפון. ה-NSA נהנה מחיבור ישיר למאגרי הנתונים של חברות סלולר וטלפון, גוגל, פייסבוק, מיקרוסופט, אפל, כולם. מאז הוא חי במסתור במוסקווה, חוסה תחת מנהיג הרבה פחות דמוקרטי מכל מדינות המערב גם יחד. אם יחזור הביתה לארה"ב, הוא יועמד לדין בעוון ריגול, מה שעלול להגיע לעונש מוות.

בעיני, סנודן הגיבור הטראגי המושלם של העת הזו. האיש שעמד מול האש - מול הדילמות הכי עמוקות שהמאה הזאת יכולה להציג בפני אדם. ביטחון מול חירות. שליטה מול פרטיות. הוא בחר לשלם בחייו, דה פאקטו, תמורת עקרונותיו. לא חייבים להסכים איתו אם עם מעשיו, אבל בלעדיו הדיון העולמי על פרטיות וביטחון לא היה קרוב למה שהוא היום.

בסוף הכל מזדקק לשאלה ערכית אחת - האם סנודן ייזכר בהיסטוריה כסוג של מרטין לותר קינג - גיבור ולוחם חופש - או בוגד כמו מרדכי ואנונו? משאל בלתי מייצג שערכתי בקהל שהגיע לצפות בראיון העלה יחס של 2:1. שניים מכל שלושה חשבו שהוא יותר "לוחם חופש", אחד חשב שהוא בוגד. סקר שערכתי בטוויטר העלה יחס דומה.

אחד הדברים הכי מהפנטים בסנודן הוא האדישות המוחלטת והעקבית שהוא מפגין לגורלו שלו עצמו. קשה לי להאמין לזה, מסיבות ברורות, אבל כבר חמש שנים וחצי, מאז שנחשף, הוא מדבר באותה שפה בדיוק. מה שיקרה איתי זה לא חשוב.

בסוף הראיון, שנערך בלייב ממוסקווה, הראיתי לסנודן את התוצאות של המשאל הבלתי מייצג. איך אתה רוצה שיזכרו אותך, שאלתי אותו. הוא מיד ענה: הייתי רוצה שלא יזכרו אותי בכלל.

אנחנו לא מטומטמים, נכון?

גם אם אנחנו לא מהנדסים או מתכנתים - זה לא אומר שאנחנו מטומטמים. אבל משרד הפנים חושב אחרת. אם ניסיתם להתעדכן בתוצאות הבחירות לרשויות המקומיות בשבוע שעבר, גיליתם שהאתר המפונפן שהרימו במשרד הפנים - קרס ברגע האמת, לקראת סגירת הקלפיות. במשך ימים שלמים הוצגו בו תוצאות שגויות, או שהאתר לא תיפקד. מאות אלפי שקלים שהושקעו בו מהכסף שלנו - פשוט נשרפו על כלום.

ומה שמעצבן היא הזעקה האוטומטית שיצאה ממשרד הפנים: "התקפת האקרים!" כלומר: לא אשמתנו, זה הערבים או האנטישמים או שקר כלשהו. והשקר נחשף. כי אחרי שמומחים כמו רן בר זיק אמרו שהאתר מרושל ולא עבר בדיקת עומסים, במשרד הפנים שינו גרסה. בעצם אין האקרים, זו אשמת החברה שבנתה אץ האתר. כלומר, קודם בנו אתר בחפיף, ואחר כך ניסו לטייח את השקר עם האקרים שלא היו. הלו - זה הכסף שלי!

אותו בר זיק פתח חזית גם מול שר אחר - השר גלעד ארדן. הוא חיטט קצת בנתונים של המלחמה ב-BDS - הפרויקט 4IL שאותו מוביל השר ארדן. 7 מיליון שקלים הושקעו שם בפעילות אינטרנטית שכללה אתר אינטרנט, עמוד פייסבוק ואינסטגרם. בסך הכל מטרה ראויה וגם המאמץ ניכר, אבל התוצאות דלות, והמחיר משקף בזבזנות לא הגיונית. בתגובה - זינק השר ארדן להתקפה בטוויטר עם האשמות אישיות ועם מספרים שחשפו בעיקר חוסר הבנה בחומר.

שרים ופוליטיקאים יקרים, יש לי חדשות: אנחנו לא בבונים. אל תמרחו אותנו בקשקושים טכנולוגיים בתקווה שלא נבין. במקום ללהג שטויות מביכות, תנהגו בקצת שקיפות. אפילו תבקשו עזרה. תאמינו לי שאומת הסטארט-אפ תשמח לעמוד לצד מדינת ישראל.

הקשר בין חיסונים ופדופיליה

הידעתם? אחד מכל שלושה הורים שלא מחסן את ילדיו הוא פדופיל. זה כמובן לא נכון, אבל עובדות לא מעניינות את הלא-מחסנים.  את הבדיחה הזאת גנבתי מיותם זמרי, מתוך התוכנית "עד כאן".

"אוטיזם זו הפרעה התפתחותית שאין לה שום קשר לחיסונים. לא לחסן את הילדים שלי זו הפרעה התפתחותית שנגרמת מלהיות אידיוט, אגואיסט וחסר אחריות", אמרה שם שיר ראובן.

אני לא מצטט את זה כי זה מצחיק. אני מצטט כי זה לא מצחיק בכלל. החצבת, מחלה שכבר כמעט נעלמה מהעולם, חוזרת בשורה של מגיפות והתפרצויות במדינות רבות, ומפילה חללים פעוטים. הורים סביבי מחפשים בקדחתנות איך להקדים את לו"ז החיסונים לילדיהם. הכל בגלל ערימה של אידיוטים, שקודם נשארו בצל, ועכשיו משתמשים בכלי הפצה דיגיטליים כדי להפיץ את "משנתם" המטורללת והמסוכנת.

הסיבה שאנחנו לא מזמינים לאולפן את האנשים האלה כדי להציג את "הצד שלהם", היא שאין להם צד. העובדות והמחקרים לא תומכים בהזיות שהם מפיצים, ואנחנו בטח לא ניתן לזה יד. פייק ניוז על דונאלד טראמפ זה דבר אחד. פייק ניוז על החיים של ילדות שלי? תשכחו מזה. ולכו להתחסן.