מחר, ה-21 בדצמבר הוא היום הקצר בשנה, וגם היום הרשמי הראשון של החורף. אתם, בטח כמו כל הישראלים, מחממים את הבית בדרכים שונות בכל חלל - אז מה באמת הכי חסכוני? מזגן, מפזר חום, תנור ספירלות או דווקא רדיאטור.

כשכל מכשיר מחובר למד זרם, בדקנו באולפן מה צורך הכי הרבה: תנור הספירלות מציג צריכה של 1,542 וואט, לצידו מפזר החום שמראה אפילו יותר - 1,710 וואט, ולא רחוק מהם הרדיאטור שלוקח 1,640 וואט. והמזגן? 827 וואט, כלומר חצי ממה שצורכים השלושה האחרים.

כמה זה עולה לנו?

במשרד האנרגיה שמחו לעזור לנו עם הנתונים הבאים: מסתבר שמפזר החום הוא הגרוע ביותר. במקום השלישי, צמוד מאוד אליו ועם טיפה יותר יעילות, נמצאים הרדיאטור ותנור הספירלות. ההפעלה של כל אחד מהשלושה עולה לכם בערך שקל לשעה. כאמור, במקום הראשון - המזגן, שעובד בכלל בלי גוף חימום, אלא בטכנולוגיה של דחיס, ויעלה לכם להפעיל אותו שליש מתנור או רדיאטור - רק 30 אגורות לשעה.

ומה עם חימום בסולר או בגז? הרבה יותר יקרים. חימום בגז יקר פי שניים מחימום בתנור ספירלות - בערך 2 שקלים לשעה, וחימום בסולר - שוב כפול - 4 שקלים לשעה.

טיפים לחיסכון

״חשוב לקנות מזגן בדירוג אנרגיה גבוה. מזגן בדירוג אנרגיה גבוה יחסוך בצריכת החשמל״, אומר יחזקאל ליפשיץ, סמנכ״ל תשתיות אנרגיה ומים ממשרד האנרגיה. ״דבר שני, לנקות את הפילטרים פעם בכמה זמן, כדי שהם יהיו נקיים ויאפשרו זרימת אוויר חופשית. דבר שלישי, להפנות את התריסים של המזגן לכיוון החדר״.

עוד הוסיף ליפשיץ כי ״חשוב גם לזכור שהטמפרטורה מאוד משפיעה על צריכת החשמל. כל מעלה אחת שאנו מעלים אותה מגדילה את צריכת החשמל ב-5 אחוזים״.