שוק הקנאביס בחודשים האחרונים הסתמן בישראל ובעולם כמניית זהב - השקעה קטנה שתביא רווח גדול. התחושה הייתה שיותר מדינות בעולם מקלות על שוק הקנאביס, על התרופות והמוצרים שמפותחים על בסיסו, ושהמשקיעים והכסף הגדול זורמים. אבל האם התנפח כאן בלון מלא אוויר חם?

"נכון לתחילת השבוע ראינו נפילות, השוק המצרפי קרס מ-4 מילארד שקל לאזור ה-2 מילארד שקל. בפועל הוא עוד יכול לרדת עוד יותר למטה, אבל גם לעלות", אומרת שלי אפלברג ממגזין דה מרק. ומה הסיבות לנפילות? "היצוא מישראל עוד לא קיים. עוד לא נקבעו הנהלים לבצע אותו. ה-FDA הוידע בסוף השבוע שהוא עוצר את הכל".

האם מפקפקים בתעשייה ומכרו לנו חלומות שהקשר בינם לבין המציאות לא נכון? "אני לא יודעת אם הם מפקפקים בתעשייה. הם מבינים שיש לחץ מהקהל שרוצה את החומר לשימוש, הם מבינים שיש צורך מחולים שדיווחו על כל שיפור במצבם לאחר השימוש בקנאביס. הם לא יודעים איזה קנאביס מטיב עם מי ומה", מוסיפה אפלברג.

"הצמח זה צמח שהוא לא אחיד. כשאתה נותן למטופל אחד אתה לא יודע אם באותו צמח שנתת למטופל שני יש אותו מרכיב של חומרים, וה-FDA רוצה להבטיח שהחומרים יהיו שווים".

והאם יכול להיות ששוק הקנאביס מתברר כאכזבה? "זה כמו כל סטארטאפ. תצטרכו לברור את היטב את החברות שאתם משקיעים בהם", מסכמת אפלברג.