החגים בפתח ואנחנו עומדים לבלות זמן רב בבית, עם המכשיר המיושן והמסורבל ההוא שמציג אפליקציות מוזרות על מסך ענק. כלומר, המחשב. רגע לפני שאתם נכנסים להלם מכמה שהוא מרגיש איטי לעומת האייפון או האנדרואיד שלכם וקוראים לטכנאי מחשבים שיעשה את הקסמים שלו, כדאי שתדעו שאתם יכולים לתקן את המחשב שלכם לבדכם. בניגוד לסמארטפון, זה אפשרי ואפילו לא כל כך קשה כמו שאתם חושבים. אפשר לעשות את זה לחלוטין לבד ולחסוך הרבה כסף וכאב ראש.

הבעיה: המחשב איטי מידי / לוקח לו יותר מידי זמן לעלות

אישה עצובה מול מחשב
מי יישבר ראשון, המחשב או האדם? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

הרבה אנשים מעדיפים לקרוא ישר לטכנאי, או אפילו להחליף את כל המחשב שלהם, ברגע שהוא נהיה קצת איטי מכפי שהם היו רגילים. בנוסף, ככל שעובר הזמן, תוכנות שונות מעמיסות לנו על שולחן העבודה, מציגות פופ-אפים (הודעות קופצות) מעצבנים והודעות מערכת טורדניות שגורמות לנו לרצות לפרמט אותו במקרה הטוב, ולזרוק אותו מהחלון במקרה הקיצוני. נכון, מחשבים מזדקנים, זה בלתי נמנע, וככל שנשתמש בהם יותר הם יישחקו יותר. אבל ישנם כמה דברים שאפשר לתקן לבד.

1. הסרה מהירה מהמחשב: להסיר את כל התוכנות שאנחנו לא צריכים - עם יד על הלב, צריך להודות שרוב הדברים שנמצאים על המחשב שלנו לא צריכים להיות שם. באמת. קודם כל, נסיר את תוכנות המחשב שאנחנו לא צריכים יותר או לא עושים בהן שימוש.

לחצו על התחל -> כנסו ל"לוח הבקרה" (Control Panel) -> "הסר תוכנה" (Uninstall a program), שם תמצאו את את כל התוכנות שמותקנות על המחשב שלכם.

הסרת תוכנות
התחל---> לוח הבקרה ---> הסר תוכנה

שימו לב לעמודה "שימוש לאחרונה" (Last Used), שבה ווינדוס תגיד לכם מתי השתמשתם באותה תוכנה לאחרונה (לא רואים את העמודה? לחיצת כפתור ימני על העמודות וסימון V על "שימוש לאחרונה". אם היא לא מופיעה ברשימה הקצרה, בדקו תחת "עוד"). עברו על הרשימה והסירו מה שאתם לא משתמשים בו יותר. תוכנות שווינדוס מזהירה ומציעה שלא להסיר - אל תסירו. הקשיבו לה.

הסרת תוכנות
התוכנות שאתם לא משתמשים בהן - כנראה אתם לא צריכים אותן

2. הסרה מהירה מהמחשב בעזרת תוכנה חיצונית: את הטריק הקודם כמעט כולם מכירים. אבל יש משהו יותר רציני שאפשר לעשות בשביל להסיר תוכנות מהמחשב שלכם. הורידו את Revo Uninstaller. הגירסה המקצועית יותר תתן לכם לשחק עם קצת יותר הגדרות והיא חינמית ל-30 יום. אך גם הגירסה החינמית הרגילה תספיק.

התקינו אותה על כונן חיצוני, כך שהיא לא תשב באותו הכונן של מערכת ההפעלה. אם יש לכם דיסק-און-קי או כונן קשיח נייד, זה יתאים. אחר כך, הריצו אותה מהכונן החיצוני -> בחרו ב-tools. לפניכם רשימה של כל מה שמותקן לכם על המחשב. הסירו את הסימון שלצד כל מה שאתם לא רוצים שיהיה יותר במחשב שלכם והתוכנה תסיר לכם את המטרד בצורה נוחה ונעימה. אנחנו מאוד ממליצים עליה. מלבד תוכנות, היא תוכל להסיר מהמחשב סרגלי כלים לא נחוצים ומטרדים אחרים.

