ישנן הרבה סכנות טכנולוגיות. יכולים לגנוב לכם את המידע האישי, יכולים להשתלט על המכשיר שלכם מרחוק ואפילו לגנוב ססמאות שלכם. כן עולם הסייבר יכול להיות מסוכן, וזה אומר שצריך להיזהר בו בדיוק כמו שאנחנו עושים בעולם הרגיל. למשל, כמו שאנחנו יודעים לא לקפוץ לכביש ולא להכניס ראש לפה של תנין, אנחנו צריכים לדעת לא ללחוץ על לינקים חשודים ולא לתת את הסיסמה שלנו לאתר מתחזה.

הבעיה היא שבעולם הטכנולוגי הדברים לא נראים ממשיים ומדובר בתחום שעוד יחסית חדש לרובנו. ולא תמיד קל לזהות מה זה "אתר מתחזה" או "לינק חשוד", ויש שמנצלים את זה.

חברת פלאפון למשל מרגישה שחרדה יכולה לעזור למכירות. אין דרך אחרת להסביר את המסרון שקיבלנו אתמול (לפני שנפרצו אתרים ישראלים) שאומר שבין התאריכים 3 עד 9 באפריל צפויה להיערך מתקפת סייבר על ישראל. ודאו שאתם מוגנים והצטרפו לשירות פלאפון סייבר טוטאל שמגן עליכם.

אנחנו מניחים שבחברת הסלולר מדמיינים שאדם זה או אחר קורא את הדבר הזה, ואולי חש שהוא פגיע. קשה למכור לאותו אדם קסדה נגד תנינים כי הוא לא חושב שיבוא תנין, גם אם תגידו לו שמחר יום התנין, אבל סייבר? סייבר זה יכול לקרות אדוני - חודש חינם ואחר כך אם תהיה מרוצה 6.9 שקלים לחודש. ישלחו לך תזכורות לשאול אם אתה רוצה להמשיך, וברור שתהיה מרוצה כי אף אחד לא יפרוץ לך למכשיר. או לתנין לצורך העניין.

חג של האקרים

"מתקפת הסייבר" המדוברת מכונה אופ ישראל (OpIsrael). היא החלה אתמול וזה אירוע שנתי, ממש כמו חג של האקרים אנטישמיים או אנטי-ציוניים או שלא יודעים שיש הבדל בין המושגים ממש כמונו. אתמול הם השחיתו למשל את אתר הסתדרות המורים, עיריות אילת והרצליה, בתיה"ח פוריה והלל יפה. מי שגלש לדוגמה לאתר הסתדרות המורים קיבל תמונה מאירועי שבוע שעבר בגבול עזה. אני אומר "גלש" ביחיד למרות שלגמרי יכול להיות שהיו אפילו שני אנשים באתר הזה.

השקופית ששמו ההאקרים באתרים שהופלו
צילום:

לא ידוע אם לגולשים האלו או ליו"ר הסתדרות המורים יש אנטי וירוס מפלאפון ובכל מקרה זה פשוט לא רלוונטי. כי המתקפות שמופיעות במסרון של חברת פלאפון לא קשורות למתקפה הזו.

וזה גם לא באותה רמת דחיפות והיסטריה. כי מה שקרה אתמול הוא לא מתקפה חמורה. זה לא שולל את האפשרות שעובדים על משהו גדול יותר, מתקפה על תשתיות או משהו או שכן גנבו לכולנו פרטים מאיפשהו ומחכים בשביל לפרסם אותם. ואפילו מפרסמים סרטונים מפחידים על זה. אבל זה נכון לכל יום, והכלי של פלאפון לא בהכרח יכול להגן מכל זה.

 אנשים בקפוצ'ונים 

אם מישהו מתכוון לפרסם עליכם מידע, בימי הסייבר הנוראים, אז המידע כבר ברשותו והגנות מעכשיו לא ימנעו את זה. הוא לא התעורר היום בבוקר ויגנוב אותו, כי ככה נהוג בחג ההאקרים שלו. הוא גם לא יפעיל בהכרח היום תוכנת כופר כדי לסחוט אתכם כמו שגנב לא נכנס אליכם הביתה בדיוק ביום ההולדת שלו. באופ ישראל המתקפות היחידות שמשמעותיות, מלבד חברות כמו פלאפון, הם מטעם אתרי חדשות.

כן, גם כולנו יכולים להכנס לחרדות מאיזו השחתה או הפלת אתר זניח. וזה אולי יראה כאילו אנחנו במתקפת סייבר עצומה של אנשים בקפוצ'ונים - אבל צריך לזכור: שום תנינים לא יבואו. או שיבואו, לאו דווקא מחר

להתגונן ממתקפות סייבר צריך כל השנה. בלי פאניקה ובלי לחץ ועם שכל ישר. אנטיוירוס או מוצר להגנת סייבר הם פתרונות טובים, וגם את המוצר של פלאפון אפשר להביא בחשבון כשמחליטים איך להתגונן. אבל לזה לא צריך להיות כי מחר "צפויה מתקפה".

כמובן שגם מקפידים לא לתת את הסיסמאות שלכם, ולא ללחוץ על קישורים חשודים, שמגיעים ממספרים לא מוכרים - שבאופן מוזר זה בדיוק מה שפלאפון שלחה לנו.

יש תשומת לב לנושא

מבחינת פלאפון, זו לא הלחצה אלא הזדמנות לעורר מודעות. אילן סיגל, סמנכ"ל השיווק בחברה, אמר שקיבל השבוע מספר פושים מאתרי חדשות שמזהירים מאותה מתקפת סייבר שאמורה לקרות בימים הקרובים.

"אנחנו כל הזמן מייצרים שיח עם הלקוחות" הוא אומר לנו ומפרט שהצעות כאלה נשלחו לא רק השבוע. הסיבה לשליחת ההודעה הנוכחית לדבריו היא "שתשומת הלב לכך עולה, כשכל המדינה מדברת על זה ויש על כך פרסומים בתקשורת".

עוד הוא אומר, "אנחנו עושים פעילות שיווקית כל הזמן ומדברים על מתקפות, וכשיש כזאת התקפה אז מזכירים את זה שוב. שלחנו גם מיילים שבהם יש טיפים מה אפשר לעשות, ולא מצריכים לרכוש את השירות".

סיגל מבהיר "המוצר שאנחנו יצרנו הוא בחינם ללחודש הראשון. אנחנו מעדכנים את הלקוח פעמיים ומזכירים לו שהוא יכול לנתק את השירות שלושה שבועות לפני ושבוע לפני".

אז למה לשלוח לינק לא מוכר ממספר טלפון כזה? הסיבה לכך היא טכנית, אומר סיגל, צריך מספר שיהיה אפשר להשיב אליו בהודעת "הסר", כפי שמתבקש בחוק, ובצדק. "המספר משמש אותנו שנים רבות להודעות שיווקיות. הוא לא חדש", אומר סיגל ולדבריו לקוחות פלאפון יכולים לראות הודעות נוספות מהמספר הזה". לגבי הלינק - גם הוא לא חדש, ושימש את פלאפון בעבר, מה שאמור לייחס לו אמניות אצלכם - "PCL זה הלינק המקוצר לאתר פלאפון".