לפני מספר שבועות, הכריזה אייסר הטאיוואנית על מחשב האולטרהבוק Acer Aspire R7 או בכינוי הבלתי רשמי "המחשב של האנטרפרייז" -  קיבלנו אותו להצצה ראשונה ובלעדית בישראל.

מחשב Acer Aspire R (צילום: ניב ליליאן)
ציר משוכלל למסך, שמאפשר לקפל את המסך שלו לכמה מצבים | צילום: ניב ליליאן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

נתחיל ונסביר כי הייחוד של המחשב הזה, הוא ציר משוכלל למסך, שמאפשר לקפל את המסך שלו לכמה מצבים – לטאבלט, לתצורה של מחשב נייד "רגיל", להפוך את המסך כך שמישהו שיושב מולנו יוכל לצפות בו ועוד שני מצבים שמיוחדים למחשב הזה בלבד: מצד של מסך מרחף, כך שהוא דומה לסידור של מחשב שולחני או מצב מקביל לשולחן, כך שהוא הופך למשטח מגע יציב, בדומה לשולחן המגע Surface של מיקרוסופט, שקדם למחשב באותו השם ואפשר לשחק עליו למשל, דמקה וירטואלית או מונופול.

בואו לפייסבוק של נקסטר

עיצוב וממשק: כבד מדי לנשיאה והזזה

הציר המאסיבי, שאייסר מכנים EZEL, הוא האלמנט הכי בולט בגוף המחשב הזה, ועליו גם מוטבע לוגו החברה. זהו ציר מתכת מבריק וחסון שמהווה את מרכז הגב של המחשב. גם שאר הגוף של ה-R7, הוא בגוון מתכתי (סוקרים אחרים בעולם חשבו שהוא פלסטיקי במקצת) אבל לטעמנו, התחושה הכללית היא של מחשב שבנוי לתלפיות. ברם, הוא כבד (משקלו 2.4 ק"ג). זהו מחשב שיוכל לשמש כתחליף שולחני מרשים מאוד, אבל הוא כבד לנשיאה ולהזזה ממקום למקום.

מחשב Acer Aspire R (צילום: ניב ליליאן)
בנוי לתלפיות | צילום: ניב ליליאן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מחשב Acer Aspire R
תסובבו אותו איך שתרצו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ניכר שהחשיבה העיקרית אצל אייסר ב-R7 היא לעודד את השימוש במסך המגע. לשם כך הם עשו שני דברים - הם בנו את המסך על הציר המסתובב שמאפשר לנו לקרב אותו אלינו לעבודה נוחה עם מסך המגע – ומצד שני, הם הפכו את היוצרות המקובלות, ו"תקעו" את משטח ההצבעה מאחורי המקלדת במקום לפניה כמקובל, כך שלמעשה, הסידור הכי לעבודה הוא לקרב את מסך המגע (תוך שהוא מכסה על משטח ההצבעה) ולעבוד רק איתו ועם המקלדת.

מחשב Acer Aspire R (צילום: ניב ליליאן)
משטח ההצבעה נמצא מאחורי המקלדת במקום לפניה כמקובל, זאת במטרה לעודד שימוש במסך המגע | צילום: ניב ליליאן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בסך הכל – זה נוח. ציר ה-EZEL, שמאפשר גם להטות את המסך בהטייה אופקית, נותן חוויית עבודה נעימה יחסית ונוחה, בטח יותר מהמחשב הנייד בעל מסך המגע הממוצע, שיושב על ציר השדרה והרחק מהמשתמש. ה-R7, מסוגל גם לסידור המוכר הזה, אבל הסידור הכי טבעי הוא באמת לקרב את מסך המגע כלפי המשתמש.
המקלדת שלו נוחה מאוד, וכמקובל כבר במחשבי עילית, היא גם מוארת. בדפנות המחשב נמצא כך – בדופן ימין, כפתור ההפעלה וכפתור חומרה לווליום, שקע USB רגיל וקורא כרטיסים. בדופן שמאל, שקע DisplayPort" שקע HDMI, שני שקעי USB שלוש (אחד מהם שקע טעינה מהירה לסלולריים), ושקע האוזניות. הרמקולים שלו, שמצויידים ב- Dolby Digital Plus, נמצאים בתחתית – אלה שני רמקולי סאטליט, ולא מצאנו וופר כמו למשל, ב-S7 שלהם. פתחי האוורור מצויים בחלקו האחורי של המחשב.

