השמועות היו מדויקות כמעט עד האחרונה שבהן: באירוע הערב (ד') חשפה אפל את אייפון 7 ואייפון 7 פלוס, אחד השינויים הקטנים ביותר אי פעם בסדרת הסמארטפונים שלה. אנחנו ליווינו את האירוע ופירשנו אותו בשידור חי.

המכשירים החדשים נראים כמעט זהים לקודמיהם, עם אותו מבנה מעוגל בצדדים. ההבדל העיקרי במראה הוא פסי האנטנות שהוזזו מאמצע הגב לקצוות שלו (למעלה ולמטה). הם מגיעים באותם גדלים - 4.7 אינצ' לאייפון 7 ו-5.5 אינצ' לאייפון 7 פלוס.

גם המחיר לא ממש השתנה - אייפון 7 יעלה 650 דולר לגרסה הבסיסית ו-750 או 850 לגרסאות בעלות אחסון מוגדל, ואייפון 7 פלוס יעלה 20 דולר יותר מאייפון 6s פלוס - 770 דולר לגרסה הבסיסית ו-870 או 970 לגרסאות עם אחסון מוגדל. ההבדל הוא נפח האחסון בכל רמת מחיר: במקום 16 בגרסאות הבסיס ו-64 או 128 לגרסאות היקרות יותר, מגיעים המכשירים החדשים עם 32 גיגה-בייט בדגמי הבסיס ו-128 או 256 גיגה-בייט לדגמים היקרים. על כך יש להוסיף מיסים מקומיים.

הזמנות מוקדמות בחו"ל יחלו ב-9 בספטמבר -יום שישי הקרוב, ונחיתה בחנויות ב-16 בספטמבר - יום שישי בשבוע הבא. ישראל לא ברשימת ההשקה הראשונית, אך סביר להניח שיחידות בודדות יגיעו לחנויות פרטיות מיד אחרי ההשקה בארצות הברית, במחירים של 4,000-5,000 שקלים. לרשתות השיווק הגדולות הוא יגיע בעוד כחודש-חודש וחצי כאשר בהתחלה תשמעו על "מחסור במלאי". המחירים מדי שנה היו סביב 3,600 שקלים וסביר שאלה יהיו המחירים כבר עכשיו.

הבדלים קצת יותר משמעותיים בין המכשירים החדשים לקודמיהם מסתתרים בפרטים הקטנים: אייפון 7 ו-7 פלוס מגיעים עם מסך צבעוני יותר, כפתור בית חדש המבדיל בין עוצמות לחיצה שונות ורוטט באופן שאמור לתת תחושה שונה לפי עוצמת הלחיצה, שני רמקולים הממוקמים בראש ותחתית המכשיר, כך שבעת צפייה בסרטים תשמעו את הקול בסטריאו ושקע האוזניות שנעלם.

במקום שקע אוזניות תוכלו להשתמש באוזניות שמתחברות לשקע הטעינה של המכשיר, Lightning, במתאם לחיבור אוזניות ישנות או באוזניות אלחוטיות. אפל ייצרה שני זוג כזה משלה, בלי חוטים כלל, שמופעלות אוטומטית כאשר הן מוכנסות לאוזן ונטענות בתוך נרתיק האחסון שלהן. זוג אלחוטי נוסף שאפל מציעה הוא דור חדש של אוזניות הביטס סולו הגדולות יותר.

חידוש משמעותי נוסף באייפונים חדשים הוא המצלמות: החיישנים שודרגו ל-12 מגה-פיקסל מאחור (לעומת 8) ו-7 מלפנים (לעומת 5) וזכו לעדשות משופרות וצבעים משופרים. אייפון 7 פלוס זכה, כמו קודמו, במצלמה אחורית טובה יותר מזו של אחיו הקטן, עם שני חיישנים מאחורי שתי עדשות - אחת רחבה ואחת רגילה, כפי שמציעה LG ב-G5 שהושק בתחילת השנה. אפל מנצלת את שתי העדשות כדי ליצור אשליה כאילו למצלמה יש זום, כמו של מצלמות עם עדשות טלסקופיות - אבל זה לא באמת ככה. העדשות יכולות לצלם בשני מצבים וכל היתר נעשה באמצעות תוכנה.