3. הסרה של קבצים זמניים: תוכנות זה נחמד, אבל יש גם הרבה קבצים שיש לכם על המחשב ואין בהם צורך, כמו קבצי tmp - קבצים זמניים שמערכת ההפעלה יוצרת כשהיא עולה, אבל אז לא מסירה אותם. הקבצים האלה יכולים להתאגד לגיגות על גבי גיגות שתופסים לכם מקום על המחשב.

פתחו את "המחשב שלי" (התחל -> המחשב שלי) -> סמנו את כונן המערכת (תוכלו לזהות אותו בכך שיש עליו סמל Windows) -> הקישו עם הכפתור הימני של העכבר -> בחרו ב"מאפיינים". בחלון שיפתח, בחרו בלשונית כללי-> לחצו על כפתור "ניקוי כונן".

ניקוי כונן
ניקוי כונן

לאחר סריקה קצרה, יופיעו לפניכם כל האופציות של הסרת הקבצים המיותרים על המחשב שלכם. אל תתביישו - בחרו בקבצים זמניים (tmp), תוכן סל מיחזור (שימו לב! התוכן של סל המחזור יאבד לעד, אז בדקו לפני כן שאין לכם שם קבצים חשובים), היסטוריית גלישה אם אתם משתמשים באינטרנט אקספלורר... סמנו הכל. כמו שאמרנו - אנחנו רוצים להתחיל מחדש.

4. למיטיבי לכת: אספנו כלים חינמיים נוספים לטיפול ותחזוקה של המחשב. נסו למשל את הכלי החינמי הזה. אם אתם רוצים כלי חיצוני שיסיר לכם קבצים זמניים ולא נחוצים מהמחשב, נסו את CCleaner, שהוא יותר אגרסיבי מהכלים המובנים של ווינדוס.

סולוטו
מזרזת את עליית המחשב. סולוטו

4. הסרת וירוסים ורוגלות - תוכנות ריגול ונוזקות מגיעות למחשב שלכם מאתרים מפוקפקים ברשת, נדבקות למחשב, נשארות שם, ויכולות להאיט אותו במקרה הטוב ולשלוח את המידע שלכם לגורמים זדוניים במקרה הרע. תמיד טוב להסיר רוגלה מהמחשב, לא משנה מה המצב שלו. הורידו למשל את Super Anti Spyware ועקבו אחרי ההוראות. זה פשוט מאוד. התוכנה תסרוק את המחשב שלכם ותמצא את הקבצים הנגועים והתוכנות שאתם פשוט חייבים להסיר מהמחשב. מומלץ לעשות זאת לפחות פעם בחודש.

אגב, למה שעשינו עכשיו אין קשר לאנטי-וירוס. אנחנו בטוחים שיש לכם על המחשב אנטי-וירוס טוב ונחמד שאתם דואגים לעדכן. אבל במידה ולא, הורידו עכשיו ובחינם את Avast. זהו אנטי-וירוס קטן ופשוט שיקל על החיים שלכם מאוד. סרקו איתו את המחשב כדי למצוא את כל הווירוסים שמסתתרים ורוצים להרוס לכם את החיים. אנטי-וירוס זה דבר פשוט יחסית כיום, ולא חייבים מוצרים גדולים וסבוכים שמתאימים יותר למקצוענים. (עוד 7 אנטי-וירוסים מצוינים).

הבעיה: המחשב לא נדלק

אישה משועממת מול מחשב
זה אולי נראה טריוויאלי, אבל יכול להיות שהמחשב לא נדלק כי הוא פשוט לא מחובר לחשמל | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אין חשמל: לא תאמינו בכמה פעמים כשהמחשב לא נדלק,  מדובר בסך הכל בבעיות פשוטות של חשמל, לפעמים בצורה מעצבנת ומגוחכת ממש: קודם כל, בדקו את כל הכבלים שמחוברים למחשב שלכם. בדקו את כבל המידע שמחובר למסך. בדקו האם הוא רופף, והדקו אותו. עדיין מסך שחור? בדקו את הכבל שמוביל מהמחשב לשקע החשמל בקיר. מדובר בכבל אחיד ופשוט, כמו כבל של קומקומים חשמליים ישנים, שניתן לקנות בכל חנות חשמל או חנות מחשבים שכונתית.

