האייפון חוגג יום הולדת ארבע, ובמיוחד לכבוד האירוע החלטנו לעשות לו מחווה: לפניכם כל ההסיטוריה המרגשת של האייפון מהרגע שהוא הגיע לחיינו בשנת 2007 ועד היום. 

אין תמונה
מזל טוב לאייפון (מתוך: cordonpink.com)

רגע לפני שנתחיל נציין כי לפי נתונים שפרסמה החודש חברת המחקר IDC לשנת 2011, נתח השוק של אייפון הוא 21 אחוזים. וזה באחוז אחד גבוה יותר מזה של נוקיה. נתון מדהים לכל הדעות, בעיקר אם לוקחים בחשבון שהוא יצא לשוק לפני ארבע שנים בלבד.

מנכ"ל אפל, סטיב ג'ובס נחשב לגאון שיווקי. אולם אי אפשר להתעלם מהעובדה ששיווק, טוב ככל שיהיה, לא יעבוד אם אין מאחוריו מוצר מנצח כמו האייפון ואפל שומרת עליו ככזה לאורך השנים.

Keep it simple ,stupid נראה שזו המדיניות שלה בבניית המוצר, ולא, אין צורך להיעלב, מדובר בעיקרון מעולם העסקים המקדש את הפשטות.

הגאונות של ג'ובס והחברה שלו טמונה ביכולת שלהם לקחת טכנולוגיה מורכבת ולהפוך אותה לכלי שכל אחד, בכל גיל ובכל רמת ידע, יכול להשתמש בו אחרי למידה של חמש דקות.

סטיב ג'ובס, הערב (צילום: cnet)
גאון שיווקי שמשווק מוצר גאוני. סטיב ג'ובס | צילום: cnet

עידן טרום האייפון - כך הכל התחיל

בשנת 1999 אפל רשמה את הדומיין iphone.org, זאת בעקבות חזון עתידני של המנכ"ל שלה, סטיב ג'ובס.

"אני אספר לכם, הכל התחיל בטאבלט, היה לי רעיון לגבי מסך זכוכית, כזה שיאפשר לכתוב עליו באמצעות מגע. שאלתי את האנשים שלי לגבי זה ולאחר חצי שנה הם חזרו עם מסך מדהים. נתתי אותו לאחד ממהנדסי הממשקים המבריקים שלנו והוא הכניס את הגלילה ועוד דברים ואני חשבתי 'אלוהים', אפשר לבנות עם זה טלפון", את הדברים אמר ג'ובס במסגרת כנס של אפל בשנת 2010.

למרות האופטימיות, לאייפון הייתה התחלה קשה. לאחר שניסה לעשות שיתוף פעולה עם מוטורולה ונכשל, החליט ג'ובס שהוא רוצה לייצר טלפון בעצמו. הוא פנה לחברת Cingular Wireless (חלק מחברת  AT&Tשל היום) והגיע אתם להסכם שהוליד פרויקט סודי בשם Purple 2, השנה הייתה 2005.

אין תמונה
אייפון 2G

יש לציין כי אפל התחילה את הפרויקט לפני שהיה לה חוזה חתום עם חברת תקשורת כלשהי, החלטה שכללה בחובה סיכון עצום לאותה חברה.

ובכל זאת, בשנת 2006 נחתם ההסכם עם Cingular שדרשה חמש שנים בלעדיות בארה"ב תמורת השקעה לא ידועה בפרויקט ותשלום של 10 דולר בחודש עבור כל מנוי שרוכש את הטלפון. מועד ההשקה התקרב, הלחץ עלה וג'ובס אמר "עדיין אין לנו מוצר ביד".

יחד עם זאת, הוא הפנה את כל משאבי הפיתוח לפרויקט הסודי על חשבון מערכת ההפעלה למחשבי המק וביקש מכל העובדים של הפרויקט להשתמש בטלפון על אף הבעיות. זאת כדי לזרז את הפיתוח.

החלטה הסתברה כמוצלחת בדיעבד והביאה לעמידה בלוחות הזמנים.

אייפון 2G 

מועד השקה: 29.6.2007 

פרוייקט Purple 2 הגיע לשיאו ובמסגרת כנס  Macworld הוכרז האייפון 2.