אין תמונה
עו"ד אלי סבן

חוץ מאייפונים חדשים, הציגה אפל גם גרסה חדשה לשעון החכם שלה, שנראית בדיוק כמו הקודם אבל מהירה יותר, חיישנים מדויקים יותר מסך בהיר במיוחד. גרסה מיוחדת של השעון בשיתוף עם נייקי תגיע עם רצועה גמישה ונושמת.

הכרזות נוספות כללו אפשרות לעבודה של מספר משתמשים במקביל על אותו קובץ בחבילת התוכנות המשרדיות שלה - מה שבגוגל ומיקרוסופט קיים כבר מספר שנים, וגרסה מיוחדת של פוקימון גו לשעון.

ואם אתם ממש מעוניינים לדעת, מי שהגיע לכנס עשוי לרצות להצטרף לתביעה הייצוגית נגד מארגני ההופעה של סיה בישראל, כי גם באירוע הזה היא הוזמנה להופיעה וביצעה שיר שלם כשהיא עומדת בפינה חשוכה של הבמה ופאה בשחור-לבן מסתירה לחלוטין את פניה. לתמונה גללו עוד קצת מטה.

סיה באירוע השקת אייפון 7 (צילום: אפל)
סיה מופיעה. טוב, לא בדיוק | צילום: אפל

העדכונים מזמן האירוע:

21:50 מחירים: 650 דולר לאייפון 7 עם 32 גיגה-בייט זיכרון, 750 דולר לאייפון 7 עם 128 גיגה-בייט ו-850 דולר לאייפון 7 עם 256 גיגה-בייט. אייפון 7 פלוס יעלה 770 דולר לגרסה עם 32 גיגה-בייט, 870 דולר ל-128 גיגה-בייט ו-970 דולר ל-256 גיגה-בייט. אייפון 6s ו-6s פלוס יימכרו גם הם בגרסאות חדשות עם יותר אחסון. הזמנות החל מ-9 בספטמבר -יום שישי הקרוב, ונחיתה בחנויות ב-16 בספטמבר - יום שישי בשבוע הבא. ישראל לא ברשימת ההשקה הראשונית.

21:44 - אפל מבטיחה שהמעבד החדש האריך את חיי הסוללה של האייפונים החדשים בשעתיים.

21:38 - הכי חשוב והכי מובן מאליו: ביצועים. אייפון 7 ו-7 פלוס מגיעים עם מעבד A10 Fusion, בעל 4 ליבות - 2 מהן מהירות ושתיים חסכוניות שצורכות רק חמישית מהאנרגיה לשימושים קלים יותר. המטרה היא לתת לבעלי אייפונים מהירות מקסימלית מתי שצריך אבל גם חיי סוללה משופרים - תחום שבו האייפון לא נחשב מצטיין יחסית למתחרים.

אין תמונה
עו"ד אלי סבן

21:34 - חוץ מזה, לא חייבים בכלל לחבר את האוזניות בחוט ותקע לשקע. לכן, אפל מציגה אוזניות חדשות בשם AirPods, שלא כוללות אף חוט. כל אחת מהן נכנסת לאחת האוזניים, נדלקת ומתחברת לאייפון באופן אלחוטי. אפשר להשתמש רק באחת או בשתיהן יחד בכל רגע נתון, ולכל אחת מהן יש חיי סוללה של עד 5 שעות. הן נטענות בתוך הנרתיק שלהן, שטוען אותן כמה פעמים, וסך הכל מסוגל להזין אותן ל-24 שעות שימוש. אז צריך לטעון אותו, וזה כן דורש כבל.

21:25 - המסך בהיר יותר ב-25% ומציג יותר צבעים מאי פעם. רמקולים - שניים - אחד בתחתית ואחד בראש. במילים אחרות: אפשר בלצפות בסרטים ולשמוע את הקול בשתי האוזניים באופן סטריאופוני. מה שאין הוא שקע אוזניות, כפי שחזו השמועות. במקום זה האוזניות יתחברו למכשיר באמצעות שקע הטעינה. לחברת JBL כבר יש אוזניות כאלו, והיא הציגה אותן בתערוכת IFA בשבוע שעבר. אפל תצרף מתאם לאוזניות לכל אייפון 7, ולא יהיה צריך לקנות אותו בנפרד.