עדיין לא עובד? ייתכן שמדובר בבעיה בספק הכוח שלכם או בחומרה הפנימית. כאן כבר מדובר בבעיית חומרה קצת יותר רצינית, וגם אותה נעזור לכם לפתור, או לפחות לזהות בעצמכם.

אם המחשב כלל אינו נדלק כשאתם לוחצים על כפתור ההפעלה, הביטו על חלקו האחורי, במקום שאליו מתחבר כבל החשמל מהקיר, זהו ספק הכוח. לעתים, לספק הכוח יש מתג הפעלה ראשי משלו, שעוקף את כפתור ההפעלה בחזית - כמו השאלטר הראשי בבית. אם יש כפתור כזה, בדקו שהוא על 1 (דלוק) ולא על 0 (כבוי), ונסו שוב ללחוץ על כפתור ההפעלה החזיתי. אם אף נורה אינה נדלקת, כנראה שיש לכם תקלה בספק הכוח וצריך לקרוא לטכנאי שיחליפו.

הביאו מברג: אם נורות החיווי נדלקות, אבל המחשב עדיין דומם כגווייה ואתם לא שומעים את הרחשים הרגילים מבפנים המצביעים על פעילות תקינה והמסך אף הוא שחור, או לחליפין אתם שומעים סדרה של צפצופים קצרים וארוכים - מדובר בבעיית חומרה: ייתכן שכרטיס המסך או הזיכרונות שלכם זזו ממקומם, או תקלה במעבד. במקרה כזה, כבו את המחשב, נתקו אותו מהחשמל, והביאו מברג.

גבר מתקן מחשב
בודקים אם הכל מחובר לחשמל | צילום: Thinkstock

מארזי המחשבים הביתיים יהיו סגורים בדרך כלל בברגי פיליפס, אז הביאו מברג מתאים. לרוב, דלתית הצד של המארז, זו שבצד שמאל, תהיה נעולה בשניים או שלושה ברגים כאלה. הבריגו אותם החוצה (שמרו אותם בצלוחית או מקום בטוח, שלא ייאבדו), הסיטו לאחור בעדינות ובתקיפות את הדלתית, והסירו אותה ממקומה.

כעת, הביטו אל תוך המארז. סביר להניח שאחד הדברים הראשונים שיבלוט לכם לעין הוא תושבת המעבד, שמעליה יתנשאו צלעות קירור (נראות כמו קוביית מתכת מחורצת) ומעליהן המאוורר. נסו באמצעות מקלות אוזניים יבשים להסיט מעט את המאוורר לכאן ולכאן ולנקות ממנו אבק בעדינות. ייתכן שהמאוורר תקוע, מה שגורם למעבד להתחמם, ולמחשב לכבות.

כעת, עקבו אחר כבל המסך שזה עתה הידקתם למקומו. רואים להיכן הוא מתחבר? במחשבים חדשים יותר, כרטיס המסך הוא חלק מהלוח הראשי, אבל בחלק מהמחשבים, במיוחד יותר ישנים,  ניתן למצוא כרטיס מסך נפרד, מה שמכונה "דיסקרטי". תוכלו לזהות אותו לפי העובדה שהוא בולט בצורה אנכית מתוך הלוח הראשי, יושב בתוך תושבת (לרוב צבועה בלבן) והקצה שלו, זה שתקע המסך מתחבר אליו, הוא פס מתכת שמשתלב בתוך הקופסה של המחשב (מארז). אם יש לכם כרטיס כזה, נסו ללחוץ אותו טיפה כלפי מטה - שוב, בעדינות. לפעמים כרטיסי מסך שיצאו ממקומם גורמים לכך שהמחשב יחדל מלפעול.

באופן דומה, צריך לבדוק שהזיכרונות לא יצאו ממקומם. הזיכרונות דומים בצורתם הכללית לכרטיס המסך, אבל הם קטנים  ומאורכים יותר (לעתים יהיו מחופים בכיסוי מתכתי) -  ולרוב יישבו בקרבה פיזית לתושבת המעבד.