"היום אנו מכריזים על שלושה מוצרים מהפכניים חדשים, הראשון הוא אייפוד עם מסך מגע רחב, השני הוא טלפון נייד מהפכני והשלישי הוא מכשיר תקשורת פורץ דרך, זהו אייפוד, טלפון ומכשיר אינטרנט נייד, ואלו לא שלושה התקנים נפרדים!", אמר ג'ובס בהתלהבות מעל הבמה.

אין תמונה
אייפון 3G

בנוסף להשקת המכשיר, אפל עשתה עוד שני מהלכים מקבילים: היא הכריזה כי בטלפון החדש יהיו אפליקציות שיפעלו על בסיס המנוע של הדפדפן ספארי ושיחררה  גרסה חדשה של מערכת האייטיונס שתספק גם סנכרון בין המחשב האישי לאייפון וגם תעשה לו אקטיבציה.

יש לציין כי למרות שכיום רכישה של אייפון נתפסת כדבר שבשגרה, בשנת 2007 הקונים לא ידעו בדיוק מה הם קונים והיתה זו הכריזמה של ג'ובס שגרמה להם לעשות כן. 

אייפון 3G 

מועד השקה: 11.7.2008

שנה אחרי השקת האייפון הראשון, המשתמשים התחננו בפני אפל שתאפשר להם אינטרנט סלולארי במהירויות גבוהות וג'ובס לא אכזב.

הוא הפתיע עם דגם חדש של האייפון הכולל תמיכה ברשתות 3G ובמקביל חייב את ספקית התקשורת AT&T לעבות את הפריסה של הדור השלישי כדי שתוכל לספק למשתמשי האייפון קצבים גבוהים.

בנוסף למהירות הגלישה, המכשיר החדש כלל גם אופציה לדגם לבן ומשדר GPS מובנה המאפשר שירותים מבוססי מיקום. בהיבט התוכנה הוסיפה אפל תמיכה בחיבור לשרת הדואר בעבודה (Exchange) וצפייה במצגות פאוור פוינט.

אין תמונה
אייפון 3GS

אייפון 3GS 

מועד השקה: 19.6.2009

בשנת 2009 ולקראת השקת הדגם השלישי, האייפון כבר הפך לסמל סטטוס. הוא כלל מעל 50,000 אפליקציות בחנות של אפל והמספר יכפיל את עצמו עד סוף השנה.

המכשיר החדש כלל חומרה משודרגת והיה בעל ביצועים מהירים יותר (ה-S זה עבור המהירות). איכות המצלמה עלתה ל-3 מגהפיקסל, המעבד שודרג ל-600MHz ומהירות הגלישה ל-7.2Mbps ובסך הכל טענה אפל שהמכשיר החדש מהיר כפליים מהדגם הקודם.

 ה-3GS גם כלל בפעם הראשונה תכונה של זיהוי קולי לשליטה על הטלפון והמוזיקה. מליון מכשירים נמכרו ביומיים הראשונים לאחר ההשקה הרשמית.

אין תמונה
אייפון 3GS

אייפון 4

מועד השקה: 24.6.2010

כאשר הושק האייפון מספר 4, כבר לא היה בן אדם אחד בעולם שלא שמע עליו. אולי אתם זוכרים אותו בגלל בעיות הקליטה עם האנטנה המפורסמת, אבל המכשיר הזה הוא הראשון שהציג את הFaceTime, שיחות וידאו באינטרנט המבוססות על מצלמה קידמית ומבחינתו של ג'ובס זוהי גולת הכותרת של הדגם.

העיצוב התעדכן לעומת הדגמים הקודמים וכהלל מסגרת פלדת אל חלד מבודדת המקנה לו מראה חדשני. גם הפעם משדרגים לאייפון את החומרה והתוכנה עם מצלמת 5 מגהפיקסל, תמיכה בהקלטת וידאו באיכות HD, אורך חיי סוללה ארוך יותר ואת כל זה מוכרת אפל בפחות כסף.

אין תמונה
אייפון 4 לבן

אייפון 5

אפל שברה את המסורת השנתית שלה לפיה היא משיקה דגם חדש של אייפון בחודשי יוני או יולי, ועכשיו כולם מחכים לאייפון החדש שיושק ככל הנראה בסתיו הקרוב.

בינתיים, כדי לקצר לכם את הציפייה, קבלו את כל השמועות החמות על הדגם החדש.

>> כל, אבל כל! המידע על אייפון

>> וגם: כבר שמעתם על השירות ה"מדהים" שפייסבוק חשפה?