21:18 - באייפון 7 פלוס יש מצלמה כפולה - אחת עם עדשה רחבה ואחת עם עדשה רגילה. מה אפשר לעשות עם זה? זום. בדומה ל-G5 וה-V20 של LG. ובעזרת תוכנה הזום מגיע עד רמה של 10X, בלי להרוס את התמונה כפי שקרה במצלמות סלולריות קודמות. אפשר גם לטשטש חלקים בתמונה לפי המרחק שלהם, כדי להשאיר את מה שקרוב ברור ולטשטש את הרקע.

21:12 - מלפנים יש מצלמת 7 מגה-פיקסל עם ייצוב תמונה וצבעים משופרים.

21:09 - המצלמה החדשה כוללת ייצוב תמונה אופטי בכל הדגמים, 6 עדשות, חיישן 12 מגה-פיקסל איכותי ויעיל יותר והמבזק מסתיר 4 נורות שונות בצבעים שונים שאמורות לתת תאורה מושלמת לאזן את הצבעים של הצילום. מעבד התמונה מזהה אנשים וחפצים ומתמקד בהם.

21:05  אייפון 7. "האייפון הכי טוב שאי פעם ייצרנו", אומר פיל שילר. והוא שחור! אבל יש גם בזהב, כסף וורוד ("זהב אדום"). כפתור הבית הישן נפרד מאיתנו לטובת כפתור מגע שמרגיש את עוצמת המגע ורוטט באופן שמדמה תחושה של לחיצה. אייפון 7 מוגן ממים ואבק בתקן IP67 - אחד פחות מסמסונג וסוני.

20:58 אפל הציגה את האייפון 7.

20:56 - אייפון. יותר ממיליארד כאלה נמכרו עד היום - סדרת המוצרים הנמכרת בהיסטוריה, לפי טים קוק.

20:54 - מחירים: החל מ-369 דולר לחדש, כאשר גרסה חדשה של השעון המקורי עם המעבד החדש תעלה 269 דולר. כמובן שכל המחירים הם החל מ, כשחומרים חזקים יותר ורצועות מעוצבות יותר מוסיפות למחיר. 

20:48 - גרסה מיוחדת של השעון עוצבה על ידי נייקי, עם רצועת גומי קלה ונושמת שמותאמת במיוחד לריצה.

20:42 - חישוב יעילות האימון שופרה ועכשיו היא מותאמת לשחיינים עם סוגי גוף שונים. המעבד החדש הוא כפול ליבה ומהיר ב-50%, והמסך החדש בהיר פי שניים מהקודם - בהיר יותר מכל מסך של כל מכשיר אפל אי פעם. לשעון החדש יש GPS מובנה, כך שאפשר לצאת לאימון בלי שעון ולעקוב אחר מסלול הריצה. קישוריות סלולרית אין, עדיין.

20:38 הדור השני של השעון נקרא אפל ווטש סדרה 2. הוא עמיד במים, בניגוד לשעון הקודם שלא ממש היה. יש לו רמקול מיוחד שעובד למרות שהוא לא חשוף לאוויר.

20:34 - המשחק מותאם לגודל הפצפון של השעון, כך שבמקום מפה עמוסה הוא מציג אילו פוקימונים נמצאים בסביבה. אם ביצה עומדת לבקוע מקבלים התראה ואפשר לצפות מה בוקע ממנה. כמובן שההליכה נרשמת באפליקציית הכושר של השעון.

20:32 - אם עוד לא נמאס לכם מפוקימון גו, שהורד כבר יותר מחצי מיליארד פעמים ושחקניו הלכו מיליארדו קילומטרים, עכשיו הוא עומד להגיע לשעון של אפל. ככה אפשר יהיה לחפש פוקימונים בלי להחזיק טלפון ביד בזמן שרצים ברחובות. פחות טלפונים שבורים, פחות התנגשויות בהולכי רגל אחרים. 

