אייפון 5s (צילום: אלעד בלובשטיין , NEXTER)
העיצוב זהה לקודמו, המסך בן 4 האינצ'ים עדיין קטן מדי | צילום: אלעד בלובשטיין , NEXTER

מכשירי אייפון 5s ואייפון 5c, של אפל, הגיעו בסוף השבוע לחנויות ברחבי העולם (לא בישראל), הראשון הוא שדרוג קל לדור הנוכחי והשני הוא שינוי תפיסת עולם, והשקת מכשיר גם לשוק הנמוך יותר. נמוך יותר, לפחות במונחים של אפל. חידוש מהפכני לא ראינו בהם, אבל הם מציגים מספר חידושים בעיקר בכל הקשור למערכת ההפעלה iOS 7. לקחנו מחנות iStore את אחת היחידות הראשונות של אייפון 5s, שהגיעו לישראל להתרשמות ראשונה.

זהה מבחוץ, מעט שונה מבפנים

אולי לא יפתיע אתכם שעיצוב האייפון 5s זהה לקודמו, כאשר בקדמתו זכוכית המכסה את מסך ה-4 אינץ’ ובגבו מעטפת אלומיניום המגיעה כעת בצבעים חדשים – אפור, כסף ומוזהב. הצבע האחרון אולי הכי נחשק, אך גם האפור שהיה ברשותנו נראה יוקרתי, ואם זה לא מספיק אז פס המתכת מסביב מוסיף עוד קצת ליוקרה הזו. מיקום החיבורים נשאר ללא שינוי, כך כפתור הכיבוי וההדלקה ממוקם בחלק העליון, חיבור ה-Lightning בחלק התחתון כשלצידו זוג רמקולים ויציאת האוזניות. בדופן השמאלית כפתורי השליטה בעוצמת השמע וכפתור ההשתקה (או ביטול הסיבוב) ובדופן הימנית חריץ ה-SIM.

בואו לפייסבוק של נקסטר

אייפון 5s (צילום: אלעד בלובשטיין , NEXTER)
איכות המסך מרשימה | צילום: אלעד בלובשטיין , NEXTER

שינוי חיצוני בולט אחד הוא בכפתור הבית. חדי העין מבינכם כבר בטח שמו לב כי צורתו כבר אינה צורת הריבוע הקלאסי שהיה קיים עוד ממכשיר האייפון הראשון. אפל לא שינתה את העיצוב בלבד, אלא הסתירה מתחת לכפתור חיישן טביעות אצבע. ה-Touch ID, כפי שהיא מכנה אותו, מאפשר לזהות את המשתמש בצורה מאובטחת ובטוחה ומשמש לצורך פתיחת המכשיר בנעילה (במקום הקשת קוד) או לשימוש ברכישות מוצרים ב-AppStore וב-iTunes.

מסך המכשיר עדיין קטן לטעמנו, אם כי איכותו מרשימה אותנו בכל פעם מחדש ורזולוציית הרטינה (1,136X640 פיקסלים) עושה את העבודה. הוא גם מהיר יותר מקודמו בזכות שבב ה-A7 המספק עד פי שניים יותר ביצועים ולראשונה עובד בפלטפורמה של 64 ביט, שככל הנראה נתון זה לא משנה הרבה אצל המשתמשים הסופיים. בנוסף הוא מצויד בשבב (פנימי) המכונה M7 האחראי על מדידות תנועת המכשיר בכל זמן נתון (תאוצה, ג'ירוסקופ, ומצפן), דבר שאמור לחסוך את העבודה למעבד וחיי הסוללה וגם יביא אפליקציות ניווט חכמות יותר.

מבחינת הביצועים, קשה לומר שהרגשנו בהבדל בפתיחת אפליקציות סטנדרטיות. כן, הוא נטען יותר מהר והמשחקים הכבדים עולים יותר מהר כמו גם אפליקציית המפות בעלת הגרפיקה הכבדה שטוענת מהר יותר את התמונות. אבל מלבד אלו, כנראה רוב המשתמשים לא ירגישו את השינוי.

המצלמה נשארה 8 מגה פיקסל אבל אפל הוסיפה שינוי מעניין. פרט לעדשה איכותית יותר (F2.2), הפלאש בגבו מורכב מ-2 נוריות LED שאחת ‘קרה’ והשנייה ‘חמה’ ושילוב של שתיהן יחד בצילום, מספק תמונה אופטימלית בתנאי תאורה חלשים. עוד נוספה אפשרות לצילום ‘מתפרץ’ של עד 10 תמונות לשנייה וצילום וידאו בהילוך איטי של 120 פריימים לשנייה ב-720p. בבחינה של התמונות נראה כי האיכות השתפרה וישנו שיפור בחדות ובצבעים והאפשרות לצלם תמונה מרובעת נוחה לצורך שיתופים ברשתות החברתיות.

iOS 7, החידוש העיקרי

אם היו אומרים למשתמשי אפל כי iOS 7 היא החידוש המרכזי, כנראה שהם היו מסתפקים בזה. למעשה, זהו השינוי אולי הקיצוני ביותר מצד אפל בשנים האחרונות. המערכת עברה שינוי עיצובי גדול במיוחד: החל מהאייקונים, הצבעים, האפקטים ועוד.

