טאבלט
המשתמשים רצו את הממשק המוכר של חלונות 7. טאבלטים מבוססי חלונות 8

Windows 10 - זהו שם גרסתה הבאה של מערכת ההפעלה מבית מיקרוסופט, שהוצגה הערב באירוע של החברה. טרי מיירסון, ראש חטיבת חלונות במיקרוסופט, הסביר כי לאור השדרוג הגדול הגיעה החברה למסקנה שהמספר 10 מתאים לה יותר מ-9 - המספר שהיתה אמורה לקבל היורשת של המערכת הנוכחית, Windows 8.

בניגוד למערכות הפעלה קיימות, המתאימות לסוג מכשירים אחד (כמו Windows Phone או Mac OS של אפל) או שניים (במקרה של אנדרואיד או iOS - טאבלטים וסמארטפונים), מבטיחה מיקרוסופט כי חלונות 10 תתאים לכל סוגי המכשירים - החל מסמארטפונים כמו סדרת הלומיה של נוקיה (שהפכה לאחרונה לחלק ממיקרוסופט עצמה), דרך טאבלטים ומחשבים ניידים ונייחים ועד שרתים.

 

כדי להתאים לכל המכשירים, תציע המערכת בסיס משותף לכל הגרסאות. הדבר יאפשר למפתחים לבנות אפליקציות שיתאימו לכל סוגי המכשירים. כך, במקום אפליקציה נפרדת לכל סוג מכשיר, תוצע אפליקציה אחת, שתרד לכל המכשירים מאותה חנות וחלקיה הסמויים יהיו אחידים, בעוד הממשק לכל מכשיר יהיה מעט שונה.


מערכת ואפליקציות משותפות לכל המכשירים. Windows 10
צילום: TheVerge

עם זאת, ההתאמה לכל המכשירים היא רק אחד הדגשים במערכת. דגש אחר הוא ממשק שיענה לטענות הרבות נגד ממשק המגע של חלונות 8, שהרחיק ממנה משתמשים רבים בשל העובדה שהוא מחייב הסתגלות לדרך חדשה להפעיל את המחשב. לכן, בחלונות 10, שולחן העבודה חוזר להיות המרכז במחשבים.

תפריט ההתחל, שרבים וטובים התגעגעו אליו ודרשו לקבל אותו חזרה, עושה קאמבק. אך הוא גם משתדרג, עם שילוב בין רשימת התוכנות המותקנות, בדומה לתפריט ההתחל הישן, לבין "אריחים חיים" המוצגים לצד הרשימה ומאפשרים לצפות במידע מאפליקציות נבחרות ולקבל אליהן גישה מהירה. בנוסף, כולל התפריט החדש יכולות חיפוש משודרגות המשלבות את התוכן הנמצא במחשב עם תוכן מהאינטרנט.


עושה קאמבק. תפריט ההתחל החדש של Windows 10

בין החידושים המעטים שהוצגו באירוע ניתן למנות את היכולת להשתמש במקביל באפליקציות אחידות ותוכנות מסורתיות על מסך מפוצל. זאת לעומת הגרסא הקיימת, בה ניתן להצמיד שתי תוכנות מסורתיות או שתי אפליקציות מהסוג המודרני (המיועד בעיקר למכשירי מגע), אך לא את שני הסוגים יחד.

מכיוון שהאירוע שם דגש על ייתרונות השדרוג למערכת העתידית עבור ארגונים, ציינו אנשי החברה כי המערכת תכיל כלי שליטה משופרים לארגונים בנוסף לממשק המשופר, המאפשר עבודה יעילה יותר על ידי הצמדת תוכנות מסוגים שונים לעבודה מקבילה (מולטיטאסקינג).


ריבוי משימות משופר ושולחנות עבודה נפרדים לבית ולעבודה

"כיום יש בעולם כמיליארד וחצי משתמשי Windows", אמר מיירסון, "אנחנו יכולים לבנות מוצר שכל הלקוחות שלנו יאהבו". כדי להמחיש זאת, הציג ג'ו בלפיורה, עד לאחרונה האחראי על פיתוח מערכת ההפעלה לסמארטפונים Windows Phone, כיצד ממשק ריבוי המשימות נראה שונה מעט כאשר הוא מופעל על ידי מקש מקלדת או עכבר וכאשר הוא מופעל על ידי מחוות מגע - אז הוא מוצג עם כפתורים גדולים יותר, המתאימים ללחיצה באמצעות אצבע. הוא ציין כי החברה ניסתה להביא "חוויה מוכרת למשתמשי חלונות 7" הפופולארית לצד חידושים הקיימים בחלונות 8 ותכונות חדשות יותר.

בתשובה לשאלה האם הסיבה לשינויים ולניסיון לפנות בעיקר לארגונים היא תלונות על ממשק המגע, ענו אנשי מיקרוסופט כי חברות לא התלוננו על ממשק המגע בגלל איך שהוא נראה או עובד, אלא פשוט בגלל שמשתמשים צריכים יותר עזרה וזמן להתרגל אליו. הם גם חשפו כי לפי סקרי שביעות רצון, משתמשים בעלי מכשירי מגע מרוצים יותר מחלונות 8 מאשר מ-7, בעוד משתמשים במקלדת ועכבר בלבד מרוצים יותר מחלונות 7 מאשר מ-8.

חלונות 10 תהיה זמינה החל ממחר בגרסת הדגמה למפתחים ונסיינים. בתחילת השנה הבאה תחשוף החברה יותר מהתכונות של המערכת למשתמשי קצה, בעוד באפריל היא תציג את יכולות האפליקציות האחידות בכנס המפתחים שלה, Build. זמן קצר לאחר מכן, באמצע השנה, תשוחרר גרסתה הסופית של חלונות 10.