מסך 10.6 אינץ' ב-HD מלא, חלונות 8 ומקלדת מגנטית צבעונית. ה-Surface של מיקרוסופט

השמועות לקראת מסיבת העיתונאים עם התוכן הסודי שזימנה מיקרוסופט  הלילה (ג') התבררו כנכונות: החברה הכריזה באופן רשמי על כוונתה להתחיל לייצר טאבלטים, והיא אף חשפה את השם ואת האבטיפוס הראשוני של הטאבלטים שהיא מתכוונת לייצר: Surface.

עוד לפני מסיבת העיתונאים רמזה החברה שמדובר בהכרזה שתרעיד את עולם המחשוב, ואכן כך – מיקרוסופט יוצאת למלחמה ישירה, ראש בראש, בלי כל ניסיון לקחת שבויים, באייפד של אפל.

"אנחנו תמיד היינו חברת חומרה", אמר סטיב באלמר, מנכ"ל החברה. "אנחנו מייצרים עכברים, מקלדות, מצלמות אינטרנט וכמובן את ה-Xbox, בין שאר הדברים. הדברים עובדים טוב יותר כשהחומרה והתוכנה מתוכננים מראש ביחד, ובדיוק כמו שחלונות 1.0 היה זקוק לעכבר, רצינו להעניק לחלונות 8 ליווי של מוצר חומרה חדשני משל עצמה".

הרגלית היא חלק ממארז ברירת המחדל של ה-Surface

אז מהו בעצם ה-Surface? למעשה מדובר בשני טאבלטים: אחד שיהיה מבוסס על מעבד ARM, וכמובן יפעל עם Windows RT, ואחד שיהיה מבוסס על מעבד של אינטל ויגיע עם Windows 8 Pro. ככל הנראה הטאבלט שמבוסס על מעבד ה-ARM יגיע ראשון לשוק. שני הטאבלטים יציעו מסך בגודל 10.6 עם תצוגה שמכנים במיקרוסופט ClearType שתתמוך לפחות ברזולוציה של 1,920×1,080 פיקסלים. שני הטאבלטים גם יגיעו עם כיסוי מובנה שמכונה VaporMg שכולל גם מעמד להצבת הטאבלט באלכסון לצורך קריאה קלה יותר מהמסך. אבל מעבר לכך, ומעבר להבדל במעבד ובגרסה של חלונות 8, יש עוד מספר הבדלים משמעותיים בין שניהם.

הטאבלט מבוסס ה-ARM ישקול 676 גרם בלבד ועוביו יהיה כ-9.3 מ"מ, וזאת לעומת 903 גרם ועובי של 13.5 מ"מ של חברו/יריבו. מצד שני, הסוללה בה יהיה מצויד הטאבלט שמבוסס על מעבד אינטל היא בנפח של 42 וואט/שעה, זו של ה-ARM היא בנפח של 31.5 וואט/שעה בלבד, אבל אסור לשכוח שנכון לעכשיו צריכת האנרגיה של מעבדי ה-ARM קטנה יותר מזו של מעבד ה-Ivy Bridge Core i 5 שאמור להיות בליבו של הטאבלט האינטלי, כך שייתכן שבסופו של דבר זמן העבודה יהיה זהה פחות או יותר.

שתי גרסאות ל-Surface, וזו שמבוססת על מעבד ARM מציעה עובי של 9.3 מ

הבדל נוסף בא לידי ביטוי ביכולות הטכנולוגיות הגבוהות יותר של הטאבלט שמבוסס על מעבד אינטל: תמיכה ב-USB 3.0 ולא רק 2.0, תמיכה בכרטיס microSDXC ולא רק ב-microSD וכן יציאת micro DisplayPort שמקלה על החיבור למסכים מודרניים. שתי הגרסאות יהיו מצוידות באנטנה אלחוטית מסוג 2×2 MIMO. הגרסה האינטלית תתמוך גם בחרט שככל הנראה יגיע עם המחשב, ולעומתה גרסת ה-ARM תגיע עם ערכת Office 2013 RT (גרסת Home & Student) כשלעומת זאת גרסת אינטל לא תהיה מצוידת בערכת תוכנות משרדית.

מיקרוסופט לא סיפקה פרטים לגבי מחירים ולגבי מועד ההשקה, אך במסיבת העיתונאים גם חשפה מקלדת שמתחברת למחשב באופן מגנטי ומציעה, מעבר לשורות מקשים מלאות, גם משטח עכבר שתומך בריבוי מגע, כך שאפשר יהיה לעבוד עם הטאבלט בדיוק כמו עם מחשב נייד שיהיה מבוסס על חלונות 8. המקלדת תוצע בצבעים רבים, ומדובר כמובן בניסיון להפוך את ה-Surface גןם לגאדג'ט לכל דבר ועניין. במקביל להכרזה השיקה מיקרוסופט אתר חדש שמציג את ה-Surface והוא זמין כאן. צפייה באירוע המלא

>> לכתבות נוספות באתר TGspot