חברת סלקום ניידה אליה את מספר הטלפון של לקוחה בחברת פרטנר ללא ידיעתה, ותשלם פיצוי של 5,000 שקל, כך פסק שופט בית משפט לתביעות קטנות בירושלים.

ל', תושבת ירושלים, גילתה לפני כשנה כי מספר הטלפון שהיה ברשותה למעלה מ-15 שנה עבר מפרטנר (שבה הייתה מנויה) לחברת סלקום. ל' התקשרה למנהל שירות הלקוחות של סלקום לברר את העניין, וזה מסר לה בתגובה כי על פי הנתונים המצויים בידיו היא נתנה אישור לניוד הקו.

ל' התקשרה למספר של עצמה והגיעה לבעל הקו החדש, גם הוא תושב ירושלים ובעל עסק למיזוג אויר, שחשף בפניה כי הגיע בתמימותו לסניף סלקום בשכונת תלפיות לרכוש קו טלפון. הוא ביקש מספר עוקב למספר שהיה ברשותו, וקיבל את המספר שלה מבלי שידע על כך בכלל.

ל' פנתה שוב לסלקום, בבקשה להציג בפניה מסמך כלשהו המוכיח כי היא אישרה את ניוד המספר שלה, אך לא זכתה למענה. היא הגישה תביעה נגד סלקום לבית המשפט לתביעות קטנות בעיר על סכום של 10,000 שקל, שכן נאלצה לרכוש תוכנית חדשה וטענה כי נגרמה לה עוגמת נפש מאובדן המספר.

סלקום: היא הקישה על הספרה 1

סלקום הגישה כתב הגנה בו הכחישה מכל וכל את טענותיה של ל'. לטענת החברה, הניוד בוצע בהתאם לחוק התקשורת ועליה להפנות את טענותיה כלפי חברת פרטנר.

אלא שעל פי תוכניות ניוד המספרים של משרד התקשורת, פרטנר לא אחראית. "בעל רשיון קולט יברר, באופן סביר, עם מנוי המבקש להתנייד אליו, כי המנוי הוא בעל הזכות במספר הטלפון הנשוא", נכתב בהוראות משרד התקשורת. במקרה הזה פרטנר היא בעל הרשיון הננטש, ועל פי התקנות החברה חייבת לאשר "באופן מיידי לבעל הרשיון הקולט כי אין מניעה לביצוע הניוד המבוקש". כך גם ציין השופט.

עוד טענה החברה, כי על פי הרישומים שלה, ל' אישרה את הניוד של המספר, וכן אין לפצות אותה, שכן היא לא הוכיחה שנגרם נזק. סלקום טוענת כי ל' אישרה את הניוד באמצעות התקשרות למערכת חיוג קולי - כלומר היא קיבלה שיחה ממוחשבת שאומרת לה שעל מנת לאשר את הניוד עליה להקיש על הספרה 1, וכך היא עשתה.

ל' הזמינה את בעל המספר שנויד להעיד מטעמה בבית משפט. הוא אישר כי רק בדיעבד ידע שהמספר היה שייך לה. נציגת סלקום התעקשה שהאחריות בעניין זה רובצת על כתפי חברת פרטנר.

הרשם הבכיר ניר נחשון החליט לקבל את התביעה של ל' בנימוק שסלקום לא הניחה תשתית ראייתית מספקת להוכחת ביצועו של הליך הניוד כהלכתו. כלומר, אין תיעוד שהיא באמת הקישה 1. לדבריו, עדותה של ל' לפיה לא נתנה את הסכמתה לניוד אמינה בעיניו.

"שוכנעתי, כי בהתנהלותה גרמה הנתבעת נזקים לתובעת", הדגיש הרשם, וקבע כי סלקום תפצה את ל' בסכום של 5,000 שקל ועוד 750 שקל הוצאות משפט.