חברת פרטנר תבעה לקוח על חוב של אלפי שקלים, ובסוף היא זו שתצטרך לפצות אותו, כך נקבע בשבוע שעבר בבית משפט השלום בכפר סבא.

לטענת החברה, בפברואר 2010 רכש ממנה מוחמד קאסם מחשב נייד ב-36 תשלומים בעסקה טלפונית. לאחר שאף אחד מהתשלומים לא הועבר, פנתה אליו החברה ובאוקטובר הוא הציע לשלם את החוב והעביר תשלום חלקי בסך 1,068 שקלים באמצעות בנק הדואר. אלא שאת יתר הסכום הוא לא טרח לשלם, וב-2014 פתחה נגדו החברה תיק הוצאה לפועל.

לפי החברה, ב-2015 התקשר קאסם והציע לשלם את החוב, אך דרש לקבל תחילה את המסמכים המפרטים אותו. החברה שלחה לו את מסמך רכישת המחשב - אך אז טען קאסם כי מעולם לא רכש מחשב מפרטנר וכי חתימתו על המסמך זויפה, אך לא ברור על ידי מי.

החברה תבעה אותו לדין ודרשה ממנו לשלם 4,059 שקלים (הסכום הנותר בתוספת מיסים, הצמדה ועלויות ניהול התיק בהוצאה לפועל). קאסם, מצידו, הגיש התנגדות והכחיש כי הוא זה שרכש את המחשב.

בבית המשפט הסתבר כי מלבד החוזה עם החתימה המוכשחת אין לפרטנר שום ראיה כי קאסם אכן רכש את המחשב: כתובת המשלוח אינה זהה לכתובתו, מספר הטלפון לתיאום אינו שייך לו לטענתו, האדם שהשליח תיאם איתו את המשלוח נקרא בכלל רעיד ולא מוחמד, והקלטת שיחת העסקה לא נשמרה.

עדה מטעם פרטנר, בת אל מנשרוף, אמרה בבית המשפט כי הקלטות השיחות בהן הסכים קאסם לשלם את החוב ולא הכחיש כי קנה את המחשב דווקא קיימות והיא אף האזינה להן, אך הן לא הושמעו בבית המשפט ואף לא הובאו לבדיקת מומחים כדי להשוות בין הקול המדבר בהן לבין קולו של מוחמד.

הרשם הבכיר צוריאל לרנר כתב כי "התובעת לא הרימה את נטל השכנוע ולא הצליחה להוכיח כי הנתבע הוא בן-דברה הנכון". הוא ציין שיש רק 4 נקודות שעשויות היו להוכיח שקאסם הוא אכן רוכש המחשב, אך בכולן כשלה פרטנר: שם האדם אליו נמסר המחשב אינו זהה לשמו של הנתבע, השיחות המוקלטות שיכולות לשמש ראיה אם הקול המדבר בהן הוא קולו של קאסם לא הובאו לבית המשפט, החברה מעולם לא אישרה מול חברת האשראי מי הבעלים של אמצעי התשלום והתשלום החלקי של החוב באוקטובר 2010 נעשה בבנק הדואר, ללא שום יכולת לדעת מי שילם אותו.

לרנר ציין כי אמנם, עצם התשלום החלקי מקשה על התיאוריה של קאסם שמדובר בנוכל שהתחזה אליו - שכן במקרה כזה לא היה טורח לשלם כלל. אך קבע כי לאור "שורה של מחדלים ראייתיים ואינדיקציות הפוכות" מצד פרטנר, שנראה שלא עשתה שום מאמץ להוכיח את טענותיה, אין מנוס מלקבוע כי המאזן נוטה לטובתו של הנתבע.

הרשם קבע כי פרטנר תשלם לקאסם 1,800 שקל לכיסוי הוצאות המשפט.