אפליקציות (צילום: Dan Kitwood, GettyImages IL)
אפל מנסה להגן על הפרטיות של המשתמשים על ידי פלישה אליה? | צילום: Dan Kitwood, GettyImages IL

אפל מתכננת לשחרר כלי עזר חדש למפתחי האפליקציות שיעזור להם לעקוב אחרי המידע שלכם באייפון. זאת תוך כדי שהיא עצמה מפקחת על המעקב שלהם.

את הדיווח הזה פירסם בסוף השבוע הוול סטריט ג'ורנל ובו טען כי לפי מקורות בחברה, ענקית התפוח כבר עובדת במרץ על הכלי החדש והוא צפוי להיות זמין למפתחים בזמן הקרוב.

על פי הדיווח אפל מחפשת דרך לאזן בין הרצון של המפתחים לקבל מידע אודות השימוש באפליקציות שלהם ובין הרצון של המשתמשים לפרטיות. זה אומר שאפליקציות ימשיכו לאסוף עליכם מידע ואפילו יקבלו את עזרת אפל בכך, רק עכשיו זה יתבצע תחת הפיקוח שלה.

טים קוק, "אפל" (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
החתול שומר על השמנת. מנכ"ל אפל, טים קוק | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL
למה אפל עושה את זה?

אפל חוותה טלטלה לא קטנה לאחרונה עם גידול משמעותי במספר השערוריות הנוגעות בפרטיות המשתמשים באפליקציות במכשירים שלה. ולא רק אפל, גם לינקדאין הסתבכה, כשלאחרונה נחשף כי היא אוספת מידע רגיש כגון פגישות ביומן ומיילים ושולחת את המידע על שרתי החברה בלי שום הצפנה. השערוריות האלה לא פוגעות רק באפליקציות ובחברות המפתחות אותן, אלא גם באפל ובאמינות שלה כלפי הצרכנים. לכן אפל החליטה כי מעכשיו היא מיישרת קו אחיד לכל האפליקציות.

בשנה שעברה אפל הכריזה כי תפסיק לאפשר למפתחים להשתמש במזהה הייחודי המותקן בכל מכשיר אפל, שיכול לזהות למי שייך המכשיר. עד כה אפל לא אכפה את ההכרזה שלה ביד חזקה, ונראה שעכשיו היא החליטה לעשות סדר. לא ידועים עדיין כל הפרטים על הכלי החדש ואיזה מידע הוא יאפשר למפתחי האפליקציות לאסוף על המשתמשים, אך מבחינת אפל חגיגת המידע הסתיימה.

זוהי האסטרטגיה הידועה של אפל. אין תחום שהיא אינה שולטת בו בכל הנוגע לאפליקציות שמפותחות למכשירי האייפוד, אייפד והאייפון. לכן, זה היה רק עניין של זמן עד שהיא תחליט להשתלט אפילו על תעבורת המידע של האפליקציות במערכת ההפעלה שלה.

הכלי צפוי להשתחרר בכנס המפתחים של אפל שיתקיים בשבוע הבא ביחד עם מערכת ההפעלה החדשה למכשירי המובייל של אפל. בכנס צפויות גם הכרזות רבות נוספות מצד החברה כגון  מחשבי מקבוק חדשים ואולי אפילו טלוויזיה אינטרקטיבית חדשה שתחליף את ה-apple tv. כל אלה כמובן הם בגדר שמועות בלבד, שכן אפל תמיד שומרת את כל הקלפים שלה קרוב לחזה.

>> הצעת הגירושין הראשונה בליפ דאב

>> איך ייראה הסמארטפון של העתיד ואילו תכונות הוא יקבל?