נ', תושב המרכז, היה לקוח של חברת סמייל 012 באינטרנט (שהתמזגה עם פרטנר במהלך 2012). לפני כשלוש שנים הוא פנה לחברה באמצעות השירות החיצוני נתק, וביקש לסיים את ההתקשרות ולהתנתק. מרגע שהחברה קיבלה את הבקשה ואישרה שלקוח אכן זה שביקש אותה, היא חייבת לבצע את זה תוך שני ימי עסקים. זה מופיע שחור על גבי רשיון.

נ' קיבל אישור על שליחת הבקשה, פנה לחברה כמה פעמים באתר האינטרנט שהיא מפעילה ושוחח עם נציג מטעמה אך למרות כל בקשותיו הוא לא נותק משירותי החברה וזו המשיכה לחייבו במשך חודשים רבים. "זו לא הייתה תקלה נקודתית אלא התנהלות שיטתית של נציגי החברה שלא ממהרים לנתק את המנויים משירותיה וכל זאת בניגוד לחוק", קבל נ'.

"מדובר בנזק של מיליוני שקלים שנגרם ללקוחות של החברה במשך שנים רבות שמתעשרת על חשבונם" שאמד את הנזק שלו ב-130 שקלים בלבד. הוא הגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לתביעה ייצוגית נגד 012 בנימוק שמדובר בעוד לקוחות רבים שהחברה לא מיהרה לנתקם למרות שביקשו זאת מפורשות ובכתב.

הוא צירף לתביעה כתבות ודו"חות של המועצה הישראלית לצרכנות שנתקלו בתלונות של לקוחות החברה וכי זו מפרה את החוק ואת הרישיון שניתן לה.חברת 012 לא הגיבה לכתב התביעה ובסופו של דבר הסכימה לחתום על הסדר פשרה שקיבל תוקף של פסק דין.

לפי פסק הדין, החברה ביקשה להבהיר כי היא פועלת לניתוקו של כל לקוח המבקש להתנתק משירותיה, בכל האמצעים הקיימים, וכי וודאי שלא קיימת "שיטה" למניעת ניתוקו של לקוח. עם זאת מכירה 012 בכך שקיימים לקוחות שלא נותקו במועדים הקבועים בדין, ואשר בקשתם לניתוק לא טופלה עד להגשת התביעה, ועל כן הסכימה לפשרה.

תרומה לעמותה או פיצוי ללקוחות שלא נמצאו

על פי ההסדר החברה ציינה, כי איתרה 4,920 לקוחות בין ינואר 2014 לאוגוסט 2015, שלא נותקו משירותי החברה חרף בקשתם. 012 שילמה להם כבר סכום כולל של 442,539 שקל כולל הפרשי הצמדה וריבית.

אם הייתם לקוחות החברה בשבע השנים האחרונות, ביקשתם להתנתק ולא קיבלתם מענה, יתכן שגם תוכלו לקבל פיצוי. השופט דורון חסדאי הורה לחברה לפרסם את הסכם הפשרה בשני עיתונים יומיים כדי לאפשר ללקוחות שביקשו להתנתק ולא קיבלו החזר לתבוע את חלקם בתביעה הייצוגית.

כך או כך, הוסכם ש-012 תתרום 750 אלף שקל לאחת העמותות של ניצולי שואה או גלישה בטוחה ברשת האינטרנט. כל מי שנמנה על חברי הקבוצה שלא אותרו ושטרם חלפו שבע שנים מבקשתם להתנתק יוכלו לקבל החזר כספי, שיקוזז מסך הכולל של התרומה.

פרקליטו של נ' יקבל שכר טרחת עו"ד בסכום של 160 אלף שקל  ועוד 20 אלף שקל יועברו ל-נ' כגמול על התביעה. סך הכל 012 תשלם סכום של כ-1.3 מיליון שקל.