כמה זמן לוקח להקליד "נקסטר הוא האתר הטוב בעולם" על מחשב בלי מקלדת? זה הניסוי הקצר שערכנו היום, ללא אימונים מקדימים, ברגע שקיבלנו לידינו את Yoga Book - מחשב נייד בעל מקלדת וירטואלית שנעלמת והופכת למשטח ציור, שאיתו שיחקנו לראשונה בספטמבר האחרון בתערוכת IFA בברלין, ועתה הוא מגיע לישראל עם מקשים וירטואליים בעברית. התוצאה הוכיחה שלמרות ההעדפה למחשבים עם מקלדות פיזיות, עם כפתורים שאפשר להרגיש, מקלדות וירטואליות הן תחליף לא רע בכלל כשהן בגודל הנכון.

המקלדת של "יוגה בוק", שהוצג במסגרת אירוע השקת מחשבים חדשים של לנובו בישראל, היא בעצם משטח חלק. בשכבה העליונה של המשטח חרוטים בלייזר מקשים עם אותיות באנגלית ובעברית, סימנים ומספרים. מתחת למשטח נמצאת תאורה אחורית שחושפת את המקשים, ובלחיצה על הכפתור המיוחד שבראש המקלדת - התאורה נכבית והמקלדת הופכת למשטח מגע גדול, עליו ניתן לצייר בעט. מעניין לציין שהמשטח תומך לא רק בעט סטיילוס, אלא גם בעט רגיל, אם שמים בינו לבין המשטח דף שיספוג את הדיו. למעשה, זה המחשב הראשון בעולם שמאפשר לצייר ציורים פיזיים ולהמיר אותם תוך כדי כך לפורמט דיגיטלי.

אין תמונה
מי הזיז את המקלדת שלי? יוגה בוק של לנובו

מלבד המקלדת הנעלמת, מדובר במחשב אולטרה-נייד שהופך לטאבלט על ידי סיבוב המסך על צירו עד שהוא נשכב מאחורי המקלדת. בדרך כלל, מחשבים שהופכים לטאבלטים בצורה כזו אינם נוחים לאחיזה, אך יוגה בוק בנוי בצורה שמעניקה לו גם לאחר ההיפוך תחושה נוחה למדי לאחיזה, וגם העובי הזערורי שלו - 9.6 מילימטר, יחד עם משקל של 690 גרם בלבד, הופכים אותו למכשיר הראשון שנותן תחושה שניתן להשתמש בו גם כמחשב וגם כטאבלט למרות שאי אפשר לנתק את המסך שלו (הטאבלט) מהמקלדת.

עם זאת, כמחשב אולטרה-נייד, הוא כולל מפרט חלש יחסית, עם מעבד אטום X5 של אינטל, זיכרון עבודה בנפח 4 גיגה-בייט, אחסון פנימי בנפח 64 גיגה-בייט בלבד, מסך Full HD בגודל 10.1 אינצ' וחיי סוללה מוצהרים של 15 שעות עבודה. הוא מגיע בגרסה שמריצה את מערכת ההפעלה ווינדוס 10 של מיקרוסופט במחיר של 2,800 שקל* ובגרסה שמריצה את אנדרואיד של גוגל במחיר של 2,500 שקל*.

לצד המחשב החדש והמעניין, השיקה לנובו בישראל מכשירים נוספים בסדרת יוגה.

אין תמונה
טאבלט עם מקלדת מתנתקת מדגם Miix 510 של לנובו

אחד מהם הוא Miix 510, הדגם היחיד שהוצג שהוא למעשה טאבלט עם מקלדת מתנתקת. הוא דומה מאוד ל-Surface Pro של מיקרוסופט, וגם מגיע עם מפרט לא נחות בהרבה מהטאבלט ההיברידי של מיקרוסופט: מעבד Core i7 של אינטל, זיכרון עבודה בנפח 4 עד 8 גיגה-בייט, אחסון פנימי מהיר בנפח עד 512 גיגה-בייט, מסך 12.2 אינצ' וחיי סוללה של עד 7.5 שעות עבודה. מחירו בישראל החל מ-3,200 שקל*.

גם מחשב נייד במראה מסורתי יותר הוצג באירוע - יוגה 910, בעל מפרט מתקדם ומסך מתהפך. המחשב מבוסס על מעבדי Core i החדשים מהדור השביעי של אינטל, מגיע עם זיכרון עבודה בנפח עד 16 גיגה-בייט, אחסון פנימי מהיר בנפח עד 1 טרה-בייט, מסך בגודל לא שגרתי של 13.9 אינצ' ברזולוציה של Full HD או 4K בעל מסגרת דקיקה מאוד, קורא טביעות אצבע וגוף בעובי 14.3 מילימטר ומשקל 1.38 קילוגרם. מחירו בישראל החל מ-6,300 שקל*.

באירוע התגאתה סיגל אלבאום, מנכ"לית לנובו ישראל, בכך שלנובו מובילה כבר 3 שנים את שוק המחשבים הניידים, והביעה ביטחון ביכולתה של החברה להמשיך להוביל את השוק. חואן צ'ינצ'ילה, מנהל השיווק של החברה בדרום אירופה, הוסיף שהחברה מנסה לספק היום, מעבר למחשבים עצמם, גם שירותים משלימים כמו אחסון ענן.

* - כל המחירים בכתבה עוגלו 10 שקלים כלפי מעלה.