לקראת הערב (ב') ובמהלך היממה הקרובה, כל מי שיש לו iPhone 5s ומעלה, כל מי שיש לו iPad Mini 2 ומעלה ושני האנשים שקנו אייפוד טאץ' - יקבלו התרעה שיש עדכון חדש למערכת ההפעלה - iOS12. הגירסה זמינה מזה זמן כבטא לכל מי שרצה להיות נסיין, ועכשיו יוצאת לכולם.

האם להתקין?

באופן כללי אי אפשר לברוח מזה. חוץ מהפיצ'רים החדשים שעליהם אעמוד בהמשך, בגירסאות חדשות יש עדכוני באגים ועדכוני אבטחה שאמורים לשמור על האייפון שלכם מפגיעות ותקלות. אז התשובה היא שצריך להתקין, והשאלה הופכת למתי צריך לעשות את זה.

כמעט בכל עדכון, יש בעיות שמתגלות בשעות הראשונות לאחר היציאה, כשמאסה של אנשים מתקינה אותו. לא חייבים להיות במאסה הזאת, ואפשר לראות לקראת כיפור, אם אחרים שרדו את ההתקנה בשלום. 

איך מורידים?

החלטתם להתקין? אמורה לקפוץ לכם התרעת פוש שאומרת שיש עדכון חדש ופשוט מקישים עליה ופועלים לפי ההוראות. אם לא מצאתם את הפוש - לכו להגדרות - כללי - עדכוני תוכנה ומשם עדכנו. לא מופיע שם עדכון? חכו כמה שעות ונסו שוב.

האם המכשיר יהפוך לאיטי יותר?

אפל מבטיחה שדווקא להפך - גם אייפונים ישנים אמורים להפוך למהירים "עד" 70 אחוז יותר. מצד שני אפל נתפסה בהאטת מכשירים ישנים. מצד שלישי, היא הסבירה שזה היה בשביל למנוע כיבוי פתאומי כתוצאה מסוללות לא יציבות. בכל מקרה, עכשיו אפשר לבטל את ההאטה הזאת.

אייפון 5s, למשל, יצא לפני חמש שנים. אם יש לכם כזה - חרשתם עליו, העמסתם עליו אפליקציות (שעם הזמן הפכו לכבדות יותר), והסוללה המקורית שלו כבר בטח לא מזחיקה כמו פעם. הדגם הספציפי הזה כנראה יהיה איטי גם אם לא תתקינו iOS. זה מבאס אבל כל הסמארטפונים מתיישנים מהר.

בגדול, זה מאוד תלוי באיזה אייפון יש לכם ומה עבר עליו מאז שקניתם אותו, וזה משהו שלא אפל, לא אני ולא אתם יכולים לצפות במדויק. אבל סביר שמכשירים ישנים יותר לא יהפכו פתאום לטיל.

7 חידושים שכדאי להכיר

1. בזבוז הזמן. במסגרת הכאה על חטא של גוגל, פייסבוק, אפל וחברות אחרות - הן מתחילות לספר לנו כמה זמן אנחנו משקיעים במסך. אפשר לראות גרפים מפורטים לפי ימים, קטגוריות ואפליקציות - פשוט כמה זמן האפליקציה הייתה מופעלת. מה שאפשר לעשות עם זה, הוא השלב הראשון של התמכרות - להבין שיש לנו בעיה.

2. ניהול הזמן. אחרי שהבנו שיש בעיה - אפשר לטפל בה. אפשר לנעול לעצמנו אפליקציות ולהגביל את זמן השימוש על פי זמן ועם סיסמה, אבל באותה קלות שאנחנו נועלים אפשר גם לשחרר את המגבלה. זה מצריך משמעת עצמית. שני החידושים הללו זמינים תחת הגדרות - זמן מסך, או בווידג'ט שיופיע במסך הבית.

3. לא להפריע. הסטטוס בטלפון שחוסם שיחות והודעות השתכלל. אפשר לקבוע שלא יפריעו לכם לשעה (נניח אם אתם בפגישה), עד מחר בבוקר, או עד שתצאו מהמקום שבו אתם נמצאים (נניח אם אתם בביקור אצל מישהו ולא רוצים הסחות דעת). אפשר גם לקבוע לו"זים של לא להפריע לפי שעות.

אם בכל זאת תעיפו מבט בטלפון בלילה בשביל לבדוק מה השעה, ההודעות יחכו לכם, אבל לא יופיעו התרעות על מסך הנעילה בשביל לא להסיח את דעתכם. בשביל להפעיל את זה מחליקים את האצבע מלמטה ולוחצים על אייקון הירח.

4. למדוד במצלמה. במסך הבית תראו אייקון חדש של מדידה. יש בו פלס (כמו שיש מזמן באייפון) וסרגל. הסרגל מבוסס על המצלמה ואפשר פשוט להצביע על חפץ, להקליק, למתוך קו ולהקליק שוב בשביל לראות את האורך שלו. בתקופת הבטא ניסינו את זה, וזה לא הכי מדויק. לא הייתי קונה רהיט שאמור להתאים לנישה בבית, אבל זה בהחלט נותן סדרי גודל טובים.

5. קיבוץ עדכונים. אם הייתם יותר מ-10 דקות בלי הטלפון בטח קפצו לכם הודעות וואטסאפ, לייקים מאינסטגרם ועוד הודעות במסנג'ר. הדרך הכי טובה להבין מה השיפור - היא לראות בסרטון. כל ההודעות מאותה אפליקציה נערמות אחת על השניה כמו קלפים, במקום להופיע ברצף בלתי נגמר אחת. בשביל להגיע לאפשרות הזאת, צריך ללכת להגדרות - עדכונים - לבחור אפליקציה - קיבוץ עדכונים.

6. אלבום התמונות. גשו אליו - בלשונית "עבורכם" יופיעו כל מיני אלובמים שנוצרו אוטומטית. החיפוש אמור להיות חכם יותר ולאפשר למצוא תמונות לפי מקומות, זהות האנשים המצולמים ופרמטרים נוספים. 

7. מימוג'י. רלוונטי לבעלי אייפון X האימוג'ים המונפשים השתפרו - יש מעקב אחרי לשון, יש עוד כמה דמויות ויש מימוג'י - אימוג'י שאתם מעצבים על פי הדמות שלכם. למימוג'י מגיעים מתוך אפליקציית ההודעות.

ועוד קצת

בשביל הריבים בטוקבקים אציין כמובן שחלק מהדברים היו קיימים כבר באנדרואיד וחלקם יועתקו לאנדרואיד. יש גם פקודות חכמות בסירי שמאפשרות לכם בעצם להגיד רצף של מילים, ולהקליט פעולה מסוימת.

אפשר לנהל שיחות ועידה עם עד 32 איש בפייסטיים, אפשר להוסיף קשקושים לתמונות באפליקצית הצ'ט של האייפון, מציאות מועשרת יוצרת הדמיות של חפצים ודמויות בסביבה שלכם (בשביל משחקים ויישומים), ואפל מבטיחה שיפורי פרטיות שיקשו על איסוף פרטים שלכם.