אם אתם קטינים שמשתמשים במחשב שקיבלתם מההורים שלכם והשתדרגתם לאחרונה לחלונות 10 - דעו לכם שכל דבר שאתם עושים במחשב מדווח להם. כחלק מהניסיון להעניק להורים שליטה על השימוש של ילדיהם במחשב, שולחת המערכת למבוגר בעל רישיון השימוש בה דוח שבועי שכולל פרטים על האתרים אליהם גלשתם, המונחים שחיפשתם ברשת והאפליקציות בהן השתמשתם.

נער מול מחשב
ההורים שלך יודעים במה אתה גולש שם, ילד | צילום: Paula Bronstein, GettyImages IL

דוח שכזה עשוי להישמע כמו רעיון טוב עבור הורים מסוימים, אלא שלדעת רבים אחרים מדובר בתכונה מסוכנת, שעלולה להוציא המוני קטינים להט"בים מהארון, לאחר שהוריהם יבינו זאת מתוך האתרים בהם הם גולשים. אתר Pink News מציין כי גם שימוש בגלישה פרטית / גלישה בסתר / Incognito, המהווה עבור להט"בים רבים אמצעי לטשטש את עקבותיהם ממשתמשים אחרים במחשב, לא מסתיר מהדוח את הפרטים. גם לא מחיקת ההיסטוריה.

הדיון בעניין החל לאחר שהסופר הפעיל נגד טכנולוגיות מפרות פרטיות, קורי דוקטורוב, שיתף עם קוראי הבלוג BoingBoing מכתב שקיבל מקורא בשם קירק. "היום קיבלתי ממיקרוסופט מייל מטריד תחת הכותרת 'דוח פעילות שבועי על (שם ילד)', שכולל באילו אתרים הוא ביקר, כמה שעות ביום הוא השתמש במחשב וכמה דקות הוא בילה בכל אחת מהאפליקציות החביבות עליו", סיפר ההורה. "אני לא רוצה את זה. אין לי שום רצון לרגל אחרי הילד שלי".

הדיון הלך והתפתח עד שפעילי זכויות להט"ב גילו את הפוטנציאל ההרסני במיוחד של הדוחות לנערים ונערות שהרגלי הגלישה שלהם עלולים להוציא אותם מהארון בפני הוריהם.

מה עושים?

אם אתם ילדים שהמחשב בו הם משתמשים מחובר לחשבון שמקושר לרישיון מיקרוסופט של ההורים - הדרך היחידה להימנע באופן יזים מהמעקב היא להתחבר מחשבון של מישהו אחר או להסביר להורים שלמרות הדאגה שלהם יש דרכים לגיטימיות יותר לוודא שאתם בטוחים ברשת.

אם אתם הורים שהגדירו חשבון משפחתי ורוצים לכבות את הריגול אחרי ילדיהם, היכנסו לדף הזה ובחרו בילד הרצוי (לצורך הדוגמה פתחתי חשבון ילד על שם עצמי עם תמונה ישנה).

לאחר מכן, כבו את המתג "דוח פעילות" (Activity reporting).

 

נדגיש כי גם לאחר כיבוי המעקב, עדיין ניתן לחסום תכנים אותם אתם תופסים כפוגעניים דרך האפשרויות שבתפריט הצד (משמאל בתמונה בבמשק האנגלי, מימין בעברי).