ווינדוס XP (צילום: Microsoft)
אז ביוש ווינדוס XP | צילום: Microsoft

12 שנה אחרי שיצאה ונהפכה לאחת ממערכות ההפעלה האהובות ונפוצות בעולם, ווינדוס XP לא תזכה לתמיכה יותר מצד המפתחת שלה – מיקרוסופט. משמעות המהלך היא כי מהיום לא תציע יותר חברת התוכנה האמריקאית עדכונים, כולל עדכוני אבטחה חשובים, למערכת. בנוסף, אומרת החברה, כי יותר ויותר תוכנות ואפליקציות חדשות לא יותאמו לעבודה על וינדוס XP.

אז מה עושים? לפי מיקרוסופט יש שתי דרכים – ששתיהן כמובן תורמות להכנסות החברה. הדרך הראשונה היא לשדרג את מערכת ההפעלה במחשב הקיים לווינדוס 8.1 החדשה, אך מכיוון שלא בטוח שמחשבים עם מערכת הפעלה ותיקה כמו וינדוס XP עומדים בדרישות המערכת לווינדוס 8.1, החברה ממליצה גם על רכישת מחשב חדש.

ואולם למרות שמיקרוסופט הודיעה כבר לפני כמה חודשים כי תפסיק לתמוך במערכת ההפעלה הוותיקה ומזהירה על כך כבר מ-2007, ארגוני ממשל רבים בעולם לא עדכנו את מערכות ההפעלה במחשבים שלהם וחוששים מפגיעה באבטחת הנתונים במערכות סודיות. בריטניה, למשל, שילמה למיקרוסופט 5.5 מיליון ליש"ט כדי שתמשיך לתמוך במערכות המחשבים הממשלתיות שלה בשנה הקרובה.

מיקרוסופט יכולה למצוא בפופולריות של וינדוס XP מקור רווח משמעותי מכיוון שעסקים רבים עדיין לא עדכנו את מערכות ההפעלה שלהם. לפי דו"ח של חברת המחקר גרטנר, מיקרוסופט עושיה לגבות מחברות סכום של 200 דולר בשנה עבור תמיכה במערכות המחשוב שלהן.

"בזמן שלקוחות רבים השלימו את המעבר שלהם למערכת הפעלה מודרנית יותר, לקוחות גדולים רבים עדיין פועלים עם וינדוס XP ועשויים שלא להשלים את החלפת מערכות ההפעלה עד 8 באפריל", אמר באחרונה דובר מטעם מיקרוסופט. "כדי לעזור לאותם לקוחות, אנחנו מציעים תמיכה עבור וינדוס XP כפתרון זמני וכמוצא אחרון כדי לעזור להם לגשר על הפער במהלך תהליך המעבר למערכת הפעלה מודרנית יותר שמספקות את ההזדמנויות האופטימליות להיות ולהישאר מוגנים".

הפסקת התמיכה במערכת ההפעלה עשויה להיות כאב ראש גם לבנקים מסביב לעולם, שכספומטים רבים שלהם פועלים עדיין באמצעות מערכת ההפעלה וינדוס XP. לפי דו"חות שפורסמו באחרונה, כ-420 אלף כספומטים בארה"ב לבדה פועלים עדיין באמצעות XP – מה שעשוי לחשוף אותם לפריצות של האקרים שמעוניינים למשוך מזומן באופן חופשי. לפי חברת המחקר NCR, 95% מהכספומטים בעולם, שלפי הערכות מספרם מגיע לכ-3 מיליון, פועלים עדיין באמצעות מערכת ההפעלה.

הפסקת התמיכה במערכת ההפעלה עשויה להיות כאב ראש גם למשתמשים פרטיים רבים שרוצים לשמור על רמת האבטחה במחשבים שלהם. לפי דו"ח שפורסם בחודש שעבר על ידי נטמרקט שייר, וינדוס XP ממשיכה להיות מערכת ההפעלה השנייה בעולם אחרי ווינדוס 7 ו-27.7% מהמשתמשים עדיין מפעילים באמצעותה את המחשבי הפרטי שלהם, לעומת כ-11% בלבד שמשתמשים במערכות ההפעלה החדשות של מיקרוסופט – וינדוס 8 ווינדוס 8.1. למעשה, נתח השוק של וינדוסXP עוד צמח בינואר ליותר מ-29%, לפי הדו"ח של החברה.

כשהוצגה ב-2001, וינדוס XP זכתה לקבלת פנים חמה, אך לא משום שהציגה חידוש מסעיר, אלא משום שהיתה פשוט מערכת הפעלה יציבה ואמינה, אחרי מערכות הפעלה שזכו לקיתונות של צוננים כמו וינדוס me ווינדוס 2000. גם מערכת ההפעלה שהחליפה את XP, וינדוס ויסטה, זכתה לביקורות רבות – מה שגרם למוסדות, חברות ומשתמשים פרטיים לשמור על נאמנות ל-XP, שנפרדת היום מעולם הטכנולוגיה באופן רשמי – אם כי לא מעשי.

לכתבה באתר TheMarker

עוד ב-TheMarker: