הזמנתם חבילה מאתר קניות ברשת והיא עדיין לא הגיעה? תתכוננו כי יכול להיות שהיא כבר בישראל ופשוט לא תגיע אליכם. קיבלנו פניות משורה של אנשים נורא כועסים. המוצרים שהם הזמינו לא עברו את המכס - כי אין להם אישור ממשרד התקשורת. לכולם יש תקן אמריקאי או אירופאי, חלקם אפילו נמכרים בישראל. ישראלי שהזמין רחפן באינטרנט ולא קיבל אישור להעביר אותו במכס גילה שאותו רחפן בדיוק קיים בישראל ומאושר לפי מכון התקנים. הגיוני? ממש לא.

איזה סוגי מוצרים נוספים לא עוברים במכס? האמת, לא מעט. מלבד רחפנים אפשר למצוא גם רובוטים, מצלמות אבטחה, אוזניות אלחוטיות, נתבים ומאריכי טווח ה-WIFI. מה הסיבה בגללה משרד התקשורת לא מכניס את המוצרים לארץ? ההסבר הרשמי הוא שמדובר במכשירים עם קרינה אלחוטית, התדרים שלהם עלולים להתנגש עם תדרים של מכשירים אחרים, למשל של הצבא. אבל האם יש עוד סיבות נסתרות מהעין, שבגללן משרד התקשורת מונע יבוא אישי של מוצרים תקינים שנמכרים כסטנדרט בכל העולם ולא מפריעים לאף אחד?

לאורך השנים - כולל ממש בשנה שעברה - הבטיחו במשרד האוצר ובמשרד התקשורת לשחרר רבים מהמוצרים האלה ליבוא אישי ללא אישור. היו הצבעות, היו אישורים רשמיים, וזה משום מה פשוט לא קורה. כבר התעכבנו עם מכשירי טלפון אלחוטיים לפני עשרים שנה. לפני עשור וחצי, ישראל התעכבה עם מכשירי בלו טות'. בסוף זה היה עניין של כסף. משרד הביטחון רצה פיצוי על שחרור התדרים, ואזרחי ישראל חיכו חודשים ושנים. והם עדיין מחכים.