אייפון 5s (צילום: אלעד בלובשטיין , NEXTER)
אין שינוי בביצועים הבסיסיים | צילום: אלעד בלובשטיין , NEXTER

כעת, iOS 7 מגיעה עם עיצוב שטוח, נקי, פחות עמוס, ופשוט מאוד. הצבעים האפורים המשמימים נעלמו להם, וגם העיצוב המיושן משהו של האפליקציות המובנות. כעת הכל מוגש בקווים ובצבעים נקיים ומודרניים יותר והמערכת כולה עודכנה לעיצוב החדש. הממשק התפעולי לא השתנה, יתרון למי שמפחד משינויים, אך נוספו עוד לא מעט אפשרויות חדשות.

השינוי המשמעותי הנוסף במערכת הוא מרכז הבקרה (Control Center). משתמשי האנדרואיד כבר רגילים, אך בעלי האייפונים יודעים כי כדי לכבות או להדליק קישוריות, צריך מספר לא מועט של לחיצות. בדיוק לכך אפל כיוונה כשהוסיפה את מרכז הבקרה החדש, הנפתח בכל מקום בגרירת המסך מלמטה למעלה. שם, מלבד האפשרות לכבות ולהדליק את הקישוריות השונות, ניתן גם לקבוע את בהירות המסך, להפעיל את נגן המוזיקה, לקבוע את עוצמת השמע וכן להגדיר גישה ל-4 קיצורים קבועים. חבל שאפל עדיין לא מאפשרת למשתמש גם לשנות את הלחצנים ולהוסיף אפשרות גם לנקודת גישה ניידת. שימושי ומאוד נוח.

רענון נוסף בוצע למרכז ההתראות, שכעת הוא מציג יותר מידע כמו את אירועי היום ישירות מלוח השנה, מזג האוויר, מניות ועוד, וגם ניתן לשלוט כעת בנגן המוזיקה ישירות משם. חבל שהוא עדיין נותר בסיסי ואפל לא הרחיבה את האפשרויות שלו. גם ריבוי המשימות עבר רענון והוא כעת הרבה יותר יפה, קל, ופונקציונלי, כך שהוא מציג את כל האפליקציות הפתוחות בדיוק במקום בו עזבנו אותן עם תצוגה מקדימה.

סורק טביעות האצבע: בכלל לא גימיק

אייפון 5s (צילום: אלעד בלובשטיין , NEXTER)
אם יש לכם כבר אייפון 5, לא חייבים לקנות את אייפון 5s | צילום: אלעד בלובשטיין , NEXTER

על חיישן טביעות האצבע שבכפתור הבית יש לא מעט חילוקי דעות. מצד אחד הוא חוסך את הצורך בהקלדת סיסמה בכל פתיחה מחדש של המכשיר, ושומר על המכשיר מאובטח מזרים, אך מצד שני יש הטוענים כי טביעת האצבע יכולה להגיע לידיים הלא נכונות.

בעוד השימוש של החיישן הביומטרי שנוי במחלוקת, הוא ללא ספק נוח מאוד ומקל על שימוש בקוד בכל פעם מחדש, גם בעת ביצוע פעולות במכשיר. ב-iOS 7 אפל שיפרה יחד עם זאת את מנגנון האבטחה, ובפעולות שונות נדרש כעת להקיש קוד (ניתן לביטול) או פשוט להניח את האצבע על הכפתור. אמנם כרגע רק פתיחת המכשיר וחנות ה-iTunes תומכות בחיישן, אך סביר כי בהמשך נראה אפליקציות נוספות שיתמכו בחידוש.

תהליך ההפעלה של החיישן הביומטרי פשוט מאוד ומתבצע על ידי הנחת האצבע על החיישן מספר פעמים עד אשר הוא מזהה את כל האצבע. ניתן אם רוצים, להוסיף למאגר מספר אצבעות (או אנשים) ולא קרה לנו שהוא לא זיהה את טביעת האצבע שלנו. למרות שממבט ראשון נראה כי מדובר בגימיק, יש כאן בהחלט חידוש מעניין ונוח יותר. ואפילו סוג של הברקה.

השורה התחתונה: לקנות או לא לקנות?

השינויים במכשיר החדש אמנם לא שינוי משמעותי לחובבי אפל, אבל הוא כן מביא מספר חידושים שנראה בקרוב גם אצל המתחרים, כמו החיישן הביומטרי והצילום בהילוך איטי (שיש כבר לחלקם). מי שברשותו אייפון 5 כבר נהנה מרוב הפיצ’רים של ה-iOS 7 כך שאין לו באמת צורך לשדרג. הסיבה היחידה כנראה לקנות את אייפון 5s תהיה סורק האצבע. 

בקרוב בישראל

מכשיר האייפון 5s עדיין לא הושק בישראל באופן רשמי וצפוי להגיע אלינו בסוף השנה, אבל כבר עתה ניתן למצוא אותו בחנויות הפרטיות. בחנות iStore הוא נמכר במחיר של החל מ-4,799 שקלים לגרסת 16 ג’יגה בייט, 5,299 שקלים לגרסת 32 ג’יגה בייט ו-5,799 שקלים לגרסת 64 ג’יגה בייט.

>> האמת המטרידה מאחורי התורים הארוכים לאייפונים החדשים

>> צפו: בן 4 גילה את iOS 7 על האייפד ופרץ בבכי