קל להתנפל על ד"ר מרדכי קידר, המטורלל התורן שמשתמש בתוארו האקדמי כדי לפזר קשקושים ולפתוח את השאלה "מי רצח את רבין". אבל אתם יודעים מה - לא הוא הבעיה שלנו. הבעיה שלנו הרבה יותר גדולה. יכול להיות שלא יגאל עמיר רצח את רבין. אבל כדי להרים היום טענה כזאת - אחרי קלטת, ועדת חקירה ופסק דין של בית משפט - צריך ראיות עוד יותר חזקות. אין כאלה. מעולם לא היו. 

וזו הסיבה שד"ר קידר מכעיס כל כך. הוא לא מנסה להרים תיאוריה מבוססת. הוא עסוק בלזרוק ראשי תיבות ולזרוע ספקות. זה מה שעושים מפיצי תיאוריות הקונספירציה. זה הרבה יותר קל. להפוך איזה ויכוח טכני על זווית הירי למשהו שמערער את כל הסיפור - וכל זה בלי שיש לך הוכחות לתיאוריה חליפית. וכשתקועים לך ראשי התיבות ד"ר לפני השם - אנשים מייחסים משקל רב למה שאתה אומר. כמה אנשים? המון. 40% מהישראלים לא בטוחים שיגאל עמיר רצח את רבין. אתם קולטים? איך זה יכול להיות? חיפשתי "רצח רבין" באחד ממנועי החיפוש הכי פופולריים בישראל. תסתכלו מה קיבלתי.1. דוקטור מרדכי קידר בהצהרה: "יגאל עמיר לא רצח את רבין" (YNET)
2. רצח רבין - התחקיר המלא (ערוץ 13)
3. תיק לא סגור - רצח רבין 1(Rabinmurder)
4. עורכי הסרט קיצצו את הקטע שרבין ממשיך ללכת אחרי היריות (amramfisher)
5. הקשר הישראלי - השב"כ ורצח רבין (כאן חינוכית)
6. הדקות אחרי רצח רבין (החדשות)
7. רוצח יצחק רבין, יגאל עמיר, פותח את הפה (החדשות)
8. רצח יצחק רבין הוידאופדיה (החדשות)
9. ערב חדש 5.11.95 - יום לאחר רצח רבין (החינוכית)
10. ראיון עם רוני קמפלר שצילם את רצח רבין | חדשות 2
11. "יגאל עמיר לא יכל לרצוח את יצחק רבין - ד"ר דוד רופא ומנתח בכיר (menashb)
12. נחום שחף הפיזיקאי שחקר את רצח רבין מדבר(Naor Amar)
13. תיק לא סגור מי רצח את רבין (Haim Karel)

שימו לב: במקום הראשון, השלישי, הרביעי, ה-11, ה-12 וה-13 מופיעים סרטונים שבמפגיע מקדמים תיאוריות קונספירציה. חצי מהסרטונים בתוצאות הראשונות. יש להם עשרות ומאות אלפי צפיות. הסרטים האלה מלאים בשקרים וחצאי אמיתות שהכינו טרולים מטורללים מסוגו של ד"ר קידר. איך הם מגיעים למקומות הראשונים בחיפוש, ומתחרים עם סרטי תעודה וחדשות שהכינו גופי שידור מקצועיים ואחראיים? כי הם מסקרנים. הם אומרים את ההיפך. גוגל ויוטיוב רוצות שנצפה כמה שיותר, אז הן מעלות למעלה את מה שאנשים מקליקים עליו. ואז מגיע המוח האנושי. כשאומרים לו משהו שוב ושוב, כשמטילים ספק שוב ושוב, הוא משתכנע. אין לי ספק שליוטיוב, יחד עם שאר ענקיות האינטרנט, יש תפקיד מרכזי בהעלאת שיעור הישראלים שלא יודעים מי רצח רבין. בדיוק כמו בארה"ב, שם מאמינים שכדור הארץ שטוח ושחייזרים רצחו את קנדי. 

