אייפון (צילום: David Paul Morris, GettyImages IL)
תמיד יש פעם ראשונה | צילום: David Paul Morris, GettyImages IL

כאשר שומעים על רושעה (Malware, וירוס במילים פשוטות יותר) שחודר למערכת הפעלה סלולרית האסוציאציה הראשונה שקופצת לראש היא אנדרואיד שנחשבת לפגיעה יחסית בתחום הזה, אך מסתבר שאין מערכת הפעלה שחסינה בפני תקיפות וכך גם ה-iOS של אפל זכתה לווירוס הראשון שלה.

הווירוס תחת השם "Find and Call" עלה השבוע לחנות האפליקציות של אפל במסווה של חלופה לספר הטלפונים במכשיר. כיאה ליישומים מהסוג הזה, מבקש היישום הרשאה לקרוא את ספר הטלפונים במכשיר, לאחר אישור מעלה היישום את כל תוכן ספר הטלפונים לשרת מרוחק ולאותם אנשי קשר נשלחים מסרונים עם קישור להורדת היישום.

על היישום הסורר דיווחה חברת האבטחה קספרסקי בסוף השבוע האחרון ואף פורסם דוח בבלוג של החברה אודות הרושעה המדוברת, מאז הוסרה האפליקציה הסוררת מחנויות היישומים של גוגל ואפל.

למה אייפון יותר חסין ממכשירי אנדרואיד?

בניגוד לאפל, גוגל מאפשרת למפתחים לפרסם יישומים בחנות המקוונת שלה, האנדרואיד מרקט (שהפכה לאחרונה לגוגל פליי) מבלי להזדקק לאישור. אמנם ישנה בדיקה של שומר סף אוטומטי, אך היא לא תמיד מצליחה לזהות את הווירוסים. באפסטור, חנות היישומים של אפל לעומת זאת, לא מפרסמים יישומים שלא עברו את תהליך הבדיקה הקפדני של החברה, אך מסתבר כי גם מעיני הנץ של הבוחנים הקשוחים של אפל ניתן להסתתר ולכך קיבלנו הוכחה השבוע.

חשוב לדעת כי עד כה מכשירי iOS אשר לא עברו פריצה נחשבו חסינים להתקפות מהסוג הנ"ל, שכן אפל דואגת להעביר את היישומים סדרה של בדיקות טרם אישורם, אך נראה כי חרף המדיניות הסגורה של החברה מכשירי ה-i הם אינם חסינים לגמרי ממתקפות.

>> לכתבות נוספות באתר TGspot