לנוכלים מאוד קל להפיל אותנו בפח, ומצד שני הרבה יותר קל להימנע מליפול בפח הזה. בקצרה: לא עונים למספרים מוזרים, לא מתקשרים אליהם ולא שמים את מספר האשראי באתר שאנחנו לא מכירים והגיע בהודעת וואטסאפ. זהו. זה עד כדי כך פשוט.

אין טיסות בחינם

בשבועות האחרונים קבוצות נוכלים שונות ניסו לעקוץ ישראלים בשתי דרכים שונות: הראשונה היא הצעה לכרטיסי טיסה חינם בחברת בריטיש איירווייז אם מעבירים את ההודעה הלאה. ההודעה נראית אמיתית ואפילו יש בה אתר שנראה כאילו הוא האתר הרשמי של החברה. אלא שבסך הכל שינו שם אות בודדת, ומי שהיה מכניס את האשראי שלו לאתר הזה - כספו היה נגנב.

חברות תעופה לא יפיצו מבצעים כאלה מפה לאוזן, ובטח שאין להן דרך לעקוב ולראות לכמה אנשים שיתפתם. אם קיבלתם הודעה כזאת - לא צריך להיבהל. פשוט לא ללחוץ על הקישור, ולהודיע למי ששלח לכם שכנראה מדובר בנוכל וכדאי שיפסיק לשלוח. ליאון רוזנברג סיפר שנפל בפח ושלח את ההודעה למספר חברים, וכשהבין שמדובר בהתחזות, שלח לחברים הודעה בה הזהיר אותם והתנצל. בכל זאת נכנסתם לאתר ומסרתם את מספר האשראי? פנו לחברת האשראי שלכם ודווחו, בשביל למנוע נזק נוסף.

צינתוק מאיי טונגה

דרך נוספת שישראלים רבים הבחינו בה בימים האחרונים היא צינתוק ממספר מוזר מחו"ל עם קידומות כמו 676 (איי טונגה) או כל מיני מספרים אחרים. מדובר בהונאה שמסתובבת בכל העולם כבר כמה וכמה חודשים, ומגיעה לפה בגלים. מקורה ככל הנראה ביפן, שם היא מכונה וונגירי (המילה היפנית לצנתוק) - ושם מתקשרים אליכם ומנתקים מהר, מתוך כוונה לגרום לכם להתקשר בחזרה.

חברות הסלולר בארץ מנסות להדוף חלק מהשיחות הללו וליצור רשימות שחורות של מספרי טלפון - כדי למנוע מהם להתקשר אליכם, וכדי למנוע מכם להתקשר בחזרה. אלא שהנוכלים מצליחים לשריין מספרי טלפון חדשים במדינות שונות ולעבור את הסינונים הללו.

מה עושים? מאוד פשוט - לא עונים. האמת שגם אם תרצו לא תספיקו לענות, כי הנוכל מצנתק. בכל זאת עניתם? לא קרה כלום. נתקו את השיחה וחזרו לישון. בכל מקרה אל תתקשרו חזרה. השיחה בחזרה מחויבת בתעריף גבוה לדקה (פרימיום) והכסף פשוט ילך לכיסם של הנוכלים דרך כל מיני מתווכים.