תצוגה: המסך נעים ובהיר אך משקף מקורות אור בסביבה 

ל-R7 המהפכני, יש מסך HD מלא (1920 על 1080) בגודל של 15.6 אינץ', ובמיטב המסורת של אייסר, הוא נעים ובהיר, עם צבעים לא רעים בכלל. הטרוניה היחידה שיש לנו כלפי המסך, שהוא משקף מקורות אור בסביבה, ולכן לא מומלץ להציב אותו מול חלון שטוף שמש. יחד עם זאת, היכולת לשחק עם ההטייה, הופכת אותו לקריא במידה סבירה, כך שניתן להיפטר חלקית מההשתקפויות.

מחשב Acer Aspire R (צילום: ניב ליליאן)
מסך HD מלא (1920 על 1080) בגודל של 15.6 אינץ' | צילום: ניב ליליאן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ביצועים: מתמודד בקלות עם משימות כבדות

כיון שה-R7 הוא המחשב הראשון שנפל לידינו המכיל בתוכו את מעבד האסוול החדש של אינטל שמוכרז ממש בימים אלה, היינו ממש סקרנים לבדוק את הביצועים. ברם, נשארנו עם תאוותנו בידינו: מאחר ומדובר בדוגמת ייצור ראשונית עם מעבדי האסוול (הדגם שנמכר בארצות הברית נמכר עם מעבדי הדור הקודם, הדור השלישי – Ivy Bridge), המעבד כאן לא פועל במלוא היכולת שלו, ובכלל, לא כל הדרייברים מותקנים ועוד שאר צרות האופייניות לדוגמאות ייצור ראשוניות, וכמובן שקיבלנו זאת בהבנה.

מחשב Acer Aspire R (צילום: ניב ליליאן)
לא המחשב האידיאלי לכולם | צילום: ניב ליליאן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ובכל זאת מדובר ב-Core i5, מהדור הרביעי של הסדרה, כפול ליבות ומרובע נימים, שפועל במהירות של 1.9 גה"צ, ומשלב גם זיכרון ליבה מסוג חדש ואת המעבד הגרפי החדש של אינטל, ה-Intel Graphics HD 5000, שאמור לתת ביצועים טובים הרבה יותר מהדור הקודם.

אז מבחני ביצועים סטנדרטיים לא יכולנו להריץ עליו היטב, אבל כן יכולנו להריץ עליו סרטי 4K, כלומר סרטים עם רזולוציה גבוהה פי ארבעה מ-HD מלא. התרשמנו מאוד – ה-R7 הריץ את הסרט בצורה חלקה ואפילו זרק לעברנו מבט מזלזל של "נו, אתם רוצים לתת לי עוד משהו לעשות? כי אני משתעמם פה". לאור זאת נשער שה-R7, שמצויד גם בשמונה גיגהבייט זיכרון ודיסק מגנטי של 750 גיגהבייט, יתמודד בקלות גם עם מטלות כבדות אחרות. אייסר אומרים שהוא ישווק גם עם מעבד Core i7, חזק אף יותר מזה שהותקן בדגימת הייצור שקיבלנו.

מחשב Acer Aspire R (צילום: ניב ליליאן)
ווינדוס 8 כמובן | צילום: ניב ליליאן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

סיכום ומסקנות: בחירה הולמת, אבל לא לכולם

ה-R7 הוא ניסוי מעניין, ובעינינו, די מוצלח. נכון, זה לא המחשב האידיאלי למי שמתעקש להשתמש במשטח הצבעה מסיבה כזו או אחרת, אבל מי שזורם עם העידן הנוכחי, ומוכן לאמץ את מסך המגע לליבו, הוא בהחלט יהווה בחירה הולמת לדור שמפעיל מחשבים בנגיעת אצבע.

*המחיר בארה"ב, עבור דגם עם המעבד מהדור הקודם ומפרט קצת יותר חלש ממה שנבדק כאן הוא אלף דולר. המחשב צפוי להגיע לישראל בחודשי יולי-אוגוסט, במחיר משוער של 5,500 שקלים לתצורה הבסיסית.

מחשב Acer Aspire R (צילום: ניב ליליאן)
קצת כבד בשביל להיות מחשב נייד | צילום: ניב ליליאן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

>> HTC One: נראה שמצאנו את הסמארטפון הכי טוב בעולם

>> מבחן המיליון: אלה הם עשרת המחשבים הנייגים הטובים ביותר

לכל הסקירות