מבוכה רבתי נרשמת אצל יבואני המכשירים הסלולריים בעקבות הודעת משרד האוצר אתמול לפיה יבוטל מס הקנייה בשיעור של 15% על יבוא מכשירים. היבואנים חוששים שאם ההחלטה לא תעבור בתוך זמן קצר, ייגרם להם נזק כבד בעשרות מיליוני שקלים, עקב הציפייה של הציבור להמתין לרכישת מכשיר עד לאחר שיופחתו המחירים.

אתמול (ג') אמנם הודיעו באוצר כי הם מתכוונים ליישם את ההחלטה בתוך שבועות, מתוך הבנה שאי-אפשר להמתין עם ביצועה הרבה זמן, כי מכירות המכשירים נעצרות; אך מצד שני, חלק מהיבואנים כבר ביצעו הזמנות שייתכן כי ייאלצו לעכב במכס עד שההפחתה תיכנס לתוקף.

הסיטואציה תפסה את היבואנים בהפתעה גמורה, וחלקם אומרים כי היה מוטב לו נקבע תאריך מסודר ליישום התוכנית, כך שניתן היה להתארגן במועד מבחינת הזמנות והשקות של מכשירים חדשים.

ההערכה היא שחלק מהיבואנים ייאלצו לספוג את ההפחתה ולגלגל אותה על הצרכנים, היות ונוצרה ציפייה בשוק להפחתת מחירים, ועל-פי דיווחים ראשונים הציבור הישראלי כבר דורש את ההנחות כעת.

חלק מהיבואנים הגדולים צפויים להשיק סמארטפונים חדשים כבר בשבועות הקרובים. סמסונג צפויה להשיק את גלקסי S8, שצפוי לעלות כ-3,800 שקל, בשבוע הבא, ולקוחות רבים כבר ביצעו הרשמה מוקדמת כדי לקבל את המכשיר בהקדם האפשרי.

יהיה מעניין לראות מה תהיה תגובת המפעילים כלפי הרוכשים. ההוזלה הצפויה שווה מאות שקלים (ביחס לעלות המכשיר), כך שלא מדובר בסכום זניח.