הפחתת המחירים של מכשירי הסלולר, שעליה הודיעו בסוף השבוע סלקום ופרטנר, מקרבת את מחירי המכשירים בישראל לרמתם בבריטניה. במקרה של LG G6 וגלקסי A5, המחיר בישראל אף נמוך מזה שבבריטניה.

ההודעה של החברות על הפחתת מחירי המכשירים בכ-15% באה בעקבות ביטול מסי הקנייה במסגרת תוכנית נטו משפחה, שעליה הודיע בשבוע שעבר שר האוצר, משה כחלון. סלקום היתה הראשונה שהודיעה על ההפחתה ואליה הצטרפו פרטנר והוט, שהבהירו כי הפחתת המס תגולגל לצרכנים. יצוין כי באילת מחירי המכשירים כעת הם ללא מכס ומע"מ ולכן עדיין נמוכים ב-30% לעומת המחיר שהיה עד לפני כמה ימים בכל הארץ.

בדיקה שערך TheMarker בחנה אם נותר פער בין המחירים בישראל לחו"ל. לשם כך השווינו את המחיר לאחר ההוזלה בסלקום, פרטר ו-HOT למחירי המכשירים בשתי רשתות גדולות בבריטניה - רשת חנויות הסלולר קארפון וורהאוס ורשת הקמעונות ארגוס.

מהממצאים עולה כי אם לפני ההורדה השתלם לקנות מכשיר סלולר בבריטניה, בעקבות ההוזלה פערי המחירים בין המדינות נמחקו כמעט לגמרי. במקרים מסוימים, כמו LG מדגם G6, משתלם כעת לקנות את הדגם בישראל ולא בבריטניה: בישראל מחירו יהיה 2,890 שקל בסלקום ו-2,888 שקל בפרטנר, ואילו בארגוס בריטניה מחירו 3,048 שקל - פער של 5.2% לטובת ישראל.

בעקבות הפחתת מחירו של גלקסי A5 נהפך מחירו לדומה לזה שבבריטניה, עם פער קל לטובת ישראל - בישראל הוא נמכר ב-1,679-1,690 שקל, ואילו בבריטניה ב-1,688-1,735 שקל.

עם זאת, בשאר המכשירים שנבדקו - אייפון 7, אייפון 7 פלוס ו-Huawei - המחיר בישראל עדיין גבוה יותר. כך למשל, מחירי אייפון 7 ירדו ב-600 שקל בסלקום וב-570 שקל בפרטנר, אך גם לאחר מכן רכישתו בבריטניה תחסוך כ-460 שקל פחות.

עדיף לקנות בארץ

הפחתת מס הקנייה על סמארטפונים לא רק תיטיב עם הצרכן, אלא תפגע גם במבריחים - וזו בשורה טובה. בשוק יש לא מעט מכשירים מיבואנים מפוקפקים, שמוכרים סחורה מחודשת ואף גנובה. גם רכישות המכשירים הפרטניות מחו"ל יפחתו עקב ביטול המס, וכעת המדינה תרוויח את המע"מ על העסקות.

אפשר אמנם להמשיך לקנות סמארטפונים במחיר נמוך יחסית מאתרי סחר סיניים או מאיביי, אבל בשקלול עלות המשלוח, התארכות המשלוח ובעיקר האחריות המקומית – שנתיים ולעתים חמש שנים – כמעט אין היגיון להמשיך לקנות מחו"ל בלי אחריות.

לכתבה המקורית ב-TheMarker

עוד ב-TheMarker:
גם חנויות הבגדים בישראל מתכוננות להורדת מחירים
חוק חדש יאסור על "מבצעים" שאף פעם לא נגמרים