האייפון 5 נחת בישראל. יחידות ראשונות מהסלולרי האחרון לבית אפל נחתו אצל iStore, יבואנית מקבילה של מוצרי אפל, וזו, הזמינה את העיתונאים להתרשם מהפלא. חשוב לציין: זוהי איננה סקירה מלאה, אלא רק התרשמות ראשונית שלנו מהמכשיר. 

עיצוב וממשק

אז איך נראה האייפון 5? האייפון החמישי, כצפוי מאפל, מעוצב למשעי, ונראה כמעט כמו תכשיט ולא טלפון סלולרי. אנחנו בדקנו את הדגם הלבן, אבל ראינו גם את הדגם השחור, שלטעמנו היה פחות מרשים. האייפון 5 נראה כמו גירסה דקה יותר של האייפון 4S, למעט הגב – גב מתכתי אלגנטי מאוד, אך לטענת ראשוני הרוכשים ברשת, לא עמיד במיוחד לשריטות. כיון שלא מדובר בסלולרי ששייך לנו, לא שלפנו את המפתחות וניסינו לבדוק את הטענה. 

מבחינת תחושה ביד, הוא נעים מאוד. הוא קל יותר מקודמו, מאורך ואולי מעט צר יותר. ובכל זאת, התחושה היא לא פלסטיקית או מצועצעת ובסך הכל, טובה מאוד והאייפון נוח לאחיזה ולתפעול ביד אחת.

מעוצב למופת, כמו תכשיט. אייפון 5  (צילום: ניב ליליאן)
מעוצב למופת, כמו תכשיט. אייפון 5 | צילום: ניב ליליאן

חיבור האוזניות עבר דירה לתחתית המכשיר, בדומה למכשירי אייפוד, וכמובן, החיבור המסורתי בן 30 הפינים הוחלף בחיבור ה-Lightning החדש בן שמונת הפינים, שמתחבר אליו בקלות. אהבנו מאוד את העובדה שהוא דו-כיווני – כלומר, אין כיוון "נכון" להכניסו לסלולרי. חכם.

תצוגה וביצועים

בדומה לקודמו, האייפון 5 מתהדר במסך רטינה צפוף ועתיר פיקסלים, חד, בהיר ונעים. כמובן, לראשונה מזה כמה דורות האריכה אפל את המסך, וכעת מדובר במסך בן ארבעה אינץ'. חלק מהאפליקציות הישנות, המותאמות למסך ה-3.5 אינץ' הישן, ייראו עליו מעט מתוחות ועם שוליים שחורים.

נוח לאחיזה ולתפעול ביד אחת  (צילום: ניב ליליאן)
נוח לאחיזה ולתפעול ביד אחת | צילום: ניב ליליאן

לגבי הטענות של הופעת כתמים כתוצאה מהפעלת לחץ על המסך, לא הבחנו בתופעה חריגה. כלומר, לחיצה אלימה עם האגודל אכן הניבה סוג של עיוות, אך זה לא נראה לנו חריג ממסכי LCD  אחרים בהם נתקלנו, ובכל מקרה – היה צורך להפעיל כוח של ממש כדי ליצור את ה"תקלה", כוח שאינו אופייני לשימוש רגיל ויומיומי. לגבי התקלה השניה של הופעת הבהובים במעבר בין אפליקציות, בה פשוט לא נתקלנו.

מה שכן, המעבר בין אפליקציות באייפון 5 עצלני במקצת והתחושה היא שהוא יותר איטי מאצל קודמיו. ברם, בביצועי רשת ומולטימדיה שנבדקו, האייפון 5 מהיר כברק ומגיב טוב יותר מקודמיו. במשחק תלת ממד שבדקנו, הוא הפיק קצבי פריימים של כ-60 פריימים בשניה, קצב שהוא בהחלט משביע רצון.

האוזניות עברו שדרוג ניכר: הצליל מצוין והאחיזה באוז (צילום: ניב ליליאן)
האוזניות עברו שדרוג ניכר: הצליל מצוין והאחיזה באוזן מצוינת ונוחה | צילום: ניב ליליאן

עוד בצד הביצועים, מעבד ה-A6 החדש מתמודד יפה מאוד עם מטלות רשת, וגם המצלמה מגיבה מהר מאוד, יותר מהר ממה שהתרגלנו בדגמים הקודמים. מה שכן, כפי שתראו בתמונה, תקלת המפות המביכה של אפל, בהחלט נוכחת. אצל אפל, מגדל אייפל ומבנים אחרים, השתטחו בחלקם לקרקע...