מדובר יוטיוב נמסר: ״במהלך השנים האחרונות, אנחנו עובדים לקידום תכנים ממקורות מהימנים ביוטיוב. כאשר משתמשים מחפשים לדעת יותר על נושא חדשותי, יוטיוב חושפת אותם לקטעי וידיאו ממקורות בעלי סמכות, בעיקר ערוצים של כלי תקשורת. ליוטיוב אין שום תמריץ לקדם סיפורים סהרוריים או תוכן קונספירטיבי, זהו תוכן דל בהכנסות והחסרונות בקידום תוכן שכזה, מבחינת משתמשים ומותגים כאחד, מאפילים על כל שיקול אחר״.

המזהם משלם 

בשורה התחתונה, התודעה שלנו מזדהמת בהבלים. אמת ושקר נמהלים גם במוחם של אלו שבטוחים שהם חסינים. האמת מפנה מקום לשקרים, לקונספירציות ולספינים. גוגל ופייסבוק והאחרות לא רק תופסות נתח גדול מהתודעה ומהזמן שלנו - הן גם מרוויחות מזה. בהרבה מקרים, על חשבון כלי תקשורת שעסוקים בדיווח על אמת לפי סטנדרטים עיתונאיים. בכל העולם העיתונות נחלשת דרמטית. יש הרבה פחות כלי תקשורת ועיתונאים. 

אולי הגיע הזמן להטיל מס על החברות האלה לטובת ייצור תוכן עיתונאי. לפצות את הציבור על הנזק שהן גורמות לו ולדמוקרטיה. יש בזה לא מעט בעיות, למשל - זה שאתם עכשיו חושבים עכשיו - יופי, אתה מסדר לעצמך פרנסה. אבל הנקודה החשובה היא שמי שמלכלך ומרוויח מזה, צריך לשלם. לא לי - לכלי תקשורת כלשהו, לא חשוב לי איזה. 

והאמת שפייסבוק יודעת שזה תכף מגיע. לא בישראל, בעולם. ולכן היא מנסה להקדים תרופה למכה. מהשבוע שעבר פייסבוק מציעה פיד חדש ומיוחד לכלי תקשורת שהיא בחרה, והיא משלמת להם כסף ישירות - רק שלא יהיה חוק. וולסטריט ז'ורנל, וושינגטון פוסט ואחרים כבר בפנים. למה זה רע? כי בזמן שהמדינות - כולל ישראל - מנמנמות על משמר הדמוקרטיה, פייסבוק הופכת לא רק לעורך-העל של החדשות בעולם - היא עומדת להשתלט גם על צינור החמצן הכלכלי של כלי התקשורת.

השינוי מתחיל אצלכם

יש דבר קטן אחד שכל הזועמים על נתיב פלוס שכחו. האנשים שקמו בבוקר וגילו שלוקח עכשיו שעה ורבע מנתניה לתל אביב, וש"גנבו" להם נתיב מהכביש. הם מתלוננים על השינוי בכביש, ועל השינוי במשרד התחבורה, ועל המשאיות שזזו. חברים, פספסתם את הקטע. לא הבנתם את השינוי. 

אתם מחזיקים את ההגה חזק חזק בשתי ידיים, ודורשים מהעולם לתת לכם מקום להתנייד לבד בתוך קופסת פח עם חמישה מושבים ובגאז', ושכולם יעשו לכם מקום. אבל אין מקום. אין. אי אפשר לסלול מספיק כבישים ושלכולם יהיה מקום לנסוע לבד. הכביש השתנה לא כדי לדפוק אותנו, אלא כדי שאנחנו נשתנה. חיפשתם אוטובוס? רכבת? ניסיתם למצוא מישהו שייסע איתכם בקארפול (מעכשיו זה הרבה יותר קל)? לא? אין לכם מה להתלונן.