החל ממחר - גופים ציבוריים לא יוכלו להכריח אתכם לתקשר ולשלוח מסמכים בפקס, ויהיו חייבים לתת לכם "אמצעי תקשורת דיגיטלי" - כלומר מייל או פניה דרך האתר או האפליקציה שלהם.

מתי החוק ייכנס לתוקף?

החוק (לקריאה) נולד בעקבות קמפיין "נמאס מהפקס" של next ו-NEXTER וחוקק בכנסת על ידי חברי הכנסת שרן השכל ודוד ביתן מהליכוד. הוא אושר סופית לפני שנה, וייכנס רשמית לתקוף החל ממחר - יום שישי, 26.7.19 - שנה מיום אישורו בכנסת.

נמאס מהפקס (צילום: מתוך "אנשים", קשת 12)
מכריחים אתכם לשלוח פקסים? ספרו לנו | צילום: מתוך "אנשים", קשת 12

על מי החוק חל?

משרדי ממשלה, עיריות, תאגידים ששייכים לרשויות (כמו תאגידי המים), בתי חולים, קופות חולים, צה"ל, בתי המשפט, המשטרה, שירותי כבאות, בתי הסהר, בית הנשיא, כנסת, ומשרד מבקר המדינה. חלק גדול מהגופים האלה כבר עובד באופן אלקטרוני, אך על פי החוק, כל אלה חייבים לאפשר לכם לפנות אליהם "בפשטות מכל מקום, באמצעות האינטרנט, לרבות באמצעות דואר אלקטרוני, וכן לצרף לפנייה קבצים".

על מי החוק לא חל?

החקיקה מתייחסת רק לגופים ציבוריים. בסקטור הפרטי אין עדיין חובה לאפשר לכם לפנות במייל. כך, חברות הסלולר, בנקים, חברות ביטוח וחברות פרטיות אחרות עדיין יכולות לבקש מכם לשלוח פקס בלבד כשאתם צריכים לשלוח אליהן מסמכים.

הרציונל של המחוקקים הוא שהשירות הציבורי הוא מונופול ואין אפשרות בחירה אחרת, בעוד אם חברת סלולר או בנק דורש מכם פקסים, אתם יכולים פשוט לעבור לשירות המתחרה שמאפשר פניות באמצעים נוחים יותר. עם זאת, כן יש כוונה להרחיב את החוק גם לגופים הללו.

למה ביקשו מכם פקסים?

התירוצים בתגובות שקיבלו אזרחים ובתגובות שאנחנו קיבלנו דיברו על אמצעי זיהוי ודאי (איך חתימה על נייר מונעת התחזות?) אבטחת מידע (חתיכת נייר שמסתובבת במשרד לא מאובטחת יותר מאימייל) או דרישה של הרגולטור (שבמקרים רבים, לפי הבדיקה שלנו, לא באמת קיימת). 

 מה עם פקסים חזרה אלינו?

אם נניח ביקשתם תוצאות של בדיקת דם, האם חייבים לחייב אתכם לקבל אותן בפקס? החוק לא מתייחס מפורשות לתקשורת חזרה מהגוף הציבורי לאזרח, אך לפי חברת הכנסת השכל, משתמע ממנו שהמחויבות היא דו כיוונית.

ואם אני בכל זאת רוצה לשלוח פקס?

עדיין אפשר! החוק לא אוסר על פקסים, למי שמחזיק כזה בבית או גר סמוך לחנות צילום או סניף דואר שמספק שירותי פקס. החוק רק מחייב את הגופים הציבוריים לתת אמצעי תקשורת נוסף, למי שפקס לא נגיש לו.

ומה קורה אם מישהו מבקש מכם לשלוח פקס?

אתם לא אמורים לעשות את זה. פנו אלינו בפייסבוק ואנחנו ננסה לעזור.