דורשים מכם לשלוח מסמך בפקס במקום במייל או אפליקציה? ממש בקרוב זה לא יהיה חוקי. החוק שמאלץ גופים ציבוריים לקבל מכם מסמכים גם באמצעים אחרים - כמו מייל או פניה באפליקציה אושר סופית הערב (ג') בקריאה שניה ושלישית בכנסת.

החוק התגלגל בכנסת בעקבות קמפיין next בקשת 12 וערוץ NEXTER, שאותו אנחנו מריצים בששת החודשים האחרונים. במהלכם קיבלנו מאות פניות מאזרחים שנדרשים לשלוח פקסים בלבד לחברות וגופים ציבוריים, בתירוצים שונים על אמצעי זיהוי (איך חתימה על נייר מונעת התחזות?) אבטחת מידע (חתיכת נייר שמסתובבת במשרד לא מאובטחת יותר מאימייל) או דרישה של הרגולטור (שבמקרים רבים, לפי הבדיקה שלנו, לא באמת קיימת). 

פקסים נגישים וזמינים הרבה פחות מטלפונים סלולרים וצריך לחפש חנות שממנה אפשר לשלוח את המסמכים, ואז גם אי אפשר לקבל אותם בחזרה. בחלק מהמקרים, אגב, מי שמקבל את הפקס, מקבל סריקה שלו למייל, כך שהדרישה לשלוח מראש פקס היא מגוחכת. חשוב לציין עכשיו, מי שמעדיף פקסים - כי אין לו מחשב או סמארטפון, או לא מסתדר איתם, עדיין יוכל לשלוח פקסים. החוק רק דורש שיהיו אמצעים נוספים, עדכניים יותר, לפניות ומשלוח מסמכים.

החוק אמור להיכנס לתוקף בשנה הקרובה, אך חברות הביטוח והבנקים הצליחו כרגע להחריג את עצמם. עם זאת, משרדי ממשלה, צה"ל, משטרת ישראל, הרשויות המקומיות, קופות החולים ובתי החולים יהיו חייבים לקבל פניות באמצעים דיגיטליים שאינם פקס.