כשקיבלתי לידיי את ה-slice של קודאק לא יכולתי שלא לחשוב - אייפון. אומנם מדובר במצלמה בלבד, אבל אי אפשר להתעלם מהנתונים הפיזיים המאוד מחמיאים ומהממשק החדיש והמגניב, המזכירים גאדג'טים פופולריים אחרים. נניח, אייפון.

עיצוב ונתונים טכניים

אין תמונה
אם אתם אוהבים מסכי מגע ועוד אין לכם אייפון - שווה לנסות את המצלמה הזאת. קודאק סלייס

כפי שמשתמע משם הדגם, מדובר במצלמה דקיקה אשר חלקה האחורי כולו מהווה בעצם מסך גדול, 3.5 אינץ' וכמובן שזהו מסך מגע.

המצלמה מאובזרת בעדשת Schneider-kreuznach איכותית בעלת יכולת זום אופטית X5 אשר בשום מצב אינה בולטת מגוף המצלמה. בהחלט מרשים לנוכח הדקיקות. בהתאם לנתון הזום המרשים, גם הנתון של חיישן ה- 14 MP בהחלט מרשים אך עם זאת מדובר בחיישן 1/2.3 בלבד. לסלייס גם יכולות ,HD הווה אומר, תמונות בפורמט 16:9 באיכות HD (שיתאימו לצפייה על המסך הדק שלכם בסלון) ויכולת וידיאו HD ברזולוציית 720P, אלו נתונים שימושיים ורלוונטיים למצאי הטכנולוגי הממוצע ומעלה.

ממשק

קודאק לקחו את עניין המגע עד הסוף. מה שאומר שכמעט כל תפעול המצלמה נעשה באמצעות מסך המגע. התפקודים היחידים שנותרו באמצעות הכפתורים הפיזיים הם: הדלקה/כיבוי, מעבר למצב צפייה/ניהול תמונות, הדק הירייה (צילום) וכפתור הזום. תפעול כזה קצת מקשה על המשתמש את הגישה המיידית לפונקציות השונות במצלמה. אך עם זאת מדובר במצלמה מאוד אוטומטית הכוללת מייצב תמונה אוטומטי יעיל (חשוב במיוחד לנוכח העובדה שהמצלמה נטולת עינית) ומנגנון זיהוי פנים, כך שמראש היא לא מצריכה התעסקות מרובה. כמו כן, בלחיצה על חלקו העליון של המסך יופיעו תמיד כפתורי המגע הרלוונטיים למצב בו המשתמש נמצא.

זיכרון

המצלמה מגיעה עם זיכרון 2 ג'יגה מובנים. אולי זה נשמע לא מעט אבל ברגע שתצלמו מספר תמונות ברזולוציה המקסימאלית ועוד איזה סרטון HD תרגישו מאוד לחוצים עם הזיכרון הנ"ל. אין ספק שיש צורך להוסיף זיכרון חיצוני והיא תקבל בשקיקה כרטיסי זיכרון מהסוג הפופולארי MICROSD/MICROSDHC.

אין תמונה
גם דקיקה, וגם הזום לא בולט. רק חבל שהיא יקרה כל כך

סוללות

לדעתי למצלמות שעובדות עם סוללות דאבל A סטנדרטי יש יתרון. אבל הסוללה המסופקת עם המצלמה היא סוללת ליתיום אשר מותאמת ספציפית למצלמה ומוטענת בחיבור המצלמה לחשמל באמצעות תקע חשמל המולבש על תקע USB סטנדרטי. חבל שתקע ה-USB שמתחבר בצד המצלמה הוא לא מיני USB סטנדרטי.

מצבי צילום

תוכלו למצוא אין ספור מצבי צילום כמו: מצב פנורמה (stitch - יכולת לאחד שלוש תמונות לאחת פנורמית גדולה), מצב צילום אוטומטי חכם, אשר סביר להניח שרוב המשתמשים לא ימושו ממצב זה ומצבי סצנות צילום המוכרים ממצלמות רבות בשוק: ספורט, פורטרט, שקיעה, ילדים, לילה ועוד רבים.