שימו לב! זיכרונות הם רכיבים שרגישים במיוחד לחשמל סטטי! לכן, לא מומלץ לגעת בהם ביד חשופה, אלא למשל לעטות כפפה מחומר שאינו מוליך חשמל סטטי. כפפות צמר הן רעיון רע. נסו כפפות גומי עבות. גם את הזיכרונות אפשר לנסות להדק בעדינות למקומם. אבל אל תפעילו עליהם לחץ מוגזם.

כעת, הכניסו את הדלתית למקומה (שימו לב שיש לה שיני מתכת שצריכות להתאים בדיוק לשקעים התואמים במארז, הפעלת כוח עלולה לעקם אותן), החליקו אותה למקומה והבריגו בחזרה את הברגים. כעת, חברו חזרה את כבל החשמל והפעילו את המחשב.

הבעיה: הווינדוס לא עולה

מסך שגיאה כחול של ווינדוס
המסך הכחול המפורסם שגורם לחרדה

הסיוט הגדול של כולנו הוא שיום אחד אנחנו באים להפעיל את המחשב - והוא פשוט נתקע. אפשר לצרוח, אפשר לקפוץ מהחלון, ואפשר לעשות עם זה משהו.

קודם כל - להירגע. זה קורה לכולם. מערכות הפעלה הן דבר מסובך, וזה די הגיוני שהן יתקלקלו כל כמה זמן. מזל שאפשר לתקן את זה. המחשב הרי נדלק, דברים מופיעים על המסך. המסך השחור והמפחיד שלפני שווינדוס עולה ונתקע שם? תקראו מה הוא כותב לכם.

אם המחשב לא מוצא כונן לאתחל ממנו את המחשב, כנראה שמדובר בבעיית הארד דיסק (כונן קשיח). יש הרבה שיטות לנסות להציל את הכונן הקשיח שלכם, שהוא אחד החלקים המכניים הכי רגישים במחשב שלכם ולכן מקור לבעיות רבות. ישנם אנשים ששמים אותו בפריזר מהר במטרה להציל את המידע שיושב עליו.

אבל בגלל שלא נראה לנו שיש לכם יותר מדי מקום במקרר, אולי זה הזמן להזמין טכנאי. בכלל, במקרה של תקלות בדיסק הקשיח - מומלץ לא לתקן לבד, אלא להתייעץ עם מומחה בעל הבנה בשחזור מידע.

אפשרות נוספת היא בעיית דרייבר (מנהל התקן) - תוכנה קטנה שמפעילה כל אחד מהתקני החומרה שלכם. ייתכן שאחת כזו שעדכנתם לאחרונה עושה צרות (לא פעם תקלה כזו תלווה במסך כחול, מה שמכונה גם "מסך המוות הכחול"). אם עדכנתם תוכנה כלשהי, ביצעתם הפעלה מחדש ולפתע המחשב מפסיק לעלות - רוב הסיכויים שזו הבעיה.

הפתרון שאנחנו מציעים הוא קצת גורף, מודים, אבל הוא פותר את רוב הבעיות. קודם כל - מצאו בבית את תקליטור ההתקנה של החלונות שלכם - פריט חובה בכל בית.

הכניסו אותו לכונן התקליטורים שלכם והפעילו מחדש את המחשב. המחשב יפעיל את מערכת ההפעלה מתוך התקליטור, ולא את זאת שעל המחשב.

אם המחשב בכל זאת מתעלם מהתקליטור, הפעילו מחדש את המחשב ולחצו על F12 כדי להיכנס ל-BIOS, התוכנה הבסיסית ביותר של המחשב, ו"להסביר" למחשב בדיוק מה הוא צריך לעשות. חפשו את האפשרות CD-ROM תחת Boot ובחרו אותה.

אז, תראו את תוכנת ההתקנה של ווינדוס עולה מולכם, לרוב בצבע הכחול והמוכר. היא תשאל אתכם האם אתם רוצים להתקין את מערכת ההפעלה מחדש או רק לתקן אותה. אתם יודעים באיזו אופציה לבחור. בחרו ב-Repair my computer, ותנו לווינדוס לעשות את שלו. המהלך הזה פותר אחוז ניכר מהבעיות.

* המדריך פורסם במקור בתאריך 23 באוגוסט 2012, ועודכן ב-10 בספטמבר 2015.