המפות של אפל (צילום: ניב ליליאן)
מגדל אייפל על הפנים באייפון 5 | צילום: ניב ליליאן

בהצגה של סרט HD  מלא לא נתקלנו בגמגומים וקיבלנו חווייה חלקה מאוד. בנוסף, המסך כאן עושה את חלקו, ומתקבלת תמונה בעלת עומק שדה משמעותי, עם גוונים חדים וברורים. לצופים בדרכים צפויה חוויה טובה מאוד עם המכשיר.

קול

ואם כבר הזכרנו צפיה בסרטים, מה עם חוויית הקול? גם היא, טובה מאוד. הרמקולים מפיקים צליל נעים ונקי, אבל החידוש הגדול באייפון 5, הוא דווקא האוזניות המסופקות בערכה, אוזניות כפתור שאפל עיצבה לחלוטין מחדש.

חלק מהאפליקציות הישנות, המותאמות למסך ה-3.5 אינץ'  (צילום: ניב ליליאן)
חלק מהאפליקציות הישנות, המותאמות למסך ה-3.5 אינץ' הישן, ייראו עליו מעט מתוחות ועם שוליים שחורים | צילום: ניב ליליאן

קונספטואלית, מדובר בהכלאה מעניינת בין אוזניות היושבות בתוך תעלת השמע ובין אוזניות כפתור. הן דומות יותר לאוזניות כפתור, ונחות באופן דומה באפרכסת האוזן, אבל צורתן מספקת אחיזה קצת יותר טובה מהרגיל. הצליל מוצלח מאוד, עם באסים טובים יחסית לגודל הפיזי של האוזניות וצליל ביניים וגבוהים נקיים ומובחנים. לא מדובר במהפכה שאפל טוענת לה, וחובבי מוזיקה עדיין יעדיפו אוזניות איכות – אבל יחסית לאוזניות שמגיעות "עם הקופסא" מדובר בשיפור נאה.

מצלמה

המצלמה כאמור, מהירה מאוד, ולראשונה, כמו שכבר דווח על iOS 6, אפל הכניסה כאן אפשרות צילום פנורמי נאה. בצד האיכות גם אין תלונות. בתמונות הבודדות שצילמנו עם המצלמה המובנית (הכוללת גם יכולות HDR), קיבלנו תמונות יפות, חדות ועם צבעים עזים. אין תלונות. כמובן, היא צריכה להיבחן לאורך זמן, גם בצילומי לילה ובתנאי צילום מורכבים.

אייפון 5 הוא המכשיר הבא של האייפוניסטים, לא בהכרח  (צילום: ניב ליליאן)
אייפון 5 הוא המכשיר הבא של האייפוניסטים, לא בהכרח הטלפון הבא של כולנו | צילום: ניב ליליאן

סיכום

האייפון 5 איננו קפיצת דרך אבולוציונית במשפחת האייפון, על אף השינויים המשמעותיים שנכללו בו, כמו מסך גדול יותר, מעבד חזק יותר ושקע חדש – הוא פשוט עוד מאותו הדבר. נכון, הוא קל יותר מקודמיו, דק יותר ומהיר יותר.

אבל לעומת המתחרים בשוק כמו מוטורולה, HTC וסמסונג, שלהם מכשירים דקים, עמידים ושריריים לא פחות עם מסכים גדולים יותר וחוויה לא פחות טובה (אם כי שונה), האייפון 5 לא מביא עימו בשורה. אייפון 5 הוא המכשיר הבא של האייפוניסטים, לא בהכרח הטלפון הבא של כולנו, אם כי מההתרשמות המועטה, הוא עדיין, מכשיר לא רע בכלל.

 >> מחירו של אייפון 5 בישראל: החל מ-4,800 שקלים

>> נשרט, מהבהב ומעוות: כל התקלות של אייפון 5