שליטה ידנית

המצלמה מאפשרת שליטה ידנית מסוימת, למשל ברמת החשיפה, אך צורת השליטה דרך מסך המגע (כמובן) לא מעודדת להשתמש באפשרויות הידניות ובמצלמה מסוג זה גם כך סביר שזה לא יקרה.

אינטראקטיב

מה שבולט במיוחד במצלמה, אלו האפשרויות המרובות ביצירת אלבומי תמונות, עם אפשרויות תיוג מתקדמות. תוכלו לתייג, אנשים, מקומות ואירועים ולאחר מכן לבצע חיפושים בין אלפי התמונות שתצלמו לפי חתכי חיפוש. האינטראקטיביות מגיעה לשיאה בקלות בה תוכלו לשתף את התמונות וקטעי הווידיאו שתצלמו ב-Slice.

הגדירו במפגש הראשוני בין המצלמה למחשב את חשבונות הפייסבוק, יוטיוב או פליקר שלכם בתוכנה של קודאק (זמין להורדה מהאתר הרשמי), וכך בכל פעם שתחברו את המצלמה ותלחצו על כפתור ה-share במצלמה, באופן אוטומטי יתבצע עדכון החשבונות שבחרתם עם יצירות הפאר המצולמות החדשות שלכם.

מחיר

המצלמה אינה זולה. במחיר של 1,899 שקל (ברשת BUG), השוק מציע אפשרויות רבות ומצלמות ברמה גבוהה מכל הסוגים. מהקומפקטיות ביותר, דרך דמויות SLR ועד מצלמות רפלקס ברמה הבסיסית שלהן.

לצלם החובב ומעלה, הסלייס לא בטוח תתאים; נראה שעם המצלמה הזאת קודאק פונה לשוק יעד שיתלהב ממסך מגע ענק. מאפשרות הצפייה ומעבר בין תמונות בסגנון אה-לה אייפון וחיבור אינטנסיבי ושוטף, המאפשר לעדכן במיידי את חשבון הפייסבוק או היוטיוב שלהם – או במילים אחרות, בני נוער ודומיהם. כמו כן המצלמה תתאים להם מאחר ונוח להסתובב איתה מתוקף דקיקותה. המצלמה גם תשרוד אצלם מתוקף העובדה שהעדשה לא בולטת מהגוף ומכוסה באמצעות מכסה מובנה ששומר על שלמותה בכל מצב.

בהתחשב במחיר הלא נמוך ובכך שכל אייפון כולל תכונות צילום מגניבות + אינטראקטיביות גבוהה (והרי כיום לא מעט בני נוער מחזיקים מכשירי אייפון), המצלמה לא עוברת את סף האטרקטיביות שלנו. אפשר תמיד לקנות בחצי מחיר מצלמה שתצלם באיכות סבירה ומעלה ללא התכונות המגניבות שגם כך יש לכם באייפון. אבל אם בכל זאת נתייחס לנתונים הטכנולוגיים של המצלמה הזו, נוכל לדמיין שמצלמת האייפון שלכם לקחה סטרואידים ולקוות שיכולות אלו יגיעו לדור הבא או מקסימום לדור השישי של אייפון.

שורה תחתונה

ציפינו לקצת יותר. לי באופן אישי הפריע מיקום העדשה בפינה הימנית-עליונה של המצלמה. לא מעט פעמים קלטתי את האצבע מתגנבת לטווח העדשה, אך סביר להניח כי מדובר בהרגל משימוש במצלמה אחרת. אומנם איכות התמונות לא רעה, אבל אפשר בהחלט לומר שלא זה השוס של המצלמה וגם לא זו תהיה הסיבה שתקנו אותה. ניכר שרוב המאמץ הטכנולוגי הושקע בממשק המתקדם וביכולות האינטראקטיביות המתקדמות שלה.

המצלמה תשתלם לאילו מביניכם שמסתובבים עם המצלמה 24/7 ומצלמים ומעדכנים ללא הרף ברשתות החברתיות. ואם איכות הצילום באייפון שלכם לא מספקת אז ה-Slice של Kodak תהווה בהחלט מענה מספק לצרכיכם.

 >> יש לך סלולרי? כולם יכולים לעקוב אחריך