20:26 - אפל ווטש. השעון שהוצג לפני שנתיים והושק לפני כשנה וחצי וכולם רוצים למרות שהם לא באמת יודעים מה לעשות איתו. מנכ"ל אפל טוען שאפל הספיקה כבר להפוך ליצרנית השעונים מספר 2 בעולם - אחרי רולקס. בשעונים חכמים אף אחד לא מתקרב בכלל לאפל.

20:24 - חבילת התוכנות המשרדיות של אפל, iWork, היתה עד עכשיו בפיגור אחרי המתחרות בכל מה שנוגע לעבודה בצוות. עכשיו, כמו בתוכנות של גוגל ומיקרוסופט, אפשר להזמין אנשים לעבוד על מסמכי הוורד, המצגות וטבלאות האקסל בו-זמנית. כל שינוי שעושה אחד המשתתפים מוצג מייד לאחרים, ואפשר לעשות שינויים מהמק, האייפון, האייפד או גרסת הדפדפן.

אין תמונה
עו"ד אלי סבן

20:15 - שיגרו מיאמוטו מנינטנדו מציג את סופר מריו לאייפון באנגלית יפנית. הוא מציג את המשחק, שמבוסס כמובן על הקונספט של ריצה בלתי נגמרת כאשר כל מה שאתם צריכים לעשות הוא להחליף כיוון, לקפוץ ולהתכופף במחוות מגע על המסך. אפשר לשחק ביד אחד בזמן שביד השנייה מחזיקים מוט באוטובוס או אוכלים תפוח. אפשר גם לשחק נגד חברים. המשחק ייצא לקראת החגים.

אין תמונה
עו"ד אלי סבן

20:11 - כמה מספרים על אפל: 17 מיליון משתמשים רשומים לאפל מיוזיק. 140 מיליארד הורדות אפליקציות מאפ-סטור, גידול של 106% בהורדות אפליקציות בחודשיים האחרונים לעומת שני החודשים המקבילים ב-2015. אפל שילמה למפתחים פי שניים מגוגל. חצי מיליון משחקים בחנות, ובקרוב יצטרף אליהם סופר מריו.

20:07 - טים קוק מכריז שהתוכנית של קורדן, "קריוקי באוטו", תעלה לעונה חדשה באפל מיוזיק בתחילת השנה הבאה

20:06 - טים קוק נכנס לבמה וזורק את המשקפיים המגוכחים שקיבל מקורדן בסרטון

20:04 - הקומיקאי ג'יימס קורדן מסיע את טים קוק לאירוע בסרטון פתיח קומי

19:50 - בזמן שאנחנו מחכים שיהיה מה להגיד, נזכיר בפעם המי יודע כמה כמה מהשמועות לגבי המכשיר החדש של אפל: דיווחים שהגיעו ממקורות שונים ומשונים בחודשים האחרונים דיברו על כך שהשנה, בניגוד לשנים קודמות, תשדרג אפל את המכשיר באופן מינורי בלבד. מצד שני, השדרוג המינורי הזה, שיכלול עיצוב דומה מאוד לשני הדורות הקודמים וביצועים טובים יותר באופן שכבר לא משנה לאף אחד כי ממילא הסמארטפונים היום מעולים ועובדים מצוין, כן יכלול כנראה כמה דרמות קטנות: בראשן ויתור על שקע האוזניות לטובת כאלו שמתחברות לשקע הטעינה של המכשיר, או לחלופין אוזניות אלחוטיות בתקן בלוטות' או תקן אלחוטי מיוחד של אפל שייתמך באוזניות ביטס. דבר נוסף שכנראה לא יהיה במכשיר הוא כפתור בית פיזי, שיוחלף בכפתור מגע עם טכנולוגיה מיוחדת שיוצרת תחושה של לחיצה. המצלמה תזכה לשדרוג משמעותי, במיוחד בדגם הגדול יותר, אייפון 7 פלוס. וזהו, פחות או יותר. אלא אם אפל מתכננת לנו הפתעה שעוד לא שמענו עליה.