מחשבים זה משעמם - עד הרגע שבו שומעים שגוגל, שהפכה אותם לכאלה עם הסמארטפונים שלה שעושים כמעט הכל, מתכננת בעצמה להשיק מחשב.

שני מקורות בגוגל אמרו לאתר Android Police שהחברה עובדת בימים אלה על מחשב נייד משלה. זה אמנם לא יהיה המחשב הראשון שלה - ב-2013 היא השיקה את המחשב הנייד הראשון שלה, Chromebook Pixel, ולפני כשנה השיקה טאבלט עם מקלדת שאמור לשמש כתחליף למחשב נייד ועונה לשם Pixel C. אך המחשב הנייד הבא שלה הוא סיפור אחר לגמרי.

אין תמונה
כרומבוק פיקסל, המחשב הנייד הראשון של גוגל

כרומבוק פיקסל, כפי שמרמז שמו, הריץ את מערכת ההפעלה המבוססת על דפדפן הכרום של החברה, ויועד בעיקר לגלישה ועבודה עם אפליקציות גוגל. פיקסל סי הריץ את אנדרואיד ויועד להוכיח שאפליקציות אנדרואיד יכולות לתפקד כתוכנות עבודה.

אך לפי מעט הפרטים הידועים על פיקסל 3 - שמו הבלתי רשמי של המחשב הנייד הבא של גוגל - הוא לא יריץ אף אחת משתי מערכות ההפעלה המוכרות של החברה. במקום זאת, הוא יריץ את "אנדרומדה", מערכת שתהווה שילוב של שתי המערכות ואמורה לרוץ גם על מחשבים וגם על סמארטפונים וכך להתחרות בווינדוס של מיקרוסופט, שמאז השנה שעברה רצה על מחשבים, טאבלטים וקונסולות טלוויזיה ומאפשרת להשתמש באותן אפליקציות על כל גדלי המסכים. לא ברור אם מדובר באותה מערכת בשם "פוקסיה" שחשפה גוגל בחודש שעבר או בפרויקט נפרד.

מפרט המחשב, נכון לרגע זה, כולל מעבדי אינטל Core, כך שהוא מחשב של ממש (בניגוד למחשבים המבוססים על מעבדי "אטום", שהם חלשים ואיטיים יותר), זיכרון עבודה בנפח 8 או 16 גיגה-בייט, נפח אחסון של 32 או 128 גיגה-בייט, מסך בגודל 12.3 אינצ' עם תמיכה בעט סטיילוס, שני רמקולים, ארבעה מיקרופונים, שקעי USB-C ואוזניות/מיקרופון, סורק טביעות אצבע, מקלדת מוארת, עכבר המבחין בין עוצמות לחיצה שונות, חיי סוללה של 10 שעות ויכולת להפוך לטאבלט - אם כי לא ברור אם על ידי הפרדת המסך מהמקלדת או על ידי השכבה של המסך על גבי המקלדת. כל זה אמור להיכנס לתוך מכשיר בעובי פחות ממילימטר - דק יותר מהמחשב הנייד הקטן ביותר של אפל ודומה לעוביו של Surface Book של מיקרוסופט.

החדשות הרעות הן שככל הנראה לא נזכה להכיר אותו מקרוב בעתיד הנראה לעין: לפי המקורות בגוגל, המחשב לא ייצא לפני המחצית השנייה של 2017, ומחירו יהיה לפחות 800 דולר - יותר ממחשב נייד ממוצע היום. עם זאת, הבלוג 9to5Google טוען שלפי דיווחים שהגיעו אליו עוד לפני המחשב תשיק גוגל טאבלט של וואווי תחת מותג הנקסוס, שישמש מכשיר ניסוי ראשון למערכת ההפעלה החדשה.

בינתיים, בטווח הקרוב תשיק גוגל במוצאי ראש השנה את הסמארטפונים החדשים שלה, שצפויים להיקרא פיקסל ולא נקסוס ולהריץ גרסה מעט יותר מותאמת של מערכת ההפעלה אנדרואיד.

הדמיה מודלפת של סמארטפון "פיקסל" של גוגל (איור: גוגל)
שורת החיפוש הפכה לאייקון שנפתח בגרירה מקצה המסך | איור: גוגל

בתמונה ראשונה של הפיקסל שהגיעה לאתר VentureBeat ניתן לראות שמסך הבית של מכשיר הפיקסל דומה למדי לזה של אנדרואיד 7 הנקייה, אם כי ניכרים בו מספר שינויים: האייקונים חתוכים כולם בצורה עגולה, בניגוד ל"סגנון החופשי" באנדרואיד 6 ו-7; כפתור מגירת האפליקציות בוטל, ובמקומו ניתן למשוך את שורת קיצורי הדרך התחתונה כדי לפתוח את רשימת האפליקציות (כן, ממש כמו באנדרואיד 1.5 ו-1.6); שורת החיפוש הפכה למין סליידר שאפשר "למשוך", בדומה לנעילת המסך באייפונים ישנים; ועיצוב כפתורי המגע הקבועים בתחתית המסך שונה מעט, מקווים לצורות מלאות.