בשנה האחרונה נמכרו בישראל 3.3 מיליון סמארטפונים ב-4.5 מיליארד שקל - כלומר, אחד מכל שניים וחצי ישראלים קנה השנה מכשיר חדש והוציא עליו בממוצע 1,363 שקל. יותר משני שליש מהישראלים (69%) בטוחים שהם קונים סמארטפון ליותר משנתיים (35% בטוחים אף שהם יחזיקו לפחות 3 שנים עם המכשיר) - אבל בפועל 78% מחליפים את הסמארטפון אחרי פחות משנתיים ו-41% אחרי פחות משנה. רק 13% מכרו את המכשיר הישן, בעוד 51% משאירים אותו במגירה ללא שימוש.

את הנתונים האלה, שמבוססים על המידע הפנימי של פרטנר וסקר שערכה עבורה גיאוקרטוגרפיה בחודש שעבר, רוצה ספקית התקשורת לשנות. הבוקר היא הכריזה על SmartUp - מסלול ליסינג לסמארטפונים, שיאפשר למי שמעוניין בכך להחליף מכשיר כל שנה תמורת תשלום חודשי קבוע וידוע מראש.

כפי שניתן לראות בטבלה, החברה מציעה 5 רמות מחיר - החל מ-50 ועד 150 שקל לחודש. המכשירים שמוצעים בכל רמת מחיר עולים מעט יותר מהסכום הכולל שישלם עליהם הלקוח בשנה, כך שמדובר בחיסכון מסוים - אך יש גם קאצ': ראשית, מי שלא יחליף את המכשיר לאחר שנה (אז נפתחת האפשרות), ימצא שאחרי עוד חודשיים-שלושה הוא כבר שילם עליו את מחירו המלא (החברה ממשיכה לגבות תשלום במשך 36 חודשים כל עוד לא מחזירים את המכשיר, וברוב המקרים הדבר מביא את מחירו לפי 2.5 ממחיר השוק), ומי שלא רוצה להגיע למצב כזה יצטרך להחליף מכשיר כל שנה, גם אם אין לו באמת צורך בכך.

עם זאת, לתוכנית הליסינג יש גם יתרונות: אחריות במעבדות פרטנר לכל תקופה התשלום (גם אם כבר תיקנתם את המכשיר במעבדה אחרת) והיכולת להתחדש בכל שנה במכשיר מעודכן ומהיר יותר. בנוסף, החברה מבטיחה שניתן להחליט להפסיק לשלם בכל זמן ולהחזיר את המכשיר לחברה.

לגבי המחירים, חישוב מהיר מצביע על כך שעל מכשירי הבסיס בתוכנית תשלמו 599 שקל לשנה - חיסכון של כ-150 שקל לעומת המחיר ההתחלתי שלהם לפי זאפ, שעומד בממוצע על כ-750 שקל; על המכשירים הבסיס-ביניים תשלמו 839 שקל לשנה, לעומת מחיר התחלתי לפי זאפ של כ-1,150 שקל בממוצע; על מכשירי רמת הביניים תשלמו 1,199 שקל לשנה (גלקסי A7 עולה לפי זאפ החל מ-1,060 שקל, G8 כבר לא נמכר בחנויות); על המכשירים הבינוניים-גבוהים תשלמו 1,559 שקל לשנה -חיסכון משמעותי יותר של כ-500 שקל על רובם (מחירים התחלתיים בזא: כ-2,000 שקל) ואלף שקל על האייפון SE (מחיר התחלתי לפי זאפ: 2,600 שקל); ועל המכשירים היקרים ביותר 1,799 שקל לשנה - חיסכון של אלף שקל לעומת המחיר לפי זאפ: 2,700 שקל.

כפי שמתחייב מחוק ניתוק הזיקה, רכישת מכשיר במסלולי SmartUp פתוחה ללקוחות כל החברות. ההרשמה תיפתח מחר (ד') בבוקר.