ראיתם אותם בערי תיירות ברחבי העולם (כולל ישראל), או בחתונות, או ביום כיף של העבודה. מאיירים שיושבים עם מלא צבעים ובלוק ציור ועושים קריקטורות שלכם עם ראש גדול, שרירים ומכונית, כי אתם אוהבים מכוניות. בתערוכת IFA בברלין, המאיירים האלה עובדים עם טאבלט משונה, שבחלקו התחתון - זה שאמור להיות המקלדת - הוא מלבן שחור שעליו מציירים עם סטיילוס, ובחלקו העליון נראה הציור על המסך.

המחשב הנייד כפול המסך המשונה הזה הוא יוגה בוק (Yoga Book) של לנובו, והוא גם אחד המוצרים המגניבים שנחשפו השנה ב-IFA - תערוכת הטכנולוגיה שמתקיימת בברלין. מצד שני, עולה השאלה האם הוא באמת יהיה שימושי או שזה רק גימיק.

לנובו הציגה ב-IFA שלל מוצרים, ובהם גם לפטופ חדש ורגיל בסדרת היוגה, שאותו אפשר לסובב ב-360 מעלות כדי להפוך אותו לטאבלט, מצלמה מבית היוצר של הסלבלאד (שהייתה אחראית למצלמה שתיעדה את הנחיתה על הירח) שמתחברת לטלפונים של מוטורולה ועוד. כמו חברות אחרות ב-IFA, גם לנובו דאגה לציין במהלך המצגת כמה היא טובה יותר מאפל. שלא יהיה לכם ספק, אפל יושבת, צופה ותגיב. לא באופן ישיר, אבל תגיב.

כך או כך, היוגה בוק נראה כאילו הוא יצא מסרטי מדע בדיוני. או מהמפעל של אייסר ב-2011, בשם Iconia. או מהמפעל של טושיבה ב-2010, בשם Libretto. כן, לנובו אינה הראשונה שמציעה טאבלט עם מסך כפול. הוא בגודל של ספר ילדים ממוצע (גודל המסכים הוא 10.1 אינץ', המשקל הוא 680 גרם), ונפתח ב-360 מעלות. הוא מבוסס על ווינדוס או אנדרואיד.

אין תמונה
"זה אלבום של יוצר אישי וממש לא אלבום דתי"

המסך התחתון הוא לא מסך רגיל. הוא פשוט משטח מגע ענק שהופך מזכוכית שחורה למקלדת מוארת, שעליה די נוח להקליד, אבל כמובן דורש הסתגלות. זה מוזר שלא מרגישים כפתורים נלחצים. מרגישים רק רטט, כמו בהקלדה על סמארטפון. אפשר להעלים את המקלדת ולצייר עליו עם סטיילוס, כאשר בחלק העליון יופיע הציור (וזה באמת דורש ריכוז ולימוד), ואפשר לשים עליו דף ולצייר בעט אמיתי - כזה שיוצא ממנו דיו, ובמקביל הציור יעבור למסך.

השימוש בו די נוח. בתוך כמה דקות הצלחנו להבין איך זה עובד ומי נגד מי. אבל עדיין לא השתכנענו שמדובר במוצר באמת שימושי ליום יום, אלא יותר גאדג'ט מגניב למי שרוצה פשוט גאדג'ט מגניב, או אולי לאמנים ויזואליים ומאיירים.

בארצות הברית הוא יימכר במחיר של החל מ-500 דולר (כ-1,900 שקל). טרם נמסרו מועדי השקה ומחירים בישראל.